Onko helluntailaisuudessa myös se käsitys, että usko Jeesukseen pitää ottaa vastaan omasta vapaasta tahdosta. Se pitää siis olla itsenäinen päätös, ottaa usko vastaan?
Jos henkilö ei usko omasta vapaasta tahdosta, hän ei voi pelastua.
Usko, vapaasta tahdosta
11
<50
Vastaukset
- eenokki 12
Kyllä kaikki lahkolaiset luulevat pelastaneen itsensä omien ponnistelujen kautta. Kuka tekee nyt ratkaisun käskystä kuka päättää pian ottaa vastaan pelastuksen kuka turvautuu vapaan tahtonsa mahdollisuuteen.Nämä ovat itsevanhurskaita.
-:-
Oikea tapa pelastua on löytää itsestä vain syntiä ja ei mitään mahdollisuutta pelastua vaan uskoa Jumalan armoon, luottaen Jumalan voimaan pelastaa meidät ilman että tarvitsisi siihen ihmisen apua.
Tämä on pelastua yksin uskosta yksin armosta ilman lain tekoja. - Mietteitä !
Uskoa ei oteta vastaan. Se syntyy evankeliumin kuulemisesta. Ylösnoussut elävä Jeesus otetaan vastaan. Tässä on ihmisen tahtoelämä toiminnassa `ratkaisupaikalla´.
Uskoa ei synny omin voimin.
Ilmaiseksi anova sen saa.
Sitä ansaita ei töin ja toimin.
Jumala sen meille lahjoittaa.
Sydän kun auki on
sinne Jeesus tekee asunnon - EpätietoinenX
Okei. Nyt ollaan kuitenkin sellaisessa tilanteessa, että yhä useampi tutkimustulos osoittaa että ihmisellä ei ehkä olekaan vapaata tahtoa, missään asiassa.
Neurotieteen saralla tutkimukset osoittavat että "päätös" näkyy aivoissa jo paljon ennen kun ihminen on tietoinen siitä minkä päätöksen hän tulee tekemään.
En halua aloittaa juupas-eipäs-väittelyä aiheesta "vapaa tahto", koska tällä hetkellä totuus on se, että KUKAAN ei tiedä onko meillä aito vapaa tahto, vai ainoastaan aivojen luoma illuusio vapaasta tahdosta.
Huolimatta siitä, tiedämmekö kyseiseen kysymykseen 100% vastausta, on totuus kuitenkin se, että joko meillä on vapaa tahto tai sit meillä ei ole.
Jos nyt olisi niin, että meillä ei ole sellaista kuin "vapaa tahto" (vaikka niin luullaan), niin sehän tarkoittaa käytännössä sitä, että kukaan ihminen ei voi pelastua.
Tuo on asia jota kannattaa pitää mielessä. - Areios
Toisten ihmisten poikkeavatkin näkemykset on syytä ottaa vakavissaan. Jokaisessa seurakunnassa on omat puutteensa. Ev-lut kirkko ei ole siinä parempi. Todellisuudessa mikään protestanttinen tai katolinenkaan kirkkokunta ei usko pelastumiseen omilla teoilla tai ansioilla. Kannattaa tutustua muihinkin kuin omaan yhteisöön ja jättää spekuloinnit sikseen. Toki on selvää, että yksilöt yhteisöidensä sisällä voivat ajatella toisin. Mutta se ei tee heistä kirkon opettajia. Jos sellaista termiä voidaan käyttää.
Vapaatahto on aina poleeminen kysymys. Mutta Jumala lopulta 1000vuotiskaudella pelastaa ne jotka haluavat pelastua toiselta kuolemalta. Aadamin synnin takia tahtomme on aina vaillinainen. Siksi saamme ylösnousemuksen Kristuksen ansion perusteella. En ymmärrä miksi ihmiset kiistelevät teoista ja uskosta.
Siunausta Kaikille.- EpätietoinenX
Poleemi kysymys tai ei. Jos se on fakta, niin se ei poistu sillä että emme esitä kyseistä kysymystä.
Meillä joko on vapaa tahto tai sit ei ole. Uusimmat tutkimukset osoittavat enemmän siihen suuntaan että meillä ei ole. Pitää siis ottaa se asia huomioon, koska sellainen mahdollisuus on olemassa, halusimme tai emme.
"Mutta Jumala lopulta 1000vuotiskaudella pelastaa ne jotka haluavat pelastua toiselta kuolemalta"
Jos ihmisellä ei ole vapaata tahtoa, ei ole väliä haluammeko vai emme. Emme voi itse vaikuttaa siihen mitä me haluamma.
Toiset haluaa, toiset eivät. Siihen ei ihminen voi itse vaikuttaa jos vapaata tahtoa ei ole. - 4+9
EpätietoinenX kirjoitti:
Poleemi kysymys tai ei. Jos se on fakta, niin se ei poistu sillä että emme esitä kyseistä kysymystä.
Meillä joko on vapaa tahto tai sit ei ole. Uusimmat tutkimukset osoittavat enemmän siihen suuntaan että meillä ei ole. Pitää siis ottaa se asia huomioon, koska sellainen mahdollisuus on olemassa, halusimme tai emme.
"Mutta Jumala lopulta 1000vuotiskaudella pelastaa ne jotka haluavat pelastua toiselta kuolemalta"
Jos ihmisellä ei ole vapaata tahtoa, ei ole väliä haluammeko vai emme. Emme voi itse vaikuttaa siihen mitä me haluamma.
Toiset haluaa, toiset eivät. Siihen ei ihminen voi itse vaikuttaa jos vapaata tahtoa ei ole.Raamatun mukaan meillä on vapaa tahto. Se sanoma kulkee läpi koko Raamatun joten virhe se ei ole vaan fakta.
- *
4+9 kirjoitti:
Raamatun mukaan meillä on vapaa tahto. Se sanoma kulkee läpi koko Raamatun joten virhe se ei ole vaan fakta.
Olisiko 2 2=5 jos Raamatussa lukisi niin?
- Lukutoukka
4+9 kirjoitti:
Raamatun mukaan meillä on vapaa tahto. Se sanoma kulkee läpi koko Raamatun joten virhe se ei ole vaan fakta.
Raamattu on tietämättömien ja taikauskoisten ihmisten kirjoittama kirja. Siksi sitä ei pidä ottaa todesta.
Nykytiede on todistanut jo vuosia sitten, ettei vapaata tahtoa ole olemassa, vaan se pelkkä aivojemme tuottama illuusio. - eenokki 12
Lukutoukka kirjoitti:
Raamattu on tietämättömien ja taikauskoisten ihmisten kirjoittama kirja. Siksi sitä ei pidä ottaa todesta.
Nykytiede on todistanut jo vuosia sitten, ettei vapaata tahtoa ole olemassa, vaan se pelkkä aivojemme tuottama illuusio.Kyllä vapaa tahto on olemassa mutta Uskoon tulemisessa sillä ei ole mitään tekemistä
Siinä tapauksessa se olisi pelkkä näennäiskäsite. - *
eenokki 12 kirjoitti:
Kyllä vapaa tahto on olemassa mutta Uskoon tulemisessa sillä ei ole mitään tekemistä
Siinä tapauksessa se olisi pelkkä näennäiskäsite."Kyllä vapaa tahto on olemassa"
Todista se. Muuten tuo on pelkkää sanahelinää.
- savonarola
hmm Raamattu kertoo että ihminen on orja. Jeesuxen orja tai percelen orja. Valitse vapasti kenen orja haluat olla rakas lukija....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1171869Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101768Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1141766Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561439Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341383Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii4861016Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50962Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115908Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai237902Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347864