BEUNDRAR SVERIGE
Enligt en färsk opinionsundersökning förhåller sig finländarna mest kritiska till grundlagen av alla EU-medborgare. Sådan läsning är manna för Timo Soini.
- Länge trodde folk att de ingenting kan göra mot EU-etablissemanget, men nu har fransmännen och nederländarna bevisat motsatsen. Det är inte omöjligt att vi får till stånd en Junilista till nästa EU-val, men då måste vi få trovärdiga kandidater. I Sverige ställde bankdirektörer och akademiker upp, men att vara EU-kritiker i Finland kan fortfarande jämföras med att kritisera Sovjet för trettio år sedan.
Timo Soini beundrar Sverige och den svenska politiska kulturen, där eliten ”tar skeden i vacker hand” i stället för att läxa upp folk för att de röstat fel. Själv talar han flytande svenska, trots att han inte tvekar att stämpla den obligatoriska svenskan i skolan som tvångssvenska och helst skulle göra den frivillig helt och hållet.
- Det finns inget annat land i världen där ett språk som talas av en minoritet på sex procent är ett obligatoriskt ämne i skolorna. Men jag respekterar demokratiska beslut. Så länge majoriteten i riksdagen är för svenskan finner jag mig i det. Och jag tänker delta i de svenskspråkiga valdebatterna, trots att det får vissa av mina väljare att rynka på näsan.
Soini understryker gärna att han inte har några problem med att komma överens med finlandssvenskar i praktiken.
- Jag har mitt dystra förflutna som medlem i finskhetsförbundet, men jag har ingenting emot svenskspråkiga. Sfp har en mycket kompetent grupp i Esbo stadsfullmäktige. De är bara sju personer, men de utnyttjar sina mandat till hundra procent. Dessutom verkar halva den EU-kritiska falangen i Finland bestå av finlandssvenskar, som Thomas Wallgren och Ulla Klötzer.
HBL 8.8.05
TIMO SOINI IHAILEE RUOTSALAISTA KULTTUURIA
A.R. Kisto
2
<50
Vastaukset
- TÄMÄ HYVÄ ! :):)
"- Jag har mitt dystra förflutna som medlem i finskhetsförbundet, men jag har ingenting emot svenskspråkiga. "
- varoitus !
PERSU PETTÄÄ AINA ! !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1041740Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081730Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1051650Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541418Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341376Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii477951Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50941Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115898Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai298877Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347826