Vaatimuksia

Mormonilaiset eivät saa pitää mitään yhteyksiä luopio ryhmiin. Sanotun johdosta he eivät voi ensinkään varsinaisesti keskustella mormonismista.

"The interview for a temple recommend is conducted privately between the bishop and the Church member concerned. Here the member is asked searching questions about his personal conduct and worthiness and about his loyalty to the Church and its officers. The person must certify that he is morally clean and is keeping the Word of Wisdom, paying a full tithe, living in harmony with the teachings of the Church, and not maintaining any affiliation or sympathy with apostate groups. The bishop is instructed that confidentiality in handling these matters with each interviewee is of the utmost importance."

Lainaus:

http://www.ldschurchnews.com/articles/61874/Holy-houses.html
17109
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Afliiation tule sanasta affection eli mieltymys, sympatthy on sympatisoimista. Eli ei saa mieltyä eikä sympatiseerata luopioiden kanssa. Saamme siis keskustella.

Äänestä
  • Affiliation: Yhteys, kytkös

    Kysymys ei ole mistään mieltymyksiin liittyvästä vaan termi kirkon terminolialla tarkoittanee, että jäsenillä ei saa olla kytköksiä eikä myötämielisiä tunteita "luopioryhmiin", kuten nyt esimerkiksi ex-mormon foundation jne.

    Äänestä

Joo mekin Nenadan kanssa yritetään täälläkin paljon keskustella niiden kanssa jotka MAP-kirkosta ovat eronneet. Ei pidä turun miehen jutut paikkaansa tällä erää.

Äänestä

Mitä arvelet tarkoitettavan ilmiöllä "apostate groups"? Uskotko, että Suomessa on sellaisia?

Äänestä
  • Mammalle:

    Mikäli mainittuja grouppeja löytyy Aameeriikasta niin pidän hyvinkin mahdollisena niiden löytymiseen myös suomesta?

    Mormonilaiset osannevat itse vastata paremmin tähän sinänsä kiinnostavaan kysymykseen?

    Turust

    Äänestä

Toki minulla on kovastikin puutteita tuossa enklantin kielessä, joten käytin ehkä turhan voimakasta ilmaisua sanoessani "eivät saa pitää mitään yhteyksiä luopio ryhmiin."

Tutkittuani vielä huolellisesti uudelleen alkuperäisen tekstin päädyn edelleen mielipiteeseen, että tietyt asiat ovat mormonilaisilta rajoitettuja keskusteluissa tavallisten syntisten kanssa.

Lainaus sinänsä ei ollenkaan ole minun ajatukseni vaan suora lainaus mormolaisten omasta hiljattain julkaistusta uutislähteestä.

Käsittääkseni Nendan tulkinta noista kahdesta yksittäisestä sanasta ovat sinänsä oiken tulkittu.

Turust

Äänestä

Minä sain tietokonkäännöksenä seuraavaa: "ei liitoksen tai myötätuntoa kanssa kaikki ryhmät."

Itse ymmärsin tekstin sisällön niin, että ei puolusta luopioryhmiin liitymistä eikä tunne myötätuntoa niitä kohtaan. Tämä on johdonmaukaista ottaen huomioon, että huonossa seurassa ei ole muutenkaan hyvä olla.

Mitä tulee mormonismista keskustemiseen, niin en ymmärrä, miksi jäsenten pitäisi yleensä käydä minkäänlaista keskustelua luopioryhmiin kuuluvien kanssa.

Moni mormoni on kirkkoon liityessä menettänyt yhteyden ystäviin ja/tai sukulaisiinsa samasta syystä, mormonin kanssa ei ole halutu olla missään tekemisissä. Joidenkin kohdalla entiset ystävät ovat palauttaneet suhteet entiselleen huomatessaan, että kirkkoon liityminen on vaikutanut myönteisesti henkilön elämään.

Äänestä

@Lehi: "huonossa seurassa ei ole muutenkaan hyvä olla"

Minun ei ollut hyvä olla mormonikirkossa. Voinko siis tehdä siitä päätelmän, että mormonit olivat huonoa seuraa?

"Luopioryhmät" selitettiin minulle siten, että ne ovat yhdysvaltalaisia, useitakin eri ryhmiä, joissa harjoitetaan moniavioisuutta. Vaikka niissä ryhmissä tietysti noudatetaan paremmin Joseph Smithin esimerkkiä kuin tässä isoimmassa mormonilahkossa, joka Suomessakin toimii.

Äänestä

Miten määritelet huonon seuran? Tunnet varmaan sanonan: "huono seura tavat turmelee." Jote kysymys kuuluuisi, miten mormonikirkko turmelee jäsentensä tavat?

Myönnetäköön, että joidenkin mielestä hyviin tapoihin ei kuulu seuraavat asiat:
- kieltäytyä tarjotusta juomasta (kahvi tai alkoholi) ja tupakasta,
- evätä vieraalta tupakkatuppi,
- istua hiljaa silloin kuin tapana on päästää kirosanoja tms.

Tässä muutama meidän uskontomme hedelmiä, joita kaikki eivät hyväksy. Jos kahvista, teestä, alkoholista ja tupakasta pidätäyttyminen on huono tapa, niin siinä tapauksessa mormoneja voidaan määritellä huonoksi seuraksi.

En tiedä, miksi et viihtynyt mormonien keskuudessa, mutta se että joku ei viihdy jossakin ryhmässä, ei sinänsä ole osoitus huonosta seurasta.

Amerikassa toimivat ns.luopioryhmät muodostavat hajanaisen joukon, jotka ovat eroneet kirkosta monista syistä. Kaikki eivät harjoita moniavioisuutta, vaika sellaiset ovat eniten esilla tiedotusvälineissä.

Suomessa ei tietävästi toimi varsinaisia luopioryhmiä, ellei sellaisena pidetä netissä kirjoittavat ex-mormonit.

Äänestä
  • Amerikassa on useampia luopioruhmiä ja vielä useampia ryhmittymiä jotka taistelevat kirkkoa vastaan. Nämä ovat usein erittäin hyvin toimeentulevia ryhmittymiä jotka jopa pitävät kursseja siitä, kuinka vastustaa mormonismia ja joiden takana on suuri rahakoneisto.
    Suomalaisiakin on yritetty värvätä sinne.

    Äänestä

- tupakka ei ole juoma

- no onhan se aika kummallista evätä vieraalta tupakkatuppi

- mistä on tapana päästää kirosanoja

Äänestä

Mormonikirkko on luopunut Pyhän Hengen ohjauksesta luopuessaan Pyhän Hengen ilmoituksista eikä täten ole oikea kanava väittääkseen olevansa ainoa oikea tosi kirkko. Myös baptistit ovat saanet oikeutuksen evankeliumin saarnaamiselle Pyhältä Hengeltä mutta hekin ovat vielä enemmän eksyksissä kuin mormonit, tosin baptisteilla ei ole virallista uskontunnustusta. Mormonikirkko on siis luopiokirkko niin kauan kuin se taistelee Pyhää Henkeä ja Pyhän Hengen ohjausta vastaan.

Äänestä
  • MAP-kirkko perustuu jatkuville ilmoituksille, jotka alkoivat Joseph Smithin näystä, jossa Isä ja Poika ilmestyivät. Isä osoitti Poikaa sanoen: "Tämä on minun rakas Poikani. Kuule Häntä." Jeesus Kristus on tämän kirkon ilmoituksen antaja, mutta Pyhä Henki toimii Hänen kanssaan. Tämä on Jeesuksen Kristuksen eikä Pyhän Hengen kirkko.

    Äänestä

En ole sanonutkaan että mormnikirkko on Pyhän Hengen kirkko mutta
mssä teidän Jeesuksenne on kun antaa vääriä ilmoituksia ja johtaa kansaa harhaan. Mormonit tosin laittavat jopa Joseph Smithin Pyhän Hengen edelle ilmoituksissaan mikä osoittaa ihmislasten erehtyväisyyden.

Äänestä

Mitä tarkoitat väärillä ilmoituksilla? Jospa onkin niin, että sinä olet ymmärtänyt nuo ilmoitukset väärin?
Tämä on täysin perusteetonta ja perustelematonta: "Mormonit tosin laittavat jopa Joseph Smithin Pyhän Hengen edelle ilmoituksissaan mikä osoittaa ihmislasten erehtyväisyyden."

Äänestä

No sitä en tiedä, kuinka mormonit suhtautuvat ex-mormoneihin, mutta muuten voin kokemuksesta sanoa, jotta mormonit ovat ihan tavallisia, mukavia ihmisiä.

Äänestä
  • Totinen tosi, näin on. Lähimmäisen rakkauden tähden meidän tulee kuitenkin opastaa heitä kristillisesä uskossa.

    Turust

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


'Turust kirjoitti:

Mormonilaiset eivät saa pitää mitään yhteyksiä luopio ryhmiin. Sanotun johdosta he eivät voi ensinkään varsinaisesti keskustella mormonismista.

"The interview for a temple recommend is conducted privately between the bishop and the Church member concerned. Here the member is asked searching questions about his personal conduct and worthiness and about his loyalty to the Church and its officers. The person must certify that he is morally clean and is keeping the Word of Wisdom, paying a full tithe, living in harmony with the teachings of the Church, and not maintaining any affiliation or sympathy with apostate groups. The bishop is instructed that confidentiality in handling these matters with each interviewee is of the utmost importance."

Lainaus:

http://www.ldschurchnews.com/articles/61874/Holy-houses.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu