Monniset tiikeribarbien uhrina!

Janis

Onko mahdollista että tiikeribarbini 11kpl ovat näykkineet helmimonnisteni 3kpl evät repaleiseksi?Olen ymmärtänyt että barbit saattavat kiusata hitaita ja huntueväisiä kaloja.Joten mistä viha monnisiin voi johtua.Olen antanut eväruttolääkkeen mutta sen jälkeen huomasin tikrujen häiriköinnin.Akvaario 175l ja e.m lisäksi 1 partaimumonni,9 neontetraa ja 6 platya.Muiden kalojen evissä ei näy repaloitumista.Olen jo miettinyt monnien evakointia mutta näyttävät niin reippailta ja viihtyvät altaassa hyvin.

2

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mä vaan

      Omassa akvaariossani oli sama ongelma. 240 litran akvaariossa on 10 tiikeribarbia, 7 täplämonnista, 4 leväbarbia, platyjä, partamonni ja purjepleco. Alussa tiikeribarbit ajoivat jatkuvasti täplämonnisia takaa ja nyppivät niiden eviä mutta nyt kun tiheää ja matalaa kasvistoa on enemmän ovat täplämonniset saaneet olla rauhassa :) syytä tuohon evien nyppimiseen en osaa sanoa, kun kyseessä ei kuitenkaan ole mikään huntueväinen kala.

    • ;))

      Auts, mitä kalastoja teillä...

      240 litrainen purjeplekolle ja leväbarbille on aivan liian pieni allas, platyt taas eivät viihdy barbien kanssa vesiarvoiltaan. Huonot olot aiheuttavat stressikäyttäytymistä myös kaloilla.

      Platyt, tiikeribarbit, helmimonniset ja neontetrat eivät sovi samoihin vesiarvoihin, neon, tikru ja helmimonninen ovat pehmeän veden kaloja ja platy kovan, taas helmimonninen kaipaa lämmintä vettä, jolloin muut paistuvat. Eli altaan vesiarvot voivat lopulta kertoa enemmänkin ongelmasta, sillä joku/jotkut eivät nyt viihdy.

      Millainen pohja-aines on? Monnisten evät ja viikset syöpyvät sorapohjalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      84
      6759
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      32
      3139
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      99
      1777
    4. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      27
      845
    5. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      45
      723
    6. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      59
      689
    7. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      27
      647
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      29
      646
    9. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      20
      635
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      25
      605
    Aihe