samalla ne tuhoavat myös omaa elämäänsä.
Kommunistit tuhoavat muita ihmisiä ja
Historia kertoo.
652
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kommunistilla ei ole muuta antaa kuin pelkoa ja määräyksiä. Jos se ei sitä tee, se häviää maailmankartalta.
Kommunismi on painovoimalain kaltainen objektiivinen luonnonlaki, kaiken historiallisen, yhteiskunnallisen, taloudellisen ja poliittisen kehityksen liikelaki, eikä kommunismi sen vuoksi tule häviämään milloinkaan vaan ainoastaan vahvistumaan historian vääjäämättömän dialektisen prosessin seurauksena. Alkukommunismi --> feodalismi --> kapitalismi --> imperialismi --> sosialismi --> kehittynyt sosialismi --> kommunismi. Kommunismi voittaa lopulta kaikkialla yhtä varmasti kuin 2 2 = 4.
Niin.
2 2 voi olla myös 10 tai 11.
Riittääkö sinun dialektiikkasi selittämään sen?
Miten dialektiikan avulla selitetään DDR:n pääsosialistikihon tajunnan määrääntyneen hyväksymään työläisten kylmäverisen lahtauksen rajalle??
Yritähän edes niin saamme makeat naurut.
...................
Niin kuin Lenin sanoi, ei yksikään vallankumous ole mahdollinen ilman pelkoa - toisin sanoen terroria. Nuo ovat kovia sanoja mutta ottakaamme huomioon kuinka julma ihmiskunnan vihollinen on vastustaja, eli riistäjä, omistaja, kapitalisti, imperialisti, porvari, kulakki. Voiko proletariaatin diktatuuri kohdella luokkavihollistaan silkkihansikkain, jos ja kun työväenluokka saa vallan? Lenin tajusi nopeasti realiteetit ja toimi niiden mukaan. Myös muilta sosialistivallankumouksellisilta ja -reformisteilta ovat aina suomut lopulta pudonneet silmiltä, tai muuten heidät on hukka perinyt. Mikäli vallankumous turhaan hempeilee, työväkeä odottaa Suomen punaisten tai Allenden Chilen kohtalo.
"Riistäjät ruoskaansa selkäämme soittaa,
vastassa valkoinen armeija on.
Pakko on taistella, kuolla tai voittaa,
ratkaisu eessä on tuntematon.
Mutta me nostamme salkoon purppuravaatteen,
taistoon mi työläiset kutsua voi.
Rohkeina puolesta veljeysaatteen käymme
ja laulumme kaikille soi.
Aatteemme ainoan, kalliin ja oikean,
puolesta raatajat eespäin mars,
Aatteemme ainoan, kalliin ja oikean,
puolesta raatajat eespäin mars.
Vankilat veljemme tyrmiinsä sulkee,
kostaja kultaakin kalliimman vei.
Roistot ja ryövärit ilkkuen kulkee
sellaista kauemmin sallita ei
Vääryyttä vastaan nyt taistelon tiellä
käymme ja kaikille laulumme soi
yksilöt vaikka jos sortuisi siellä
muistonsa koskaan kuolla ei voi.
Aatteemme ainoan...
Kruunut ja valtikat pirstoiksi lyömme,
orjuuden kahlehet katkomme me.
Kauhea joskin on puhdistustyömme,
ihmisten onnen on ehtona se.
Siksipä säälittä nyt taistelon tielle,
voitto on työväen, tiedämme me.
Porvarit, keisarit, helvetti heille
olkoon nyt töistänsä armollinen!
Aatteemme ainoan... "
Dialektiikkatietosi ei siis riittänyt joten sinun täytyi muuttaa puheenaihetta.
........................
Sosialismi on tie, totuus ja elämä.
Kuka tieltä poikkeaa se kadotuksen kohtaa !