Chevrolet Trans Sport; vetokyky

versatrak

Tuli ostettua muutama kuukausi sitten vanha Trans Sport nelikko. Ohjekirja käskee käyttämään kiinteää vaihdetta kärryn kanssa, mutta onko sillä mitään painorajaa? Ymmärrän, jos perässä on asuntovaunu, mutta jos esim. lasketteluretkellä kärryssä on vain muuta kassi voiko silloin käyttää tuota normi D:tä. Auto tuntuu olevan täysin tunteeton pikkupainoille. Kesällä pulpettivene perässä kulutus 10,8 l.
Passatilla olen kyllä käyttänyt kärryn kanssa triptronicin kiinteitä vaihteita, mutta dieselillä tuo kulutus pysyy pienenä tekee mitä tahansa. Lisäksi passatissa huomaa, että perässä tulee jotakin.
Kokemuksia Trans Sport veturista? Entä veneen ylösnostot. Minulla on tiukka hiekkaliuska ja hiukan huolestuttaa tuo ''käsijarrun'' pito.

9

728

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • El Pollo del Muerta

      Kirjan ohje perustuu siihen että ylivaihde kytkeytyy päälle n. mittarinopeus 90 km/h.
      Koska euroopassa vaunun, myös muulikärryn, vetonopeus on max. 80 km/h, niin se osuu juuri tuohon ikävästi siten,että solenoidi kytkee ylivaihdetta koko ajan päälle ja pois.
      Toki myös rasitteet kasvavat kun ajetaan enemmänkin väännöllä kuin teholla. Mutta kuten totesit, tuo koskee vain painavaa vaunua vedettäessä.
      Hiukan varauksella suhtaudun veneen kiskomiseen, etenkin hiekkarampilla.
      Saattaa mennä sudittamiseksi. Versatrak ei ole varsinainen neliveto, vaan se antaa tehoa takapyörille silloin kun järjestelmä havaitsee pyörinmisnopeudessa eron etu- ja taka-akselin välillä.
      Versatrakin hienous on siinä että se on mitoiltaan matala ja kevyt. Se mahdollistaa asentamisen autoon, ilman että auton korkeus kasvaa tai sisätiloista otetaan pois. Näin se sallii esim. lattian alle taittuvat penkit.
      Versatrak on tarkoitettu liikkeellelähtö avustimeksi ja huonoille tieosuuksille, etenkin MPV ( Multi Purpose Vehicle = APV, All Purpose Vehicle ) sek SUV:ssa.

      • versatrak

        Ok, kiitoksia tietopaketista.
        Kuulostellaan, miten auto rykii kärryn kanssa, jos tuntuu, että jotain on perässä, kytketään vakiovaihde.
        Olet oikeassa kuoppaa syksyllä kaivettiin ennnen kuin juna lähti. Enemmän kuin sutimista pelotti kuitenkin, että P ja seisontajarru ei pidä autoa paikallaan venettä trailerille kelattaessa.
        Mökkinaapuri kehui transporterin syncroa. Mahtaako olla niin, että on olemassa oikeita nelivetoja ja sitten viskokytkimiä, joilla hämätään tietämättömiä.
        No ei se etu-tai takavedolla olisi sieltä noussut.


    • El Pollo del Muerta

      Seisontajarrun tulee pitää ajoneuvon massa paikallaan jyrkässäkin mäessä, molempiin suuntiin. Mutta trailerin massa ja veneen päällee otto varmaan aiheuttavat nykimistä. Itsellä ei ole kokemusta, mutta voisin näin kuvitella. Lisäksi toiminta hiekkarampilla aiheuttaa alaspäin valumista, seisontajarrusta huolimatta.
      Mielestäni hyvä ajatus olisi käyttää lisävarmistuksena pyörän takana jarrukiilaa, tai sen puuttuessa vaikka puuklapua.
      Näin toimien varmistat sen ettei auton massa ole parkkilukkoa vasten.
      Parkkilukkoa vasten ei saa automaattivaihteista pysäköidä kuin tasamaalla. Jos pysäköidessäsi autoa se valuu vaikka muutaman sentin lukkoa vasten, olet varmaankin pannut merkille että P-asennolta pois kytkeminen voi vaatia hivenen enemmän voimaa. Jyrkkyyden lisääntyessä voi valitsin jäädä jumiin P-asentoon, ellei autoa saada kevennettyä vastakkaiseen suuntaan tai tunkataan yksi pyörä ilmaan ( tällöin ehdottomasti pönkä pyörän taakse ).
      Ei Transporter Syncro ole sen kummempi liikkeellelähtijä ja etenijä GM:n Versatrakiin verrattuna, jos se on Haldex-kytkimellä.
      Transporterissa voi olla takana Torsen-kytkin, joka antaa pitoa molemmille takapyörille, tästä en ole ihan varma.
      Kannattaa muistaa, että GM:n U-koriset autot on kuitenkin ajateltu kevyeeseen esikaupunkiliikenteeseen, ehkä myös maaseudulle.
      Amerikoissa pääkäyttäjäryhmä ovat naiset, näillä kuskataan omat ja naapuruston muijat ja mukulat kouluun, harrastuksiin yms.
      Pohjoisissa osavaltioissa ja Kanadassa Versatrak-systeemi on oiva apu, eikä auto muutu liiaksi maasturin tai työkalun oloiseksi.

      • El Pollo del Muerta

        http://www.neilkline.com/Tech Tips/Versatrak.htm
        Jos englanti sujuu, niin tuolla kerrotaan Versatrakin toimintaperiaate.
        Järjestelmänä ei yhtään hullumpi, koska se toimii kuten torsen-järjestelmä, sekä etu- ja takapään välillä ja takana oikean ja vasemman pyörän välillä.
        Tällä järjestelyllä autossa on liukkaalla alustalla kolme vetävää pyörää, ilman tilaa vievää sekä painoa ja kustannuksia lisäävää jakovaihteistoa.
        Kun ajattelee auton käyttötarkotusta ja kohderyhmää, voidaan varmaan todeta: "Riittävä".


    • Nelivetoinen

      Kuten edellä todettiin, kannattaa käyttää sitä kiinteää vaihdetta kuormaa vedettäessä. Itse olen vetänyt venettä ja muuta kuormaa 4-veto Transsportilla. Olen myös tällöin vertaillut D-vaihteella ja 3-vaihteella polttoaineekulutusta, jossa erossa on jopa positiivista vähennystä, kun kuormaa vetäessä käyttää 3-vaihdetta koko ajan.

      Ramppi, jota käytän veneen nostossa sopii traktorille ja 4-vedolle, mutta etuvetoista on joutunut jopa hinaamalla avustamaan toisella autolla :)

      • kevyt kuorma

        Paljonko pitää olla kuormaa, jotta 3-vaihde pienentää kulutusta?
        Kierrokset kuitenkin selvästi korkeammat.


    • -98 trans sport

      1100kg asuntovaunua vedettiin joskus etuveto Trans Sportilla ja kolmos vaihteella piti ajaa, vaihtaa jatkuvasti jos ajaa D:llä. vakionopeussäädintä ei kannattanu käyttää, veti kyllä ylämäetkin hienosti 85km/h mutta vaihtaa pienempää vähän liian myöhään ja mäessä kone huutaa. Jalkakaasulla pystyy ennakoimaan mäet aikasemmin. Kulutus oli 14-17L/100km.
      Nykyään vedetään 3.2L dieselillä ja vaunun veto on kyllä helppoa kun vääntöä löytyy 500Nm.
      Trans Sportti kakkosautona ja hyvin pelittää, on ollu kyllä hyvä auto.

    • Trans sport

      Tuosta "käsijarrusta" että jos se toimii, niin varmasti estää taaksepäin valumisen, eteenpäin ei niinkään.

      Kokeileppa "käkkäri" päällä: ajat eteenpäin: ei tunnu missää.
      Ajat taakse päin: johan pysähtyy :)

    • El Pollo del Muerta

      Kyllä seisontajarrun on syytä olla siinä kunnossa, että auto pysyy paikoillaan seen avulla molempiin suuntiin. Mitä hyötyä siitä muuten on. Voi tulla kalliiksi, jos pysäköi mäkeen pelkän automaatin P-lukon varaan.

      Liinoissa riittävästi pintaa, pinta ei saa olla lasittunut, säädöt kohdalleen jos automaattisäätö ei toimi. Näillä eväillä kyllä pitää molempiin suuntiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      2100
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      2009
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1817
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      258
      1491
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1397
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      541
      1142
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      992
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      936
    9. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      348
      921
    Aihe