Onko uskiksilla selitystä?

...

Miten ;aailma luotiin?

12

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Miten ;aailma luotiin?"

      Siten kuin Raamatussa 1 Mooseksen kirjan 1 ja 2 luvussa kerrotaan.

      • Genesiksen ensimmäisessä ja toisessa luvussa kerrotaan vain että jumala loi maailman.(jonkun oikun takia?)
        Ei sitä, miten hän sen toteutti.


      • entäs rinnakkaiset ulottuvuudet?


      • Fm
        ravenlored kirjoitti:

        entäs rinnakkaiset ulottuvuudet?

        'entäs rinnakkaiset ulottuvuudet'.Tämä nyt näkyvä ja havaittavissa oleva maailmankaikkeus, kaiken aineellisen osalta(niin elävän,kuin elottoman)on rakentunut/rakennettu, kun energia on muuntunut/muunnettu atomiseen muotoon/vaiheeseen. (todennäköisesti muodostaa aineellisen olemassaolon alimman tason). Tälle tasolle alulle pantu/pantava elollisuus 'rajoitetaan'näkemään ja havainnoimaan vain tämä taso ja tällä tasolla. Mutta näyttää siltä,että täytyy olla tämän aineellisen alimman tason ja absoluuttisen tason valillä muitakin tasoja, jotka rakennetaan niin, että energia muunnetaan joksikin toisenlaisen aineen muotoon, joka ei ole meidän ihmisten havaintokyvyn ulottovissa. Elikkä, aina kun on organisoitu/organisoidaan uusi galaksiuniversumi, niin samassa yhteydessa rakennetaan energiaa tarkoituksenmukaisesti muuntamalla, toimeksiannonmukaiset arkkitehtonisesti suunnitellut rinnakkaiset, meille nyt näkymättömät maailmat, toisin kuin meille nyt näkyvävät maailmat, jotka rakentuvat kehittymällä ja rakentumalla pitkien ajanjaksojen kuluessa(evoluutio) ja joita asuttavat ihmisen kaltaiset olennot. Kaikkia universumeja ei organisoida samanaikaisesti. On olemassa hyvin vanhoja ja nuoria universumeja ja kaikkia universumeja ei ole vielä pantu edes alulle. Näyttäisi vahvasti siltä,että on olemassa ihmisen 'yläpuolista' todellisuutta ja elämää, sillä ei tämä kosminen kehitys voi ihmiseen pysähtyä, eikä hänestä juontua ja johtua.


    • Miten vain

      Miten kuuluu tieteen alaan. Odotamme mielenkiinnolla tieteellisiä tuloksia.

      • 19

        "Miten kuuluu tieteen alaan."

        Niin kuuluu. Kreationismitieteen. Kuinka pitkällä luomisen tutkimisessa tällä hetkellä ollaan? Tietääkö kukaan kreationisteista?


      • Miten vain
        19 kirjoitti:

        "Miten kuuluu tieteen alaan."

        Niin kuuluu. Kreationismitieteen. Kuinka pitkällä luomisen tutkimisessa tällä hetkellä ollaan? Tietääkö kukaan kreationisteista?

        Hawking kelpaa ihan hyvin.


      • asianharrastaja
        19 kirjoitti:

        "Miten kuuluu tieteen alaan."

        Niin kuuluu. Kreationismitieteen. Kuinka pitkällä luomisen tutkimisessa tällä hetkellä ollaan? Tietääkö kukaan kreationisteista?

        Kreationismin pseudotiede ei kuvaa avaruuden, tähtien ja planeettojen luomisen yksityiskohtia sen enemmän kuin Genesis-tekstikään. Muilla alueilla kuten geologia (maan muotojen kehitys ja sen ajoitus) sekä biologia (elämän synty ja kehitys) sillä on omia hypoteeseja, joilla luonnonhavaintoja koetetaan vääntää Raamatun kirjaimen mukaisiksi.


    • Aukino

      "Alussa Jumala loi Taivaan ja Maan" eli alussa Jumala loi tilavuuden ja massan.

      • Pyhän LSH:n nimeen

        Kuka loi Jumalan? Raamatusta et löydä vastausta, mutta vihjeitä kyllä.

        Oikea vastaus on Lentävä Spagettihirviö (LSH). Raamatussakin on vihjaus: Alussa oli Sana. Mikä ihmeen Sana? Se on LSH:n määräys luoda maailmankaikkeus!

        Aluksi LSH loi Jumalan ja Sitten HÄN, Jumalten Jumala, antoi määräyksen luoda koko universumi. Ja Jumala totteli.

        Tämä selittää paljon enemmän kuin pelkät kalamoksen toistamat raamatunlauseet. Ota Aukino opiksesi! Muuten et voi selittää, mistä Jumala tuli!


      • nöyrä alamaisesi

        Maa ja Taivas on siis tilavuus ja massa.
        Mistä, oi Suuri Guru sen tiedät?


    • Fm

      'miten maailma luotiin?' Kysymys edellyttää jo tekijän/tekijät ja tarvittavat realiteetit. Tunnettuja tosiasioita ovat mm. että kaikki aine on energian eri muunnoksia, että on olemassa lähes käsittämättömän suuri maailmankaikkeus yli silmänkantamattomiin, niin pieniä kuin suuria,niin kylmiä, kuin kuumia ainekertymiä, joista on muodostunut erilaisia järjestelmiä, jossa pienemmät kiertävät isompaa, niin yksittäin, kuin järjestelminä. Kaukaisuudessa nämä järjestelmäkokonaisuudet havaitsemme valtavina galakseina. Eli on kehittynyt/kehittyy galakseja jotka koostuvat tällaisista pienemmistä järjestelmistä (aurinkunnista). Huomionarvoista näissä galakseissa on niiden kierteinen ja kiekonmuotoinen muoto. Elikkä todistelemaan. Näkyvä maailmankaikkeus saa alkunsa, kun Kaikkivoipa Alkuunpanija lähettää hallinnassaan olevat energiat absoluuttisilta asuinsijoiltaan(Kaiken Olevaisuuden Lähde ja Keskus) ulospäin, muodostaen 'läpäistyn' avaruuden (vahvuuden). Kuvaan astuu Ensiasteiset Vahvuuden Organisoijat, jotka valitun avaruuslohkon alueella laittavat energian kiertoliikkeeseen. Energia tietyissä olosuhteissa liikkeeseen laitettuna tietyn pitkän ajan kuluessa muuttuu ensin kaasumaisiksi kiekonmuotoisiksi tähtisumuiksi ja sen jälkeen liekehtiviä aurinkoja radalleen sinkoaviksi kierteissumuiksi. Näin saavat alkunsa auringot ja kaikki aine ja eri vaiheiden jälkeen sitten aurinkokunnat. Näissä aurinkokehitys vaiheissa energia kehittyy atomiseen muotoon ja näin syntyvät alkuaineet, jotka muodostavat aineellisuuden perustan, mutta ei selitä mitenkään elämää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      72
      8556
    2. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      135
      4788
    3. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      112
      3886
    4. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      79
      3452
    5. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      74
      3016
    6. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      149
      2755
    7. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      20
      2468
    8. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      39
      2177
    9. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      56
      1988
    10. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      63
      1983
    Aihe