Uskoon tuleminen - valtava kokemus.

Basker

Meillä luterilaisilla on usein tapana halveksia helluntailaisten äkillistä uskoon tulemista "kokemuskristillisyytenä". Meidän mielestämme uskoon ei pidä erikseen tulla, vaan uskoon kasvetaan pikkuhiljaa lapsikasteen jälkeen luterilaisen kirkon helmoissa, jos kasvetaan. Tosin tästäkin "uskoon tulemisesta" tai "uskoon kasvamisesta" on kirkon sisällä olemassa useita eri näkemyksiä.

Minun vaimoni on evankelisen herätysliikkeen kasvatti. Hän on umpiSLEYläisestä kodista lähtöisin, eikä hän osaa kertoa sitä minuutintarkkaa hetkeä, jolloin hän tuli uskoon. Hän sanoo olleensa uskossa niin pienestä pitäen kuin jaksaa muistaa. No ei siinä mitään. Hän pitää Raamattua ylimpänä auktoriteettinaan ja myöntää Jeesuksen Kristuksen kuolleen hänen syntiensä tähden Golgatalla. Sehän riittää.

Minä itse puolestani osaan kertoa minuutintarkan hetken, jolloin tulin uskoon, mutta ei se minulle mikään meriitti ole. Jumalahan sen sai aikaan, en minä. Kasvoin nimellisesti luterilaisessa perheessä, jossa vanhempani kuitenkin olivat käytännössä ateisteja. Eivät he koskaan kirkossa käyneet eivätkä uskonasioista olleet kiinnostuneita.

Sitten teini-ikäisenä minä halusin selvittää sen maailmankatsomuksen, jonka myöhemmin tulisin lopullisesti omaksumaan. Olin sitä mieltä, että jos se tulee olemaan kommunismi, ateismi, buddhalaisuus, hindulaisuus, kristinusko tai mikä tahansa muu, niin jos se minulle kunnolla ja järkevällä tavalla aukenee, sen minä hyväksyn. Huusin tyhjyyteen mille tahansa instanssille, joka olisi valmis tajuamaan minua.

Otin huolella selvää erilaisista vaihtoehdoista, mutta kristinuskon Jumala oli sitten ilmeisesti se instanssi, joka oli päättänyt, että nyt valitaan kristillinen usko.

Kiinnostuin kristinuskosta erään adventistien kirjan (Henkimaailman salaisuudet) kautta, ja aloin tutkia erilaisia maailmankatsomuksia, ideologioita ja oppeja. Etsikkoaikaani kesti noin kolme vuotta. Se päättyi lopulta yhtenä keväänä, kun makasin kotona omassa Hetekassani ja luin Olav Valen-Sendstadin kirjaa nimeltä "Pistin lihassa"":
http://www.sro.fi/radio/radioluennot/2002/tj_pistin_lihassa.htm

Silloin nappasi. Eikä vähän. Tulin uskoon. Muistan sen hetkenkin selvästi. Oli kuin jokin aivan uusi maailma olisi auennut minulle. Suomukset putosivat silmiltäni, kuten Paavali sanoisi, ja näin kirkkaasti. Psykologiassa sitä kutsuttaisiin Ahaa-elämykseksi. Ylistin ja palvoin Jumalaa pitkään ja hartaasti. Olin hurmiossa. Sen hetken jälkeen en enää ollut entiseni. Olin tullut uskoon, enkä aio siitä uskosta ikinä luopua.

2

407

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olettaisin että joskus aiemmin kertomasi huumeiden käyttösi on tuon kirjoituksen valossa tapahtunut uskoontulosi jälkeen.

      Onko naisia syrjivään Kansanlähetykseen kuulumisesi sitten Raamatun mukaista ja johtuuko vaimosikin valinta siitä syystä, että hän olisi valmiiksi oppinut alamaisen asemansa rinnallasi?

      • Palataan asiaan sitten, kun opit kohtelemaan muita kirjoittajia, kuten minua tai ketä tahansa muuta, asiallisesti, etkä vain etsi koko ajan epäkohtia. Okei?

        Tosin, sinut tuntien, sinulla ei koskaan ole ollut mitään positiivista sanottavaa yhtään kenestäkään ihmisestä. Olet ilmeisesti sen luonteinen ihminen, jolla ei kovinkaan monta ystävää ole. Juttujesi perusteella. Sinähän vihaat kaikkea, mikä liikkuu, ja kaikkea, mikä ei liiku.

        Onko sinulla muuten mitään sanottavaa itse aiheesta? Pieni vinkki: Itse aihe käsitteli uskoon tulemista kokemuksena. Ei minun vanhaa pilvenpolttamiskauttani. Ihan noin niin kuin vain pieneneä vihjeenä, että voisit kirjoittaa vastauksia itse aiheestakin.

        Tähän mennessä sinä et vielä ole osannut itse aiheesta kirjoittaa yhtään vastausta. Vastauksesi ovat aina henkilöön käypiä, ne ovat aina muiden aliarvioimista ja muiden halveksimista, mikä on hyvin ala-arvoinen tapa vastata.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      79
      4578
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3813
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      160
      3566
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      51
      2030
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1259
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1088
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      138
      1024
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      953
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      27
      872
    Aihe