Päiväraha nousee 120e/kk

Tp1976

En tiedä kuuluuko asia tänne, mutta olettekos työttömät liittolaiset huomanneet uusimman kusetuksen?? Päiväraha suurenee 120e...ja paskat! Itselläni 67euroa ja syynä se, ettei päiväraha saa olla kuin maksimissaan 90% palkasta! No just! Hienosti osaa valtio hommansa ja raha menee niille kelle se kuuluu....no ei tässä maassa!

15

256

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ainakin

      Ja kela keksii syitä miten pudottaa tuen saajia pois. Näin vars. suomessa.

      • lukekaa vähän

        Tulorajat asumistuessa nousee saman verran, joten niiden tukien saajien ei tarvi pelätä tuen tippumista.


    • köyhälistöä

      Päiväraha vai päiväpalkka? On sulla sen 67...Uteliaisuutani kysyn?

    • ex-työtön..

      ""syynä se, ettei päiväraha saa olla kuin maksimissaan 90% palkasta""

      No minulla vielä keväällä päiväraha alle 50% palkastani joten olin todella iloinen että vuoden työttömyys loppui.

    • Tämä selvä

      Kerjäläiset vikisee taas, vaikka syövät koko ajan toisten pöydässä.

    • K

      PERUSpäiväraha.

      Olet siis lukenut uutisen väärin.

    • v-tyyli

      Hyvä, jos nousee 120 e/kk. Nousiko veroprosenttikin?

    • Et se siit jutast

      Mul se nousi 13 € kun läksi verot pois.

    • Pitkäaikatyötön

      Niinhän se taitaa nousta 120,83 e, kun työttömyyskassan rahat on mulla jo historiaa. Vaikutusta asumistukeen en vielä tiedä, mutta tämä työmarkkinatuen korotus ei aiheuta tarvetta välitarkistukseen, joten asumistuki säilyy ennallaan syksyyn asti.

      20 prosentin ennakonpidätyksellä käteen tulee siis 96,66 euroa enemmän kuukaudessa ja vuositasolla 1159,92 euroa, jos työttömyys jatkuu. Tuosta kun vähennän sanomalehden tilausmaksun nousun 21,78 e ja tv-maksun nousun 7,40 e, jää 1130,74 e. Tuo jaettuna takaisin kuukausitasolle tekee 94,23 e.

      Auttaahan tuo sentään jonkin verran maksamaan korotettuja bensan ja ruoan hintoja. Vaatteiden ja jalkineiden uusimiseenkin pitäisi jäädä jo jotain. Onneksi äänestin vasemmistoa:-)

    • Köyhimys

      Se on aivan sama, mitä puoluetta äänestät.
      Mikään ei koskaan kuitenkaan tule muuttumaan, ikävä kyllä.

      • juupa jooo..

        Johas sait 120 euroa. Eikös narisialle mikään riitä?


    • ><

      Asumistukeen vaikuttaa JOS tulot LASKEVAT 160 €/kk

      TAI jos tulot Nousevat 300 €/kk.

      Älkää nettiaikana yrittäkö syöttää pajunköyttä asiat saa aina tarkastettua.

      Vai siinäkö on eromme omasta työstään palkkatuloilla elävä > vapaa kyytiläinen.

      • Pitkäaikatyötön

        Kuka sulle on yrittänyt pajunköyttä syöttää?


    • hyvä jutta ja jykä

      Sossun asiakkaana oleville tukea ei juurikaan tullut.Nimittäin sos.huolto laskee tuloiksi kokonaan työttömuusetuudet.JOS olisi ollut tarkoitus nostaa ihmisiä köyhyysloukusta pois niin uusi korotus olisi ollut tuloa mitä ei saisi huomioida tt-tukea hakiessa ollenkaan tuloksi.Näin se jäisi oikeasti verojenjälkeen köyhän taskuun.Nyt se siirtyy kunnan taskuun.

      • perustt.turvat

        Niin. Kaikki ynnätään ja sitten miinustetaan säännösten mukaan.

        Kävin kurkkaamassa vuoden alun sos.etuuksien tasoa ovatko muuttuneet ja miten. Niin sanottu perustoimeentuloturva on korotettu ja on nyt yksineläjällä 461, 06 e/kk yksinhuoltajalla 507,16e/kk.

        Eli tuo/nuo summat on jäätävä elämiseen kun on vähennetty asumiskulut ja muut kulut mitkä kuuluvat vähennyksen piiriin. esim tietyt sairauskulut jne...

        Sellainen kansalainen joka on ollut tähänkin saakka perustoimeentuloturvan varassa hyötyy nyt n 40e/kk . Mutta kaikki on noussut ja nousee...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      2124
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      135
      2028
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      1818
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      258
      1496
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1399
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      548
      1156
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      998
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      937
    9. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      348
      929
    Aihe