VANISH Oxi-Action on MYRKKYÄ!!! HUOM allergikot & yliherkät.

MariaP

Moi, pieni varoituksen sana ainakin allergisille ja yliherkille.

Meillä on himassa pikkuväkeä ja paidat sotkeutuu milloin ruuasta, milloin leikeistä. Ostin siis purkin Vanish Oxi Actionia pesujauheena, jotta voisin sitä silloin tällöin annostella pyykkiaineen sekaan. Se on allergia- ja astmaliiton suosittelema, joten pitkällisen pämpylöinnin jälkeen päädyin siihen.

Muuten meillä on käytössä Miniriskiä tai muita hajusteettomia, mahd. luontoystävällisiä pesuaineita. En pidä ylimääräisistä hajuista ja yritän muutenkin välttää kaikkia ylimääräisiä kemikaaleja kodinhoidossa.

No - se Vanish taisi olla virhe.

Noin 1 vko käytön aloituksen jälkeen alkoi pyykkikierto olla siinä vaiheessa, että "vanish-vaatteita" alkoi jo olla päällä ja pidettynäkin pyykkikorissa, odottamassa uutta pesukierrosta. Lapsia ja itseäni oli alkanut vaivata kumma syyhy, jonka syytä jäljitin tutkien kaikkia mahdollisia syitä päätäistä lähtien.

2 viikon kohdalla "syyhyn" alkamisesta heitin Vanishin roskin. Itselläni ja nuorimmaisella oli jo alkanut lehahdella pyöreitä punaisia näppylöitä, laakeissa eri kokoisissa laikuissa ympäri kehoa. Pesin kaikki mahdolliset "vanish rytkyt" uudelleen vanhoilla ja tavallisilla pesuaineilla. Kutka alkoi hiljalleen helpottaa.

Pötin hävittämisestä on noin kuukausi. Pari viikkoa sitten olin lähdössä aamulla töihin akryylinen neule päälläni. Yhtäkkiä toisen silmän luomet alkoivat turvota ja pian minulla oli toispuoleinen nakit silmillä-meininki. Mietin olisiko syypää luomiväri, mutta duuniin oli mentävä. Tilanne rauhoittui itsestään kunnes..

Kolme päivää sitten kaivoin saman neuleen kaapista ja lähdin jälleen tekemään pitkää päivää kirjoitustyön parissa. Kesken päivää huomasin, että niskaa kutittaa silmittömästi ja ranteisiin on ilmaantunut jotain röhelmää. Koska aika oli kortilla, jatkoin kuitenkin n.7 tuntia piittaamatta oireista. En muuten myöskään ehtinyt syödä mitään koko päivänä. Kun pääsin kotiin, menin suuren peilin eteen ja riisuin neuleen ja sen alla olleen pitkähihaisen t-paidan.

Valehtelematta koko emäntä oli mattomaisen punaisen pimpulan peitossa, silmät muurautumassa umpeen ja leuka turvoksissa - kunnes viimein tajusin sen. Päälläni oli sama neule kuin aiemmassa silmäreaktiossa ja paita oli viimeksi pyykätty lyhyeksi jääneellä vanish-kaudella. Heitin kaikki rytkyt pyykkiin, otin lääkekaapista Heinixiä ja toivoin parasta!

Paitaa olen pitänyt normaalisti Miniriskillä pesun jälkeen - ilman oireita. Minulla ei ole allergioita enkä ole aiemmin kärsinyt iho-oireista. Nuoruuden peruja on rasituksessa ilmenevä astma, joka on pysynyt hyvässä hoitotasapainossa 17-vuotta. Heinixikin on mieheni peruja viime vuoden siitepölyajoilta.

Uskon että syy syyhyyn ja aika raflaaviin iho-oireisiin oli Vanish Oxi Action. Pidä nämä kokemukset mielessä kun ostat tahranpoistajaa, ainakin jos perheessäsi on yliherkkyyttä, allergioita tai hyvin pieniä lapsia! Postitin nämä kokemukseni myös tuotetta suosittelevalle Allergia- ja Astmaliitolle.

2

4536

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MariaP

      Sain jo vastauksenkin Allergia- ja Astmaliitosta: kyse ei ole Suomen Allergia- ja Astmaliiton suosittelema tuote ollenkaan. Siteeraan viestintäjohtajaa (poistin hänen nimensä, koska en kysynyt erikseen lupaa tämän sähköpostin julkaisemiseen):

      "Hei Maria,

      Kiitos palautteestasi,
      Tiedoksesi, että Vanish Oxi Action on Ruotsin Allergia- ja Astmaliiton suosittelema. Televisiossa pyörivä mainos pitää siis sisällään Ruotsin Allergia- ja astmaliiton merkin ja suomalainen ääni sanoo sen olevan Allergia- ja Astmaliiton suosittelema. Tästä harhaanjohtavasta markkinoinnista on ilmoitettu Vanish -tuotteen edustajia sakkouhalla kuluneena loppuvuotena.


      Ystävällisin terveisin,
      N.A.
      viestintäpalvelujen johtaja
      Allergiatunnuksen käyttöoikeus
      Allergia- ja Astmaliitto ry

    • Vittu daa??? Purkissa lukee: "Happea sisältävää valkaisuainetta", sun vastaus: ööö mun mielest tää on myrkyllistä. Ei sua kyllä älykkyydellä ole pilattu. Oletko sä käynyt mitään kemian tai biologian tunteja?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      191
      11569
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      58
      5479
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2767
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      40
      2405
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1871
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1845
    7. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      29
      1704
    8. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      12
      1576
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1486
    10. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      42
      1478
    Aihe