On se nyt niin perkeleen kauheeta, jos joku ruokarukous lausutaan. Ei kenenkään niissä ole pakko rukoilla mukana. Mielestäni tätä "aivopesua" tulee jatkaa ja ruokarukous on lausuttava jatkossakin. Itse pentuna en ollut mikään uskovainen, mutta oli ihan hauska lausua aina ruokarukous, ja se suotakoon myös omille lapsilleni. Samoin kuin esimerkiksi Suvivirsi ja jouluevankeliumi, jotka te haluatte kieltää.
Voin vain kuvitella, palstan ateistit, minkälaista aivopesua teidän lapsenne kohtaa jatkuvasti taholtanne, kun haluatte estää heitä menemästä vaikkapa koulun joulujuhlaan. Mitä sitten teette kevätjuhlassa, kun on Suvivirren laulamisen aika? Haetteko lapsenne pois siksi aikaa, menettekö tukkimaan heidän korvat vai ettekö päästä heitä menemään kevätjuhlaankaan? En oikein usko, että tuota kautta kasvaa kovin avarakatseisia lapsia.
Ruokarukoukset kouluihin!
27
149
Vastaukset
- 23rtf
Ruoasta voi kyllä kiittää niitä jotka sen tekevät. Mielikuvitusolentojen anelu on turhaa ajanhukkaa.
- UskonnotonLähimmäinen
Ja sinäkös se sitten olet NIIN avarakatseinen ja ihana ihminen, että? Ei sillä, että olisit enää edes palstalla, tai että voisin mistään tietää keneltä multinikiltä ne vastaukset tulevat, mutta viitsitkö vastata seuraaviin kysymyksiin:
Mitä mieltä olet homojen parisuhteen virallistamisesta ja adoptio-oikeudesta?
Mitä mieltä olet siitä, että jumalaa ei todennäköisesti ole olemassa?
Onko ihonvärillä mielestäsi merkitystä älykkyyteen?
Pitäisikö Suomen kansalaisuus myöntää vain sellaiselle, jonka jompikumpi vanhemmista on suomalainen? Mikä on suomalainen?
Voidaanko Suomeen ottaa muita, kuin kristittyjä pakolaisia?
Nämä noin aluksi ;o)- saako muutkin
tierettä?
Tuolla kirjoitin.
"Mitä mieltä olet homojen parisuhteen virallistamisesta ja adoptio-oikeudesta?"
-Parisuhteen virallistaminen ja adoptio oikeus ei kulje käsi kädessä.
Haluaisin virallistaa parisuhteeni naiseen. Onko mahdollista?
Tässä mättää myös adoptiossa vaadittava "yritys" oman lapsen saantiin. Toisilla se on mahdotonta. Fyysisesti perusteltua. Eikö aina voi sanoa: yritäkää vielä?
"Mitä mieltä olet siitä, että jumalaa ei todennäköisesti ole olemassa?"
Elän "uskossa" tähän.
Onko ihonvärillä mielestäsi merkitystä älykkyyteen?
Periaatteessa sillä ei ole merkitystä, mutta ihonväri vastaa vielä ikävästi tiettyn suuntaan. Vastakohtana tälle voi kuitenkin pitää mm. karhujen luonnollista käyttäytymistä, jossa ne tuhoavat kilpailijoiden pennut. Geeneihin on istutettu tietty vimma tuhota vastustajat ja niiden perimä? Karhuille tämä on ok, ihmisille?
Pitäisikö Suomen kansalaisuus myöntää vain sellaiselle, jonka jompikumpi vanhemmista on suomalainen? Mikä on suomalainen?
Ruokatuotanto noiden tieteiden mukaan mättää jo nyt. Antamalla rahaa pahennan asiaa ja siirtämällä Heitä on sama vaikutus. Pidän miljoonan kuolemista nälkään pahempana kuin miljardin, joka tulee pian vastaan.
Voidaanko Suomeen ottaa muita, kuin kristittyjä pakolaisia?
Minä en pidä uskontoja ja ihmisiä arvossa heidän arvojensa mukaan saati uskonnon.Eli paskat väliä. Mieluummin potkittaisiin pois muuhun yhteiskuntaan sopeutumattomia, jotka tekevät mm. rikoksia ja korvattaisiin nämä muilla. - Eräs uskova
Mitä mieltä olet homojen parisuhteen virallistamisesta ja adoptio-oikeudesta?"
Voidaan virallistaa siviilivihkimisellä.Ei adoptio oikeutta
Mitä mieltä olet siitä, että jumalaa ei todennäköisesti ole olemassa?"
Jumala on olemassa
Onko ihonvärillä mielestäsi merkitystä älykkyyteen?"
Ei
Pitäisikö Suomen kansalaisuus myöntää vain sellaiselle, jonka jompikumpi vanhemmista on suomalainen? Mikä on suomalainen?"
Kaikille myönnettäköön
Voidaanko Suomeen ottaa muita, kuin kristittyjä pakolaisia?"
Kaikkia voidaan ottaa
Nämä noin aluksi ;o)
VASTAA
Jaa viesti
Tässäpä Niitä
- vihtuilija
Kyllä ehdottomasti. Allahia on rukoiltava, sillä mukavaahan se vain on. Ei kenenkää ole tietenkään pakko rukoilla mukana. Kyllähän tällainen 'aivopesu' tulee kuulua jokaiselle oppilaalle, päättäköön sitten itse, ehdollistuuko vai ei. Täytyy myös ottaa mukaan tyttöjen viikottaiset neitsyystarkastukset, ettei opiskelu mene hukkaan, sillä jos ei ole neitsyt, ei kelpaa vaimoksi, eikä silloi tarvitse käyttää oppejaan miehensä palvelemiseen! Ei kai kukaan tällaista hyväätarkoittavaa toimintaa halua kieltää?
Voi vain kuvitella, kun palstan erimieltäolijat aivopesevät lapsiaan tahoillaan, kun pistää hanttiin päivittäisille rukoiluhetkille. Tuleeko erimieltäolijat peittämään lapsensa korvat rukouskutsu aikaan? En oikein usko, että tuota kautta kasvaa kovin avarakatseisia lapsia. - Hohhoijaa.
"Mitä mieltä olet homojen parisuhteen virallistamisesta ja adoptio-oikeudesta?"
En näe mitään syytä ryhtyä tuollaisiin toimenpiteisiin. Homoseksuellit ovat vaatineet jo liikaa kaikkea, eikö se jo riitä?!
"Mitä mieltä olet siitä, että jumalaa ei todennäköisesti ole olemassa?"
Houretta. Sinä taidat olla niitä evoluutioon uskovia hömpöttäjiä.
"Onko ihonvärillä mielestäsi merkitystä älykkyyteen?"
Minun näkemykseni: All men are created equal in God.
Evokin näkemys: "Eri rotujen välillä on kehityksellisiä eroja, joten syrjintä ihonvärin mukaan on joissain tapauksissa perusteltua."
"Voidaanko Suomeen ottaa muita, kuin kristittyjä pakolaisia?"
Kristittyjä pakolaisia tulisi suosia ja ottaa ensimmäisinä maahan.- UskonnotonLähimmäinen
QED
- Hohhoijaa.
Kristittyjä pakolaisia ei suosi edes Jeesus, joka karkoitti heille maanpäällisen helvetin ja maasta karkoituksen! Voisiko Jeesuksen hätäteurastaa, jotta se auttaisi nälkäisiä?
- Hohhoijaa.
UskonnotonLähimmäinen kirjoitti:
QED
FAP!
- UskonnotonLähimmäinen
Hohhoijaa. kirjoitti:
FAP!
Ai, latina kiihottaa sinua noin paljon?
- A.
"Minun näkemykseni: All men are created equal in God.
Evokin näkemys: "Eri rotujen välillä on kehityksellisiä eroja, joten syrjintä ihonvärin mukaan on joissain tapauksissa perusteltua."
"Voidaanko Suomeen ottaa muita, kuin kristittyjä pakolaisia?"
"Kristittyjä pakolaisia tulisi suosia ja ottaa ensimmäisinä maahan. "
"Minun näkemykseni: All men are created equal in God."
Mitä tollaseenki ny vois sanoo, Hohhoijjaa pahasti kännissä?
"On se nyt niin perkeleen kauheeta, jos joku ruokarukous lausutaan. Ei kenenkään niissä ole pakko rukoilla mukana. Mielestäni tätä "aivopesua" tulee jatkaa ja ruokarukous on lausuttava jatkossakin."
Suomessa uskontojen ei kuulu olla erityisasemissa. Ja jos kritityillä on oikeus laulaa tunnuksellisia laulujaan. Silloin myös muilla uskontokunnilla tulisi olla oikeus laulaa omia tunnuksellisia laulujaan kouluissa. - Ja ei uskonnollisilla oikeus olla osallistumatta niihin.
Kyllä. Helpointa olisi jos mitään uskontoja ei koulut edustaisi.- dcxscxds
Suomessa uskontojen ei kuulu olla erityisasemissa. Ja jos kritityillä on oikeus laulaa tunnuksellisia laulujaan. Silloin myös muilla uskontokunnilla tulisi olla oikeus laulaa omia tunnuksellisia laulujaan kouluissa. - Ja ei uskonnollisilla oikeus olla osallistumatta niihin.
"
Suomessa kristityt ovat suurin uskonto, muut ovat pieni marginaali. Maassa maan tavalla.Islamilaisessa maassa omalla tavallaan. dcxscxds kirjoitti:
Suomessa uskontojen ei kuulu olla erityisasemissa. Ja jos kritityillä on oikeus laulaa tunnuksellisia laulujaan. Silloin myös muilla uskontokunnilla tulisi olla oikeus laulaa omia tunnuksellisia laulujaan kouluissa. - Ja ei uskonnollisilla oikeus olla osallistumatta niihin.
"
Suomessa kristityt ovat suurin uskonto, muut ovat pieni marginaali. Maassa maan tavalla.Islamilaisessa maassa omalla tavallaan."Suomessa kristityt ovat suurin uskonto, muut ovat pieni marginaali. Maassa maan tavalla.Islamilaisessa maassa omalla tavallaan."
Eli olisiko silloin myös Islamisilla oikeus laulaa. Koska ovat suurin marginaali vai?
Ja Suomi on muuten sekulaarinen maa - ei kristitty
- ikiateisti
Hohhoijaa.
3.1.2012 14:38
>>>Ruokarukoukset kouluihin!>On se nyt niin perkeleen kauheeta, jos joku ruokarukous lausutaan.>...oli ihan hauska lausua aina ruokarukous, ja se suotakoon myös omille lapsilleni>Samoin kuin esimerkiksi Suvivirsi ja jouluevankeliumi, jotka te haluatte kieltää.>Voin vain kuvitella, palstan ateistit, minkälaista aivopesua teidän lapsenne kohtaa jatkuvasti taholtanne, kun haluatte estää heitä menemästä vaikkapa koulun joulujuhlaan. - peikkotrolli
Jos jonkun uskonnollisen perheen lapsi haluaa rukoilla ennen syömistä, niin rukoilkoot, kunhan ei aiheuta muille ruokailioille haittaa.
Varmaan haluasit että papit pitäisisivät aamunavauksia kouluissa? Jos haluat lapsesi kuulevan papin puhetta, niin voit vietä heität sunnuntaisin jumalanpalvelukseen. Tietenkin tuosta voi olla liikaa vaivaa lasten vanhemmille ja sen takia he toivovat että papit tulisisivat kouluihin puhumaan.
Ei yhden suvivirren pitäisi ketään haitata, kun kevätjuhla on ainoastaan kerran vuodessa. Samaten joululaulut, joulukin on aimoastaan kerran vuotessa. - 1000sanaa1totuus
"Ei kenenkään niissä ole pakko rukoilla mukana. Mielestäni tätä "aivopesua" tulee jatkaa ja ruokarukous on lausuttava jatkossakin."
Nuo lauseet lienevät ristiriidassa keskenään. Ja sitä paitsi, minkä uskonnon mukaista ruokarukousta pitäisi lausua vai vaihtuuko rukous päivittäin/viikoittain? Mitäs mieltä olisit, jos koulussa olisi esim. islamilainen ruokarukous?
Kaiken lisäksi, kyllähän lapsi saa omasta tahdostaan rukoilla ennen kuin aloittaa ruokailun, vaikka tuskin ruokalassa nyt mitään herätyskokousta saa järjestää.
Tässä lienee parhain kompromissi: Oppilaat rukoilkoot, jos rukoilevat. Rukoilusta tai rukoilematta jättämisestä ei rangaista eikä koulu ota mitään kantaa yksittäisen rukoiluun, kunhan rukoilu ei itsessään häiritse muita ruokailijoita. Opettajakin saa rukoilla, mutta ei saa pakottaa tai kannustaa ketään auktoriteettian käyttäen (opettaja ON auktoriteettihahmo) rukoilemaan tai olemaan rukoilematta.
Mitä mieltä olet kompromissiesityksestäni? - ei-uskonnollinen
>>Itse pentuna en ollut mikään uskovainen, mutta oli ihan hauska lausua aina ruokarukous...
- avaranxxx
voihan sitä pelata nintendoa tai jotain sotapelejä, kun muut laulaa hoosiannaa
tai istua hiljaisessa huoneessa, sekin kehittää avarakatseisuutta. On annettava arvo että olemme erilaisia koska ateistin pentu voi saada hyperventilaation jos liikaa ruokarukousta pukkaa, silloin joystickiä käteen, että ahdistus hellittää. Lapset ei päätä mitään asioita, mutta vanhemmat voi kertoa että ruokarukous on sairasta ja
auttaa näin avaraan maailmankatsomukseen - Nasse.
Olet täysin oikeassa!
Ylistetty olkoon Allah! - belial_666
On se nyt niin Perkeleen kauheeta jos ei jotain ruokarukousta lausuta.
- Uskoss
On se nyt niin Perkeleen kauheeta jos ei jotain ruokarukousta lausuta. "
Kunnon nälän hätä teksi sullekkin hyvää.Mene ja tiedä vielä.... - Uskoss
Uskoss kirjoitti:
On se nyt niin Perkeleen kauheeta jos ei jotain ruokarukousta lausuta. "
Kunnon nälän hätä teksi sullekkin hyvää.Mene ja tiedä vielä....On se nyt niin Perkeleen kauheeta jos ei jotain ruokarukousta lausuta. "
Kunnon nälänhätä teksi sullekkin hyvää.Mene ja tiedä vielä....
Nyt korjattu...toi nälänhätä ettei vain häiritse tiukkapipoja. - belial_666
Uskoss kirjoitti:
On se nyt niin Perkeleen kauheeta jos ei jotain ruokarukousta lausuta. "
Kunnon nälänhätä teksi sullekkin hyvää.Mene ja tiedä vielä....
Nyt korjattu...toi nälänhätä ettei vain häiritse tiukkapipoja.Kävikös tässä nyt perinteinen 'kalikka ja kalahdus' tilanne?
Mukavaa illanjatkoa vaan sullekin reppana. :D - 2dfedf
Uskoss kirjoitti:
On se nyt niin Perkeleen kauheeta jos ei jotain ruokarukousta lausuta. "
Kunnon nälän hätä teksi sullekkin hyvää.Mene ja tiedä vielä....Menaatko että jos ei rukoile jumalaasi, tulee nälänhätä? Hieno jumala. Eirttäin oikeudenmukainen.
- +++++++++++++
" Ei kenenkään niissä ole pakko rukoilla mukana."
Ongelma on olemassa silloin kun on pakko.
Jokainen saa rukoilla vaikka ihmisuhria kohti tai tehdä kuolemankultin rituaaleja kunhan ketään ei tähän pakoteta.
"Voin vain kuvitella, palstan ateistit, minkälaista aivopesua teidän lapsenne kohtaa jatkuvasti taholtanne, kun haluatte estää heitä menemästä vaikkapa koulun joulujuhlaan. Mitä sitten teette kevätjuhlassa, kun on Suvivirren laulamisen aika? Haetteko lapsenne pois siksi aikaa, menettekö tukkimaan heidän korvat vai ettekö päästä heitä menemään kevätjuhlaankaan? En oikein usko, että tuota kautta kasvaa kovin avarakatseisia lapsia."
Hyvä, että kuvittelet, vähennä sitä ja tarkastele enemmän todellisuutta. - peppe
Uskomukset ei kuulu kouluihin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1171869Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101768Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1141766Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561439Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341383Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii4861016Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50962Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115908Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai237902Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347864