Poliitikot kieroilivat vastuustaan sähkökatkosessa.

Aina muiden syy

Ei tarvise muuta kuin ymmärtää miksi yleensäkin yhteiskunnassa tarvitaan lakeja ja niiden laatijoita, niin silloin voi helposti todeta kuinka sähkökatkojen vahingot ovat täysin lakien sisällöistä vasuussa olevien poliitikkojen laiminlyöntien syytä. Mutta kuten aina, vierittävät poliitkot vastuun aiheuttamistaan vahingoista muille. Nyt sähköyhtiöille ja jopa kansalaisille, koska nämä eivät itse ole varautuneet.

Miksi poliitikot ovat syyllisiä vahinkoihin?

1. He ovat tienneet sähköverkon ongelmat ja haavoittuvuuden myrskyjen suhteen, sekä sen että myrskjä riittää.
2. He ovat jo yli vuosikymmenet seuranneet sivusta mitään tekemättä, kun sähköyhtiöt ovat täysin laistaneet kuluttajansuojalain periaatteiden edellyttämät velvollisuudet myrskytuhojen aiheutttaminen pitkäkestoisten ja toistuvien sähkökatkosten ennaltaehkäisemiseksi.
3. He ovat tienneet, että koska alueellisissa jakeluverkoissa eri yhtiöt myyvät sähköä, ei verkon omistajan intressissä ole voinut olla yksin omin kustannuksin korjaamaan verkkoa josta muutkin hyötyvät, ja juuri tämän vuoksi ainoastaan valtiovallan puuttumisella asiat saadaan kuntoon ja kaikki verkkoja käyttävät toimijat maksamaan oman osuutensa.
4. He ovat tienneet kuinka sähköyhtiöillä on vuodesta toiseen ketynyt huimia voittoja joilla korjata tätä vakavaa kuluttajansuojaan liittyvää puutetta, mutta huimat tulokset on vuodesta toiseen aina jaettu ylimitoitettuina sijoittajille ja johtajille ja laiminlyöty asiakkaiden oikeudet kokonaan.

Vaikka siis poliitikot ovat tiedostaneet että ainoastaan lansäädännöllä puuttumalla sähköyhtiöiden toimintaan voidaan turvata kansalaisten oikeudet sähkön ostajina sille tasolle mitä yleinen lainsäädäntö ehdottomasti edellyttää, niin silti mitään ei ole tehty. Jos poliitikot olisivat tehneet velvollisuutensa, niin suurin osa jakeluverkoista oisi jo sijoitettu maahan ja kulut olisi katettu vuosittaisista voitoista. Sähköittä nyt olisi ollut vain murto-osa siitä mitä oli, ja viat olisi voitu korjata erittäin nopeasti.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

        Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
        Kotimaiset julkkisjuorut
        112
        1814
      2. Martina oli sarjassaan tänään 32.

        Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        210
        1754
      3. Stepuli itkee facessa

        Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
        Kotimaiset julkkisjuorut
        112
        1728
      4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

        Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        254
        1434
      5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

        Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        134
        1380
      6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

        Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
        Maailman menoa
        483
        998
      7. Minä menetän sinut kokonaan

        Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
        Ikävä
        50
        955
      8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

        Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
        Kotimaiset julkkisjuorut
        115
        903
      9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

        Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
        Maailman menoa
        237
        894
      10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

        Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
        Maailman menoa
        347
        858
      Aihe