Muuten silmille pissaaminen jatkuu ikuisesti. Ammattiliitto on pissaamises väline, joten köyhän on aika ottaa toista köyhää kädestä ja perkisi ei pidä antaa. "etelästä" toki tulee mielellään ilmasta orjaa töihin. Aleksis Kivikin tiesia asian, mut kansa ei oikeen hokaa vieläkään.
Jos olet köyhä MENE lakkoon
köyhyys rules
3<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
90 % tämän palstan köyhistä on sossun palkkalistoilla, niin lepiä hommaa ettei ne lakkoon mene.
Sun ratkaisu on köyhien ongelmaan joka kerta
Mutta liittoon kuulumattomuus se vasta silmään kuseekin. Aikoinaan työpaikallani oli paljon liittoon kuulumattomia jotka katsoivat, että liitot eivät aja työläisten etuja.
Mutta siinä katsantokannassa ei nähdä metsää puilta eli hallitsevan luokan agendahan on ollutkin painaa liittojen valta alas.
Mutta 90-luvun alussa edell. laman aikaan vaikka olin töissä isolla työnantajalla ja työpaikan piti olla varma niin säästöjen ja laman varjolla pistettiin aikamoinen joukko vanhoja työntekijöitä kilometritehtaalle.
Mulla ei ollut grandea katastrofia, koska olen koko pienen ikäni kuulunut ammattiliittoon ja niin sain ansiosidonnaista työttömyysturvaa.
Samoin opiskeluaikoina kuuluin ammattiliittoon kun aloittelin tekemään töitä. Palkoissa oli ihmeellisiä epäselvyyksiä : iltalisät, pyhälisät, ylityöt mm. aina oli vähemmän palkkaa ja sain riidellä saatavieni puolesta ja siinä liiton lakimiehet olivat oivana turvana.
Samoin kun jouduin työttömäksi 90-luvun alussa niin meinasi suurehko rahasumma jäädä saamatta, mutta onneksi liiton luottamusmiehet ja lakimiehet pitivät puoliani ja sain omani.
Köyhä on typerä jos uskoo muiden köyhien solidaarisuuteen , solidaarisuutta ei nimittäin ole tippaakaan vaan asenteet ovat koventuneet köyhienkin joukoissa.
Silmille pissaaminen jatkuu ikävä kyllä kun liitot ovat heikentyneet, suorittavia töitä muutetaan orjatöiksi jotta vakkari työsuhteessa olevat eivät voi valvoa etujansa.
Köyhät eivät äänestä tai jos äänestävät niin äänestävät joitakin populisteja.
Aika on ottaa toista köyhää kädestä, mutta aika olisi myös vahvistaa niitä kanavia joissa köyhän ääni pääsee esille.
On aika etsiä köyhille edunvalvojia, joilla on tietämystä ja koulutusta ja ovat perillä yhteiskunnallisista asioista.