Tärkein opiskelumotivaation vaikutin HYÖTY

credit24

http://www.oph.fi/etusivu/102/kieltenopiskelun_yksipuolistuminen_monen_tekijan_summa_2

"Tärkeimpiä vieraan kielen opiskelumotivaatioon vaikuttavia tekijöitä ovat opiskelun koettu hyöty, kiinnostus kieltä kohtaan ja myönteiset oppimiskokemukset. Hyötynäkökohdat motivoivat erityisesti poikia, kun taas tyttöjen motivaatioon vaikuttavat poikia useammin lisäksi kieleen liittyvät tunnetekijät"

Niinpä niin, ja eikös juuri pakkoruotsia perustella identiteetillä, pohjoismaalaisuudella (ikään kuin Suomi ei olisi ilman ruosiakin pohjoismaa) ja historialla. Eipä ihme ettei pakkopulla kiinnosta.

12

51

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niin-

      Tutkijat lähtevät oikeistä premisseistä, mutta eivät "jostain syystä" osaa tehdä niistä oikeita johtopäätöksiä!

      Eli selkokielellä: Tutkijat eivät uskalla sanoa mistä kenkä puristaa eli arvostella haitallista pakkoruotsia.

      • Tulpparuotsi

        http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2010/06/ek_luopuisi_ruotsin_pakollisuudesta_1725349.html

        ’’Me tarvitsemme entistä enemmän hyviä venäjän kielen osaajia. Tällä hetkellä tietysti tilanne on se, että pakollinen ruotsin kieli on usein tulppana muiden kielten valinnalle."
        – Markku Koponen, koulutusjohtaja, Elinkeinoelämän keskusliitto. MTV3 45 minuuttia -ohjelma 27.1.2010, jossa käsiteltiin peruskoulun tuntijakouudistusta


    • Niistä hyödyistä:

      - Puolet ja enemmänkin maamme yksityisistä työnantajista arvostavat ruotsin kielen taitoa rekrytointikriteerinä

      EK: "Kuten myös EK:n aiemmissa selvityksissä, ruotsin kieli oli vuonna 2009 toiseksi tärkein kielivaatimus, vaikkakin ruotsin painotus rekrytointikriteerinä on vähentynyt merkittävästi. Ruotsia painotti nyt puolet kyselyyn vastanneista yrityksistä, kun aiemmassa vuoden 2005 tiedustelussa osuus oli 65 prosenttia.
      - Eniten ruotsin osaajia kaivattiin palvelualoilla, jossa 55 prosenttia yrityksistä tähdensi sitä uusia osaajia palkatessaan.
      - Finanssialan yrityksistä jopa yli 80 prosenttia painotti ruotsin taitoa.
      - Teollisuudessa ruotsin osaamista rekrytointikriteerinä painotti 46 prosenttia yrityksistä, rakentamisessa vajaa kolmannes."

      http://www.ek.fi/ek/fi/yrityskyselyt/liitteet/Tyoelamassa_tarvitaan_yha_useampia_kielia.pdf

      Valtio ja kunta:

      - Kielitaitoa koskevat kelpoisuusvaatimukset uudistuvat

      "Myös laki valtion virkamiehiltä vaadittavasta kielitaidosta uudistui vuoden 2004 alusta. Laki julkisyhteisöjen henkilöstöltä vaadittavasta kielitaidosta (ns. kielitaitolaki) koskee sekä valtion että kuntien palveluksessa olevia ja myös määräaikaista ja työsuhteista henkilöstöä.

      "Kielellisten oikeuksien toteutumista seurataan
      Kukin viranomainen on vastuussa kielilain noudattamista omalla toimialallaan."

      http://www.om.fi/Etusivu/Julkaisut/Esitteet/Kielilaki/Virkamiestenkielitaito

      Mutta netti fennopa eivät ruotsin kielen taitoa tarvitse!
      Väitän kuitenkin että aikamoisen määrän potentiaalisia työpaikkoja nefet raajaavat saataviltaan kun eivät vaivaudu oppimaan "keinotekoista" ruotsia.

      Niin makaa kuin petaa.

      • kielilaki uusiksi

        "Väitän kuitenkin että aikamoisen määrän potentiaalisia työpaikkoja nefet raajaavat saataviltaan kun eivät vaivaudu oppimaan "keinotekoista" ruotsia. "

        Kielilait muutettava vastamaan todellisuutta. Lipposen ruotsinkielisillä laadituttama kielilaki on kohtuuton. Ei 5% vähemmistökielen osaamista voida vaatia jokaisessa virassa, se on täysin kohtuuton tilanne.


      • Kielitaitoinen

      • kielilaki uusiksi kirjoitti:

        "Väitän kuitenkin että aikamoisen määrän potentiaalisia työpaikkoja nefet raajaavat saataviltaan kun eivät vaivaudu oppimaan "keinotekoista" ruotsia. "

        Kielilait muutettava vastamaan todellisuutta. Lipposen ruotsinkielisillä laadituttama kielilaki on kohtuuton. Ei 5% vähemmistökielen osaamista voida vaatia jokaisessa virassa, se on täysin kohtuuton tilanne.

        "Kielilait muutettava vastamaan todellisuutta." Sorry, kielilaki ON todellisuutta!

        Suomessa ei myöskään ole havaittavissa minkäänlaista virallista liikehdintää siihen suuntaan että ruotsin kielen asemaa oltaisiin heikentämässä, päin vastoin!
        Joten älä tuudittaudu uskoon että pätevyyskriteereitä oltaisiin lähitulevaisuudessa rukkaamassa eduksesi.

        http://www.om.fi/Etusivu/Julkaisut/Esitteet/Kielilaki/Viranomaisenvelvollisuudet

        http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2011/04/suomi_ottaa_kielisuositukset_tosissaan_2510885.html

        http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2011/04/euroopan_neuvosto_ruotsin_kielen_asema_suomessa_vaarassa_2510222.html


      • kielilaki uusiksi
        Ankdam kirjoitti:

        "Kielilait muutettava vastamaan todellisuutta." Sorry, kielilaki ON todellisuutta!

        Suomessa ei myöskään ole havaittavissa minkäänlaista virallista liikehdintää siihen suuntaan että ruotsin kielen asemaa oltaisiin heikentämässä, päin vastoin!
        Joten älä tuudittaudu uskoon että pätevyyskriteereitä oltaisiin lähitulevaisuudessa rukkaamassa eduksesi.

        http://www.om.fi/Etusivu/Julkaisut/Esitteet/Kielilaki/Viranomaisenvelvollisuudet

        http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2011/04/suomi_ottaa_kielisuositukset_tosissaan_2510885.html

        http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2011/04/euroopan_neuvosto_ruotsin_kielen_asema_suomessa_vaarassa_2510222.html

        "Suomessa ei myöskään ole havaittavissa minkäänlaista virallista liikehdintää siihen suuntaan että ruotsin kielen asemaa oltaisiin heikentämässä, päin vastoin"

        Missä tynnyrissä oikein elät, jos et ole nähnyt tätä "liikehdintää"? Ainoastaan RKP:n voitelemat puoluejohtajat enää pitätävät puoluekurin avulla tätä kulissia pystyssä. Muilla tasoilla vastustus kasvaa jatkuvasti. On vain ajan kysymys, milloin padot murtuvat.

        Kielilaki ei vastaa todellisuutta. Jos et tajua tätä, niin kuvittele, että Ruotsissa vaadittaisiin suomen kielen taito joka ainoassa virassa. Tämä olisi täysin vastaava tilanne kuin tällä hetkellä Suomessa.


      • Trotjänare

        Suomenruotsalaisten tulisi olla tyytyväisiä siihen, että ruotsia opiskellaan ja osataan kaikkialla, ja että sitä vaaditaan Ankdamin luettelemissa tehtävissä.

        Mutta miksi siis tämä ainainen itku ja parku, ettei ruotsinkielistä palvelua saada silloin, kun ruotsinkielinen muistaa sitä vaatia? Eivätkäö ruotsinkieliset osaa olla tyytyväisiä?
        RKP taistelee sen puolesta että Kainuussa valtion virastot pystyvät palvelemaan asiakkaitaan ruotsiksi ja ovat velvollisia kysymään kättelyssä, millä kansalliskielellä asiakas haluaa puhua. Ruotsinkielisiä on Kainuussa kuusikuymmentäkaksi (62) henkilöä n. 80 000 asukkaan joukossa, yhtä monta kuin virolaisiakin.


    • Kielivapaus !

      Pakkoruotsin myötä poistetaan ns virkamiesruotsi, ja Suomeen otetaan samanlainen käytäntö kuin on Ahvenanmaalla eli tulkkipalvelut.

      Samoin virkamiehille voidaan maksaa kielitaitolisää, jos osaavat vaikkapa ruotsia.

      Tämän hoitavat perussuomalaiset !

    • NäinON!!!

      Tuon Ankdamin täällä roikkumasta ajasta päätellen hän on joko eläkkeellä tai käyttää työaikaan aivan muuhun kuin olisi tarkoitus. Tämän johdosta hänen mielipiteitään työelämästä ei tarvinne huomioida.

      Muutama fakta todellisuudesta, ankkatäti:

      On aivan eri asia arvostetaanko vai vaaditaanko ruotsin kielen taitoa. Uskoisin, että työnantajista arvostaa suurin osa mitä tahansa esim. EU:n kieltä

      Katsokaapa esim. Hesarin työpaikkailmoituksia ensi sunnuntaina. Monessako ilmoituksessa vaaditaan ruotsinkieltä. Villi veikkaukseni on noin yhdessä, ja sekin on jokin Närpiön terveyskeskuksen apulaisen virka.

      Käytännössä ruotsalaisten kanssa puhutaan työelämässä englantia, jota kaikki osaavat hyvin. Suomenruotsalaisethan osaavat suomea niin miksi vaivautua käyttämään ruotsia? Tiedän asian erittäin hyvin.

      Viranomaisille riittää, kun virasto tarjoaa ruotsinkielistä palvelua. Ei missään vaadita, että kaikkien tulee osata ruotsia. Riittää että se yksi kiintiöpaikan saanut sveko hoitaa pakkoruotsiksi asioinnin.

    • Fil.maist.

      Kaikki tervejärkiset tietävät että oppimisen perusasia on motivaatio.

      Käsittämätöntä että rkp:stä löytyy vielä niin sivistymätöntä porukkaa ettei tätä käsitetä ?

    • sivistynyt ruotsitta

      Pakkoruotsi on sivistymättömyyden merkki! Kielivapaus on demokratiaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      87
      4684
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3872
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      191
      3723
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      72
      2121
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1182
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      155
      1147
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      51
      1044
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      924
    Aihe