Marxismiko tiedettä??

Ei kai nyt sentään - joku raja sitä pitää tieteelläkin olla.

Jos vastoin odotuksia kuitenkin katsot marxismin olevan tiedettä niin silloin voitkin selvittää seuraavan erikoisen asian:
Marx nimittäin sanoo ihmisen yhteiskunnallisen olemisen määräävän hänen tajuntantansa. Miten siis on selitettävissä, että DDR:n pääsosialistikihon yhteiskunnallinen oleminen määräsi hänen tajuntansa hyväksymään maasta pois pysrkivien työläisten kylmäverisen lahtauksen rajalle?
Mikä hänen yhteiskunnallisessa olemisessaan määräsi hänen tajuntansa toimimaan näin työläisvihamielisesti?
Ja miksi DDR ei ollut ainoa maa, jossa pääsosialistikihon yhteiskunnallinen oleminen määräsi vastaavanlaisia toimenpiteitä kurittomille työläisille?
Onko sosialismi työläisvihamielinen yhteiskunta vai miten asia selitetään tieteellisesti?



Noin, punikit. Huomaatteko, että Kalle pitää uudenvuodenlupauksensa ja kertoo totuuksia marxismista palstalla. Nämä totuudet eivät ole tarkoitettuja jo aivonsa kommunismilla hapattamille punikeille vaan satunnaisille ohikulkijoille, jotka etsivät tietoa kommunismista. Ja Kallen tieto siitä on niin vahva ja väkevä, että sitä ei kukaan palstan punanutuista pysty kumoamaan - asia nyt vain on niin, että marxin mukaan ihmisen tajunnan määrää hänen yhteiskunnallinen olemisensa ja se tuntuu vaikuttavan maiden pääsosialistikihojen tajuntaa hyvin työläisvihamielisesti.

........................

11

71

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En tiedä pitääkö se laskea tieteeksi kun venäläiset kommunistit tekivät 70 vuotta ihmisillä hiirikokeita ja epäonnistuivat?

      Yrittivät tehdä meistäkin koe-eläimiä mutta suurin uhrauksin selvisimme vähemmällä.

    • TIVOLIMESTARI!

      HEI!

      Onko POSITIVISMI, SUHTEELLISUUSTEORIA, Neliulotteinen GEOMETRIA sekä Rationaalisten Odotusten Koulukunta eli MONETARISMI tiedettä vai vain ja ainoastaan pelkästään uskontoa? Miten me esimerkiksi voimme tutkia Neliulotteisen Professori Zöllnerin Geometrian Lausepuun Peruslauseen totuusarvoa esimerkki- ja vastaesimerkkimenetelmällä, sillä ei ainakaan eräs kulkuri ja katunarri pysty mieltämään sitä, että mitä neliulotteinen AIKA-AVARUUS eli XYZW tarkoittaa tai sitten ei?

      Nyt on hyvä huomata se asia, että Lausepuun Peruslauseen totuusarvoa ei voi tutkia Lausepuun muilla lauseilla, sillä kaikki alkaa Lausepuussa Peruslauseesta. Minusta ei ole vaikea hahmottaa sitä, että minkälainen on kolmiulotteinen luontoavaruus eli XYZ sekä VIIVA, PINTA-ALA ja TILAVUUS, mutta ainakin tälläisen tyhmänsekaisen filosofin ymmärryksen yli menee ihan varmasti ainakin epäeuklidinen geometria, Neliulotteinen AIKA-AVARUUS ja myös se, että miten AINE-MATERIA(MASSA) rp:stä täysin tyhjä tila voisi supistua.

      Kun nyt Te Työeläkeläinen ja Antipunikki olette omasta mielestänne sellaisia neroja, jotka voivat olla ehdottoman varmoja siitä, että Marxilainen Revisionismi ja Perusmarxismi sekä Luonnon Dialektiikka ja Materialistinen Historiakäsitys eivät voi olla tiedettä eikä filosofia rp:tä vaan uskon asiaa, niin nyt kuitenkin tiedustelisin kainosti sitä asiaa, että millä tosiasia-aineistolla Te Hyvät Herrat olette tulleet ilmoittamaanne tietokuvioon. Niin millä lihaksilla TE todella mollaatte Materialistinen Filosofia rp:tä.

      Nyt kun Materialistinen Historiakäsitys perustuu Luonnon Dialektiikka rp:hen, niin on kai hyvä pähkinän kuoressa kertoa se asia, että mitä LD tarkoittaa tai sitten ei. LD:n Lausepuun Peruslause on muotoa A) AINE-MATERIA(MASSA) sekä B) Kolmiulotteinen Luontoavaruus ja N-ulotteinen Laatuavaruus.
      Kategoriat: Yksityinen, Erikoinen ja Yleinen, Kausaliteetti, Stokastisuus- ja Kuvauspostulaatti.
      Liikelaki: Määrälliset ja Laadulliset Muutokset, Vastakohtien Ykseyden ja Taistelun Laki sekä Kieltämisen Kieltäminen eli Sopimuslaki.

      Nyt kai voimme olla sitä mieltä, että TELLUS-planeetan talousongelmien keskeisin syy on se, että on otettu käyttöön todistamatta kaikenlaisia esioletuksia kuten Rationalismi, täydellinen Identtisyys C:n ja Q:n suhteen.
      Luontokuvioissa erästä kulkuria ihmetyttää se, että vaikka valon nopeus on havaintomatriisien avulla löydetty, niin kuitenkin valon nopeus on ns Luonnon Vakio. Miksi käytetään epäeuklidista Geometriaa Nykyfysiikassa, vaikka selväjärkisempi kuvio olisi se, että tarkasteltaisiin luonnon ilmiöitä XYZ-avaruudessa ja vielä tarkemmin Kolmiulotteisen Geometrian avulla? Minusta ainakin kaikki sellaiset teoriaryppäät kuten Monetarismi ja Suhteellisuusteoria ovat kummallisia siitä syystä, koska niissä on paljon todistamattomia esioletuksia kuten Elinkeinoelämän tapauksessa Täydellinen Identtisyys C:n ja Q:n suhteen ja Suhteellisuusteorian tapauksessa valon nopeus luonnon vakiona jne.

    • Simple.

      Sanaparissa; marxismi-tiede on antagonistinen (sovittamaton) ristiriita.

      Mutta ei se haittaa... Koska ranualainen on palannut hoitopaikkaansa.

    • TIVOLIMESTARI!

      HEI!

      Onko Monetarismi-tiede ja onko Suhteellisuusteoria-tiede olemassa vai eikö ole? Onkohan todella SIMPLE sama asia kuin RANUA-OPISTO rp:n opistolaisyhdistyksen tosiuskovainen erikoisnero EINARI-HERRA? Mitähän uteluuni haluavat vastata sellaisen Kaikkien Erikoisalojen Nerot kuin Herrat Työeläkeläinen, Antipunikki ja Rajan Vartijat sekä Kyselijä X? Toivon sitä, että eräät herrat eivät loukkaannu vaan ottavat sanaseppotarinani korkealentoisena ylistyslauluna.
      PS Hyvää Joulun Jatkoa ja Onnea Alkavalle Uudelle Vuodelle toivoo Katunarri ja Kulkuri!

      • Yritetäänpä nyt ensin selvittää, että onko marxismi tiedettä vai ei.

        Mikä on sinun käsityksesi asiasta?
        Jos katsot sen olevan tiedettä niin onko silloin marxilainen sosialismi työläiselle vaarallinen yhteiskuntamuoto pääsosialistikihon sairaan yhteiskunnallisen olemisen määrätessä hänen tajuntansa hyväksymään työläisten kylmäverisen lahtauksen rajalle?

        ..........................


    • TIVOLIMESTARI!

      HEI!

      Minusta pitää eroittaa TIEDE ja FILOSOFIA sekä näiden SOVELLUKSET toinen toisestaan. Niin ja nyt Filosofiaa ja Tiedettä voidaan soveltaa käytäntöön monella tavalla kuten Te ehkä tiedätte, siis loogisesti ja epäloogisesti kuten myös reaalisesti ja epäreaalisesti eli idealistisesti.

      Nyt me voimme kysyä sitä, että mitä sosialismi ja kommunismi voisivat tarkoittaa käytännössä. Niin ja Anarkismi on ts Sosialismi ja Anarkosyndikalismi on ts Kommunismi, mutta on myös olemassa Vapaa Sosialismi ja Vapaa Kommunismi sekä Naturologia eli LUONTO-OPPI. Meidän pitää vielä huomata myös se, että vaikka sosialismin ja kommunismin nimeen vannotaan vallankumousiskurien taholta tulisesti, niin ei kukaan ISKURI ole vielä kertonut yksi yhteen sitä, että mitä todella tarkoittaa Sosialistinen ja Kommunistinen Talous- ja Yhteiskuntajärjestelmä tässä ja nyt.

      Nyt me voimme sanoa ehkä siten, että Herrat Antipunikki ja Työeläkeläinen tietävät tasan tarkaan sen, että mitä Sosialismi ja Kommunismi Elinkeinoelämän ilmiöryppäänä tarkoittavat, sillä nämä Hyvät Herrat tuntuvat vastustavan tulisesti jotain sellaista, josta me komut ja sossut emme tiedä ikävä kyllä yhtään mitään. Me komut ja sossut emme ole Natsikomuja, Natsisossuja ja Natsidemareita vaan ihan aitoja Filosofiakuvion kannattajia. Nyt meidän sossujen ja komujen mielestä pitää kehittää sosiaalipoliittisia rahastoja, siis HENKIVAKUUTUS, TYÖVAKUUTUS, KOULUVAKUUTUS ja KAUPPAVAKUUTUS rp:tä.

      Me komut ja sossut olemme myös sitä mieltä, että sen paremmin LUONTO kuin ELINKEINOELÄMÄ ei ole jäykkä eli katatoninen JÄRJESTELMÄ vaan murteellinen eli Dialektinen, siis liikkessäoleva, joten siitä voimme olla varmoja, että tämä nykyinen Talous- ja Yhteiskuntajärjestelmä ei ole samanlainen tulevaisuudessa kuin nyt vaan jotain muuta. Nyt me voimme kysyä sitä, että minkälainen todella. Kun tilanteemme on epävarma, sillä me emme tiedä tulevaisuuskuvioista todella mitään muuta kuin erilaisia arvauksia, joten on kai parasta antaa taloudellisten ja teknisten Liikelakien ja Liikevoimien määrätä Talous- ja Yhteiskuntajärjestelmämme.

      Me tarvitsemme kuitenkin Pääomakirjan ARVOLAKIMALLI ja Materialistinen Historiakäsitys sekä LUONNON DIALEKTIIKKA eli DIALECTICA NATURALIS rp:tä siitä syystä, jotta meillä olisi käytössämme loogiset ja reaaliset Mallit, Kaavat ja Teoeriat, sillä epärealistiset ja epäloogiset teoriat kuten Monetarismi ja Suhteellisuusteoria vievät ikävä kyllä teknisesti käytettyinä varmaan tuhoon. Nyt Pääomakirjan Arvolakimalli rp:n takana on Luonnon Dialektiikka, joten on kai syytä tarinoida pähkinän kuoressa se, että mitä LD pitää sisällään.
      LD:n Lausepuun Peruslause on A) AINE-MATERIA(MASSA) sekä B) Kolmiulotteinen Luontoavaruus ja N-ulotteinen Laatuavaruus.
      Kategoriat: Yksityinen, Erikoinen ja Yleinen, Kausaliteetti, Stokastisuus- ja Kuvauspostulaatti.
      Liikelaki: Määrälliset ja Laadulliset Muutokset, Vastakohtien Ykseyden ja Taistelun Laki, Kieltämisen Kieltäminen eli Sopimuslaki.

      • Jospa Mestari sanoisi ihan suomeksi muutamalla lauseella mielipiteensä ja lähettäisi tuon humpuukinsa vaikka HuuHaa osastolle niin saattaisi saada vastauksenkin. En todellakaan aio alkaa tässä yhteydessä miettimään N-ulotteista laatuavaruutta, se sopii paremmin salaliittoteorioiden pariin.


      • Keroo ihmeessä
        Työeläkeläinen kirjoitti:

        Jospa Mestari sanoisi ihan suomeksi muutamalla lauseella mielipiteensä ja lähettäisi tuon humpuukinsa vaikka HuuHaa osastolle niin saattaisi saada vastauksenkin. En todellakaan aio alkaa tässä yhteydessä miettimään N-ulotteista laatuavaruutta, se sopii paremmin salaliittoteorioiden pariin.

        "Jospa Mestari sanoisi ihan suomeksi muutamalla lauseella mielipiteensä ja lähettäisi tuon humpuukinsa vaikka HuuHaa osastolle niin saattaisi saada vastauksenkin."

        Mistä tiedät tivolimestarin tekstin humpuukiksi? Siitäkö, ettet ymmärrä sitä?

        "En todellakaan aio alkaa tässä yhteydessä miettimään N-ulotteista laatuavaruutta, se sopii paremmin salaliittoteorioiden pariin. "

        Miten tiedät N-ulotteisen laatuavaruuden kuuluvan salaliittoteorioihin, jos et ymmärrä sitä?


      • Keroo ihmeessä kirjoitti:

        "Jospa Mestari sanoisi ihan suomeksi muutamalla lauseella mielipiteensä ja lähettäisi tuon humpuukinsa vaikka HuuHaa osastolle niin saattaisi saada vastauksenkin."

        Mistä tiedät tivolimestarin tekstin humpuukiksi? Siitäkö, ettet ymmärrä sitä?

        "En todellakaan aio alkaa tässä yhteydessä miettimään N-ulotteista laatuavaruutta, se sopii paremmin salaliittoteorioiden pariin. "

        Miten tiedät N-ulotteisen laatuavaruuden kuuluvan salaliittoteorioihin, jos et ymmärrä sitä?

        Samaa tyhjänpäiväistä löpinää se on siellä salaliittoteorioiden puolella.

        Osasithan sinäkin helposti selvittää asiasi ilman rp. lurituksia!


    • TIVOLIMESTARI!

      HEI!

      N-ulotteinen Laatuavaruus tarkoittaa tilastotieteellisiä laatu- eli kategoriamuuttujia. Onhan hyvä huomata se, että esimerkiksi jollain alueella kuten esimerkiksi Herra Työeläkeläinen rp:n lähiympäristössä on olemassa sellainen ekosysteemi, jossa on vähintään 30-40 sellaista laatumuuttujaa, jotka vaikuttavat tilastollisesti merkitsevästi tämän asianomaisen alueen toimintaan.

      Me voimme olla myös sitä mieltä, että sellaisessa ekosysteemissä kuin Suomen Elinkeinoelämä on ainakin 30 sellaista laatu- eli kategoriamuuttujaa, jotka vaikuttavat tilastollisesti merkitsevästi Suomen elinkeinoelämässä. Mitähän nämä laatumuuttujat voisivat? Nyt tämä katunarri ja kulkuri ekonomistina on sitä mieltä, että sekä Yhteiskuntatutkijat että Luonnontieteilijät tarvitsevat ehdoittaa Matematiikkaa ja Tilastotiedettä, jotka voisivat rakentaa sellaiset mallit ja kaavat sekä teoriat, jotka ovat loogisia ja reaalisia. Onhan hyvä myös hallita Predikaattilogiikka sekä Proposiologiikka.

      Mitähän Filosofi- ja Ekonomistikuvioissa tarkoittaa salaliittoteoriat? Ymmärtääkseni salaliitot kuuluvat ns Värivallankumousasioihin. Miksiköhän SUOMI haluaa mestaroida esimerkiksi Venäjä-kuvioissa? Olisikohan syytä katsoa ensin peiliin ja tämän jälkeen putsata edes suurin piirtein oma porsuan peräkamari?

      • Varmasti ympäristössäni on noita muuttujia mutten katso niiden mitenkään olevan Marx riippuvaisia. Herra Marx on jo tuonpuoleisessa joten häntä ei pidä häiritä. Marxismin tieteellisyydestähän tässä oli kyse.

        En tiedä mitä tarkoitat Suomen mestaroinnilla Venäjäkuviossa mikä se sitten lieneekään mutta onhan se tuossa rajan takana uhkana edelleen joten siitä pitää hieman pitää huolta.

        Jos alat joltain muulta kannalta verrata Venäjää ja meitä kuin öljy ja kaasutulojen niin olemme edellä kehityksessä joka asiassa. Ainakaan ei helposti tule muuta mieleen heidän suhteensa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      17
      1184
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1121
    3. 60
      1056
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      969
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      60
      929
    6. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      81
      882
    7. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      180
      854
    8. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      85
      852
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      77
      781
    10. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      751
    11. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      39
      694
    12. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      608
    13. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      606
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      56
      580
    15. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      46
      576
    16. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      82
      541
    17. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      534
    18. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      517
    19. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      286
      484
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      46
      452
    Aihe