USA menossa kohti poliisivaltiota

USAn presidentti Barack Obama allekirjoitti 31. joulukuuta 2011 lain, joka vie Yhdysvallat yhä lähemmäksi diktatuurista poliisivaltiota.

Laki on NDAA (National Defence Authorization Act), mikä antaa USAn presidentille laajat valtuudet määrätä terrorismista epäillyt henkilöt vangittaviksi ilman oikeudenkäyntiä määrittelemättömän pitkäksi ajaksi. Lakia on perusteltu Al-Qaidan aiheuttamalla turvallisuusuhalla.

Uusi laki on herättänyt monissa osavaltioissa vastustusta. Eikä ihme.

Kun tällaisia epämääräisiä lakeja säädetään, on aina suuri vaara, että lakeja tullaan jossain vaiheessa tulkitsemaan eri tavalla kuin alkuperäisessä tekstissä sanotaan. Uskon, että juuri näin tulee käymään. Nyt puhutaan Al-Qaidasta ja terrorismin vastustamisesta, mutta huomenna samaa lakia sovelletaankin kaikkiin niihin ihmisiin, jotka ovat eri mieltä kuin hallitus ja vastustavat sen toimia. Eli USAsta tule vankileirien saaristo, pahan valtakuntaa, Neuvostoliittoakin, pahempi diktatuuri ja toisinajattelijoiden vainoaja.

Jos ajatellaan itse lakia, niin minä olen sitä mieltä, että myös terroristit ansaitsevat oikeudenkäynnin mahdollisuuden ja tilaisuuden puolustautua, koska heidän joukossaan voi hyvinkin olla väärin perustein pidätettyjä ihmisiä, jotka eivät ole terroristeja lainkaan. Pidän tämän takia kyseistä lakia epädemokraattisena ja oikeusvaltioon sopimattomana. Vain diktatuurit säätävät tuollaisia lakeja.

USA on olevinaan vapauden ja demokratian valomajakka maailmalle. Ehkä se sitä joskus olikin. Tämän päivän Amerikka on jotakin aivan muuta. Yhdysvallat on vajonnut suureen pahuuden suohon, jossa kunniallisuutta ja lain noudattamista ei enää ole, vaan rahanhimoiset ja pahat ihmiset ovat saaneet lähes kaiken määräysvallan USAssa. Laittomuus, valheellisuus ja väkivalta rehottavat, ja silti yhä kerskaillaan muka vapaudella ja demokratialla.

Itse asiassa tämä uusi laki NDAA mahdollistaisi sen, että suuri osa USAn hallintoa lähtien monista presidenteistä voitaisiin asettaa ilman oikeudenkäyntiä epämääräiseksi ajaksi vankeuteen, koska USA on itse ollut paljon yhteistyössä Al-Qaidan kanssa, kouluttanut heidän taistelijoitaan, antanut aseita ja rahallista tukea. Eli monet USAn hallintoviranomaiset ja poliittiset päättäjät pitäisi teljetä vankilaan yhteistyöstä terroristien kanssa. Erityisen selvää tämä USAn taholta tuleva Al-Qaidan ja talibanien tukeminen oli 1980-luvulla, kun Afganistan ja Neuvostoliitto olivat sodassa. Aikanaan USA tuki myös voimakkaasti Saddam Husseinia Iranin ja Irakin välisen sodan aikana. Mutta myös tänä päivänä USA ja Al-Qaida ovat salaisesti yhteistyössä. Julkisuudessa puhutaan toista, mutta se on teatteria ja ihmisten hämäämistä.

USAn hallitus on vehkeillyt monin tavoin terroristien ja hirmuhallitsijoiden kanssa. Koko USAn hallinto pitäisi laittaa vastuuseen ja oikeuteen viime vuosikymmenien ajalta. Mutta minä en kannata Obaman allekirjoittamaa NDAA-lakia, vaan toivon, että USAn rikolliset ja valehtelevat poliittiset johtajat saavat kuitenkin oikeudenmukaisen oikeudenkäynnin eikä heitä pidetä vankeudessa mielivaltaisen kauan.

Tosin tällainen toive ei voi koskaan toteutua, koska USAn oikeuslaitos on yhtä korruptoitunut kuin poliittinen johtokin. Eli Yhdysvaltain oikeuslaitos ei pystyisi koskaan tuomitsemaan omaa johtoaan NDAA-lain perusteella yhteyksistä terroristeihin, koska tuomarit ovat samassa lahjonnan suossa ja hyvä veli systeemissä mukana.

USAn johdolla on vain yksi jumala.

Sen jumalan nimi on raha eli Mammona. Ihmiset joilla on rahaa, määräävät USAssa kaikesta.

Tällä hetkellä rahavalta haluaa USAn heikkenemistä, jotta sen tilalle voitaisiin rakentaa Uuden maailmanjärjestyksen mukainen yhden maailmanhallituksen alainen uusi diktatuuri.

Se uusi maailmanvalta, jota sekä Sauli Niinistö että Paavo Lipponen, salaisten Bilderberg-kokousten osanottajat, kannattavat. Ja tietysti myös Bilderberg-kokouksessa v. 2010 mukana ollut Jyrki Katainen.

7

85

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei uutta.

      Tämähän jokaisen maan viranomaisten märkäuni ja täydellinen kansalaisten valvontaoikeus .

      • k.s.a.

        Nimimerkille " ei uutta" : Lue Verkkomedia. org uutisista toimittajan kommentti Europolin oikeuksista. Onkohan se valvontaoikeus enää vain märkäuni ?


    • Tosimies.

      Upeaa.Suomeenkin tulisi saada yhta selkeita lakeja.
      Ja terroristit eivat ansaitse muuta kuin ns napin otsaan. on turhaa varojen tuhlausta kayda oikeutta heidan kohdallaan.

      • .,

        Tosi terroristeja ovat vallasstaan kiinnipitävät eliitin edustajat.
        Maailma olisi parempi paikka asua jos listiminen aloitettaisiin rikkaimmasta päästä.
        100 RIKKAINTA NAPITETTAISIIN JOKA VUOSI NIIN KYLLÄ SE SIITÄ!


    • Lähteenähän

      tuossa oli pohjimmiltaan INFOWARS, joka julkaisee keksittyjä viranomaislausuntoja väitteidensä tueksi.

      Sivusto voisi ottaa reilusti ja näkyvästi käyttöön .RU -päätteen.

    • ei tuohon

      kannata luottaa

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      105
      4899
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3262
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      2999
    4. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1747
    5. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1510
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      111
      1368
    7. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      9
      1237
    8. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1059
    9. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      114
      1059
    10. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      43
      1027
    Aihe