Onko mahdollista että tiikeribarbini 11kpl ovat näykkineet helmimonnisteni 3kpl evät repaleiseksi?Olen ymmärtänyt että barbit saattavat kiusata hitaita ja huntueväisiä kaloja.Joten mistä viha monnisiin voi johtua.Olen antanut eväruttolääkkeen mutta sen jälkeen huomasin tikrujen häiriköinnin.Akvaario 175l ja e.m lisäksi 1 partaimumonni,9 neontetraa ja 6 platya.Muiden kalojen evissä ei näy repaloitumista.Olen jo miettinyt monnien evakointia mutta näyttävät niin reippailta ja viihtyvät altaassa hyvin.
Monniset tiikeribarbien uhrina!
2
222
Vastaukset
- Mä vaan
Omassa akvaariossani oli sama ongelma. 240 litran akvaariossa on 10 tiikeribarbia, 7 täplämonnista, 4 leväbarbia, platyjä, partamonni ja purjepleco. Alussa tiikeribarbit ajoivat jatkuvasti täplämonnisia takaa ja nyppivät niiden eviä mutta nyt kun tiheää ja matalaa kasvistoa on enemmän ovat täplämonniset saaneet olla rauhassa :) syytä tuohon evien nyppimiseen en osaa sanoa, kun kyseessä ei kuitenkaan ole mikään huntueväinen kala.
- ;))
Auts, mitä kalastoja teillä...
240 litrainen purjeplekolle ja leväbarbille on aivan liian pieni allas, platyt taas eivät viihdy barbien kanssa vesiarvoiltaan. Huonot olot aiheuttavat stressikäyttäytymistä myös kaloilla.
Platyt, tiikeribarbit, helmimonniset ja neontetrat eivät sovi samoihin vesiarvoihin, neon, tikru ja helmimonninen ovat pehmeän veden kaloja ja platy kovan, taas helmimonninen kaipaa lämmintä vettä, jolloin muut paistuvat. Eli altaan vesiarvot voivat lopulta kertoa enemmänkin ongelmasta, sillä joku/jotkut eivät nyt viihdy.
Millainen pohja-aines on? Monnisten evät ja viikset syöpyvät sorapohjalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai938932Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki484781Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414471Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit462726Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001536- 401316
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441266Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641192Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota391170Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1681120