Elikkä löytyykö rikollisia tekoja ehdokkailta. .....pitkä miettimis tauko... eipä tule mieleen.
Paavo V puhui puhelimeen lentokoneessa. eipä ollut kummoinen
Presidentti ehdokkaiden rikokset
16
81
Vastaukset
- Pateettinen sielu
On tekoja, jotka eivät ole juridisesti rikoksia mutta sen sijaan kansakunnan edun kannalta arveluttavia ja jopa vahingollisia.
- köpppppppppp
Vuonna 2003 silloinen keskustan puheenjohtaja Anneli Jäätteenmäki toi julkisuuteen presidentin neuvonantajalta Martti Manniselta laittomasti saamiaan valtion salaisia asiakirjoja Lipposen Yhdysvaltain presidentin kanssa Washingtonissa käymistä keskusteluista ja asiaa koskevasta ulkoasiainhallinnon raportista WASB-050. Syntyi ns. Irak-skandaali.
Entisen suurlähettilään Alpo Rusin Vasemmalta ohi -kirjan mukaan Lipposen ja DDR:n Stasin väliset kontaktit alkoivat vuonna 1969 ja Lipponen vuoti vuosina 1969–1972 Länsi-Saksan sosialidemokraattien asioita DDR:n tiedustelulinjan diplomaateille.[33] Kirjan mukaan Lipposen Stasi-peitenimi oli Mungo ja hänen koodi oli XV/326/71.[34] Lipponen on myöntänyt olleensa DDR:n tiedustelupalvelun Stasin manipuloinnin kohteena 1970-luvulla.[35] Entisen taistolaisen Ilkka Kylävaaran Taistolaisuuden mustan kirjan mukaan Lipponen on Tiitisen listalla.[36] Alpo Rusin mukaan Lipposella oli peitenimi, koodi ja avattu operaatio myös Neuvostoliiton KGB:ssä.[33] - 46dr7tfgyio
köpppppppppp kirjoitti:
Vuonna 2003 silloinen keskustan puheenjohtaja Anneli Jäätteenmäki toi julkisuuteen presidentin neuvonantajalta Martti Manniselta laittomasti saamiaan valtion salaisia asiakirjoja Lipposen Yhdysvaltain presidentin kanssa Washingtonissa käymistä keskusteluista ja asiaa koskevasta ulkoasiainhallinnon raportista WASB-050. Syntyi ns. Irak-skandaali.
Entisen suurlähettilään Alpo Rusin Vasemmalta ohi -kirjan mukaan Lipposen ja DDR:n Stasin väliset kontaktit alkoivat vuonna 1969 ja Lipponen vuoti vuosina 1969–1972 Länsi-Saksan sosialidemokraattien asioita DDR:n tiedustelulinjan diplomaateille.[33] Kirjan mukaan Lipposen Stasi-peitenimi oli Mungo ja hänen koodi oli XV/326/71.[34] Lipponen on myöntänyt olleensa DDR:n tiedustelupalvelun Stasin manipuloinnin kohteena 1970-luvulla.[35] Entisen taistolaisen Ilkka Kylävaaran Taistolaisuuden mustan kirjan mukaan Lipponen on Tiitisen listalla.[36] Alpo Rusin mukaan Lipposella oli peitenimi, koodi ja avattu operaatio myös Neuvostoliiton KGB:ssä.[33]Mungo on kyllä itäsaksalaisilta aika ikävästi sanottu.
Mungot ovat eriitäin nopealiikkeisiä otuksia, eikä käärmekään ehdi niitä pistää sillä mungo on käärmeeniskua nopeampi.
Vähän sama asia kuin pätkän salanimenä olisi jättiläinen.
Lipponenhan on tunnettu puheensa verkkaisuudesta.
- niina.p
Ilmankos tuo pate.l on niin ovela virne päällä yuohan selvitti minulle ketä en äänestä
- syytöön
niin koiran kakat kerään niin mutta niin en silloin kun koiralla on ripuli niin sama ruotsiksi
- rusin satuja..
Alpo Rusin velihän oli stasin laululintu. Tai otti veljensä syyt harteilleen?
- se oli nii kauheeta
No yksi kauhea gangsteri on Arhinmäki kun se oli kerran Kiasman edessä. Sitä kansa ei voi unohtaa se oli jotain aivan hirveää. Se oli joku SMASH?
- Tuomari-veljet
Niinistö taas kuuluu vaapaamuurareihin. Jossa mm. tuomareita ja muita saataisia kähmijöitä.
- maanäiti
Homoilu ei ole rikos, mutta pressana Pekan puoliso olisi mikä. Maan ensimmäinen miespuolinen nainen?
- hyitisn jännää
Nykyinen pressan puolisohan on urospuolinen, joten ei tässä tapahtuisi muutoksia. Ovien aukaisussa olisi vähän ongelmaa, menisikö pressapekka ekana vai avaisiko oven puolisolleen.
- 67 vuotta
hyitisn jännää kirjoitti:
Nykyinen pressan puolisohan on urospuolinen, joten ei tässä tapahtuisi muutoksia. Ovien aukaisussa olisi vähän ongelmaa, menisikö pressapekka ekana vai avaisiko oven puolisolleen.
Mäntyniemessä pitäisi muistaa vetää naistenkin vessa ja laskea vettä lavuaariin, hajulukkojen hajuhaittojen estämiseksi.
Putkimies tosin nyt eläkeläinen.
Ohjeet käy myös lomareissujen ajaksi hommatulle kukkien kastelijalle. - uudet kyltit
67 vuotta kirjoitti:
Mäntyniemessä pitäisi muistaa vetää naistenkin vessa ja laskea vettä lavuaariin, hajulukkojen hajuhaittojen estämiseksi.
Putkimies tosin nyt eläkeläinen.
Ohjeet käy myös lomareissujen ajaksi hommatulle kukkien kastelijalle.Pitäisikö järjestää kansanäänestys, että muutettaisiin kaikki miesten vessoiksi. Kelpaisiko tälläinen järjestely putkimiehelle.
- 67.v.
uudet kyltit kirjoitti:
Pitäisikö järjestää kansanäänestys, että muutettaisiin kaikki miesten vessoiksi. Kelpaisiko tälläinen järjestely putkimiehelle.
Putkimiehelle kelpaa kaikki röörit.
- kaikki tilit
Sveitsissä olevien tilien tasetiedot paljastaisi paljon ehdokkaiden rehellisyydestä.
- numero 9
Kannattaa äänestää numeroa 9.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m1054530Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1013880Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363539- 513250
- 432942
Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu182539Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest222432- 232166
UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami171809Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?351735