Onko uskiksilla selitystä?

Miten ;aailma luotiin?
12137
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

"Miten ;aailma luotiin?"

Siten kuin Raamatussa 1 Mooseksen kirjan 1 ja 2 luvussa kerrotaan.

Äänestä
  • Genesiksen ensimmäisessä ja toisessa luvussa kerrotaan vain että jumala loi maailman.(jonkun oikun takia?)
    Ei sitä, miten hän sen toteutti.

    Äänestä

  • entäs rinnakkaiset ulottuvuudet?

    Äänestä

  • kenny79 kirjoitti:

    entäs rinnakkaiset ulottuvuudet?

    'entäs rinnakkaiset ulottuvuudet'.Tämä nyt näkyvä ja havaittavissa oleva maailmankaikkeus, kaiken aineellisen osalta(niin elävän,kuin elottoman)on rakentunut/rakennettu, kun energia on muuntunut/muunnettu atomiseen muotoon/vaiheeseen. (todennäköisesti muodostaa aineellisen olemassaolon alimman tason). Tälle tasolle alulle pantu/pantava elollisuus 'rajoitetaan'näkemään ja havainnoimaan vain tämä taso ja tällä tasolla. Mutta näyttää siltä,että täytyy olla tämän aineellisen alimman tason ja absoluuttisen tason valillä muitakin tasoja, jotka rakennetaan niin, että energia muunnetaan joksikin toisenlaisen aineen muotoon, joka ei ole meidän ihmisten havaintokyvyn ulottovissa. Elikkä, aina kun on organisoitu/organisoidaan uusi galaksiuniversumi, niin samassa yhteydessa rakennetaan energiaa tarkoituksenmukaisesti muuntamalla, toimeksiannonmukaiset arkkitehtonisesti suunnitellut rinnakkaiset, meille nyt näkymättömät maailmat, toisin kuin meille nyt näkyvävät maailmat, jotka rakentuvat kehittymällä ja rakentumalla pitkien ajanjaksojen kuluessa(evoluutio) ja joita asuttavat ihmisen kaltaiset olennot. Kaikkia universumeja ei organisoida samanaikaisesti. On olemassa hyvin vanhoja ja nuoria universumeja ja kaikkia universumeja ei ole vielä pantu edes alulle. Näyttäisi vahvasti siltä,että on olemassa ihmisen 'yläpuolista' todellisuutta ja elämää, sillä ei tämä kosminen kehitys voi ihmiseen pysähtyä, eikä hänestä juontua ja johtua.

    Äänestä

Miten kuuluu tieteen alaan. Odotamme mielenkiinnolla tieteellisiä tuloksia.

Äänestä
  • "Miten kuuluu tieteen alaan."

    Niin kuuluu. Kreationismitieteen. Kuinka pitkällä luomisen tutkimisessa tällä hetkellä ollaan? Tietääkö kukaan kreationisteista?

    Äänestä

  • 19 kirjoitti:

    "Miten kuuluu tieteen alaan."

    Niin kuuluu. Kreationismitieteen. Kuinka pitkällä luomisen tutkimisessa tällä hetkellä ollaan? Tietääkö kukaan kreationisteista?

    Hawking kelpaa ihan hyvin.

    Äänestä

  • 19 kirjoitti:

    "Miten kuuluu tieteen alaan."

    Niin kuuluu. Kreationismitieteen. Kuinka pitkällä luomisen tutkimisessa tällä hetkellä ollaan? Tietääkö kukaan kreationisteista?

    Kreationismin pseudotiede ei kuvaa avaruuden, tähtien ja planeettojen luomisen yksityiskohtia sen enemmän kuin Genesis-tekstikään. Muilla alueilla kuten geologia (maan muotojen kehitys ja sen ajoitus) sekä biologia (elämän synty ja kehitys) sillä on omia hypoteeseja, joilla luonnonhavaintoja koetetaan vääntää Raamatun kirjaimen mukaisiksi.

    Äänestä

"Alussa Jumala loi Taivaan ja Maan" eli alussa Jumala loi tilavuuden ja massan.

Äänestä
  • Kuka loi Jumalan? Raamatusta et löydä vastausta, mutta vihjeitä kyllä.

    Oikea vastaus on Lentävä Spagettihirviö (LSH). Raamatussakin on vihjaus: Alussa oli Sana. Mikä ihmeen Sana? Se on LSH:n määräys luoda maailmankaikkeus!

    Aluksi LSH loi Jumalan ja Sitten HÄN, Jumalten Jumala, antoi määräyksen luoda koko universumi. Ja Jumala totteli.

    Tämä selittää paljon enemmän kuin pelkät kalamoksen toistamat raamatunlauseet. Ota Aukino opiksesi! Muuten et voi selittää, mistä Jumala tuli!

    Äänestä

  • Maa ja Taivas on siis tilavuus ja massa.
    Mistä, oi Suuri Guru sen tiedät?

    Äänestä

'miten maailma luotiin?' Kysymys edellyttää jo tekijän/tekijät ja tarvittavat realiteetit. Tunnettuja tosiasioita ovat mm. että kaikki aine on energian eri muunnoksia, että on olemassa lähes käsittämättömän suuri maailmankaikkeus yli silmänkantamattomiin, niin pieniä kuin suuria,niin kylmiä, kuin kuumia ainekertymiä, joista on muodostunut erilaisia järjestelmiä, jossa pienemmät kiertävät isompaa, niin yksittäin, kuin järjestelminä. Kaukaisuudessa nämä järjestelmäkokonaisuudet havaitsemme valtavina galakseina. Eli on kehittynyt/kehittyy galakseja jotka koostuvat tällaisista pienemmistä järjestelmistä (aurinkunnista). Huomionarvoista näissä galakseissa on niiden kierteinen ja kiekonmuotoinen muoto. Elikkä todistelemaan. Näkyvä maailmankaikkeus saa alkunsa, kun Kaikkivoipa Alkuunpanija lähettää hallinnassaan olevat energiat absoluuttisilta asuinsijoiltaan(Kaiken Olevaisuuden Lähde ja Keskus) ulospäin, muodostaen 'läpäistyn' avaruuden (vahvuuden). Kuvaan astuu Ensiasteiset Vahvuuden Organisoijat, jotka valitun avaruuslohkon alueella laittavat energian kiertoliikkeeseen. Energia tietyissä olosuhteissa liikkeeseen laitettuna tietyn pitkän ajan kuluessa muuttuu ensin kaasumaisiksi kiekonmuotoisiksi tähtisumuiksi ja sen jälkeen liekehtiviä aurinkoja radalleen sinkoaviksi kierteissumuiksi. Näin saavat alkunsa auringot ja kaikki aine ja eri vaiheiden jälkeen sitten aurinkokunnat. Näissä aurinkokehitys vaiheissa energia kehittyy atomiseen muotoon ja näin syntyvät alkuaineet, jotka muodostavat aineellisuuden perustan, mutta ei selitä mitenkään elämää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


... kirjoitti:

Miten ;aailma luotiin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu