kun farkut menee rikki? No ostaa uudet.
Mitä pitää tehdä, kunruoka loppuu kaupasta? No ostaa sitä ruokaa.
Mitä pitää tehdä kun on köyh eik ole rahaa? NO pitää saada sitä rahaa!
Niin yksinkertaista se onk öyhyyden poistaminen. Antakaa meille köyhille rahaa, niinpoistuu köyhyys, ei se ihmettelemällä poistu ja puhumalla. Sitä on puhuttu nyt 21 v eikä mitään ole tapahtunu, muutakun tuluut lisää köyhiä.
KÖYHYYS POISTUU RaHAA, ANTAKAA KÖYHÄLLE 3000 E KK NIIN KÖYHYYS POISTUU!!
Mitä pitää tehdä
6
70
Vastaukset
- nuukuus kunniaan
En tajuu.
Kun farkut menee rikki, ne pitää korjata, kulkea risoissa tai ansaita ja säästää rahaa uusien farkkujen hankkimiseen.
Kun ruoka loppuu kaupasta, jonkun on sitä kasvatettava siemenestä alkaen, ja se on erilaisten prosessien kautta toimitettava kauppaan myytäväksi.
Kun jollakulla ei ole rahaa, pitää tulla toimeen ilman rahaa tai ansaita sitä työnteolla ja säästää, niin että se riittää mahdollisimman kauan.
Köyhyys ei tunnu poistuvan kokonaan millään konstilla, mutta ainoat toimivat konstit ovat kuitenkin työnteko ja nuukuus. - mites muuten..
Jaa. Mitä tehdä jos farkut rikki ja ruoka loppu. Tarttis varmaan silloin mennä töihin jotta ne farkut ja ruuat saa hommattua.
Vaihtoehtona tosin että parsii farkut ja hakee metsästä tai roskiksesta ne ruuat. - ei jaksa apinoita
aivojen käyttö sallittua. naapurilta lankaa ja neula.huh huh ..en jaksa tosiaan selitellä. Jos tänne osaa kirjoitella ja aikaa siihen niin kyllä sitä silloin pystyy jotain töitäkin tekemään JUURI NYT tällä hetkelläkin
- rahaa ruokaan kiitos
Jos ei ole töitö, miten niitä sillon tekee? Olenollu vuodesta 1990 työtön joten ei oo töitä. Pari kurssia olen käyny ja se on siinä, ei niistäkään työtä herunut.
Peruspäivrahalla sinnitellään, jos sitänostettaisiin vaikka 1500 e:lla kuussa niin pärjäisi. Me ei tarvita kun rahaa. - Järkimies75
Rahaa ei tipu. 1 500 kuussa on enemmän kuin monen siivoojan tai kaupan kassan bruttopalkka. Hullua kuvitellakin saavansa niin paljon tekemättä mitään.
Jo nyt tuet ovat liian isoja verrattuna palkkoihin (eikä palkkoja voi nostaa koska työttömyys kasvaa entisestään ja isommat palkat siirtyvät tavaroiden/palvelujen hintoihin). Tuilla elävän työkykyisen kuuluu olla reippaasti töissä käyviä köyhempi, niin vain on. Kuulostaa julmalta, mutta tämä on ainoa keino motivoida ihmisiä töihin. Jos työ ei kiinnosta oikein ketään, ei ole kakkua josta sosialisti-Katainen voisi jakaa ihmisille.
Tukia alas, mutta samalla nollavero pienituloisille ja pikku tuki joka ei välittömästi katoa jos tekee töitä palkollisena, yrittäjänä, osuuskunnan kautta, tms.
Sohvalla istumalla eläisi tosi köyhästi, mutta jo pikku työpanoksella huomattavasti paremmin. - nebunee
töissä käyvätkään ei kaikki saa likikään 1500e/kk joten äläpä inise.Miksi et ole töihin mennyt , niitä 1500/kk paikkoja on vaikka kuinka ja paljon.... sinne vaan niin rahat riittää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1171897Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1181786Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101771Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561446Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341385Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii4881026Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50966Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai237913Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115911Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347869