Jehovan henki sai neljä uskollista miestä kirjoittamaan
toisistaan riippumattomat kertomukset ja valmistamaan
siten nelinkertaisen todistuksen
siitä, että Jeesus oli Messias, luvattu Siemen ja Kuningas,
sekä esittämään hänen elämänsä, palveluksensa, kuolemansa ja ylösnousemuksensa yksityiskohdat.
Näitä kertomuksia sanotaan evankeliumeiksi.
Sana ”evankeliumi” merkitsee ’hyvää uutista’.
Vaikka nuo neljä kirjaa ovat rinnakkaisia
ja käsittelevät usein samoja tapahtumia,
ne eivät suinkaan ole vain toistensa jäljennöksiä.
Kolmea ensimmäistä evankeliumia sanotaan usein synoptisiksi
(merkitsee ’samanlaista näkemystä’),
koska niissä tarkastellaan Jeesuksen maanpäällistä elämää samasta näkökulmasta.
Kukin näistä neljästä kirjoittajasta – Matteus, Markus, Luukas ja Johannes – esittää kuitenkin o-man kertomuksensa Kristuksesta.
Kullakin on
- oma erityinen teemansa ja päämääränsä,
-kunkin työstä heijastuu hänen oma persoonallisuutensa,
- ja kukin pitää mielessään lähimmät lukijansa.
Mitä enemmän tutkimme heidän kirjoituksiaan,
sitä paremmin ymmärrämme kunkin tunnusomaiset piirteet ja sen,
että näissä neljässä henkeytetyssä Raamatun kirjassa esitetään itsenäiset, toisiaan täydentävät ja sopusointuiset kertomukset Jeesuksen Kristuksen elämästä.
Evankeliumeista
2
<50
Vastaukset
- helel
itse asiassa stoorit on kirjoitettu paljon Jeesuksen kuoleman jälkeen. Miettikääpä miten kirjoitatte asioista jotka tapahtuivat vaikka 20-40 vuotta sitten?
Ja kun stoorit ovat vielä ristiriidassa keskenään, niin voi kyllä kysyä miten niitä voi joku kutsua henkeytetyiksi. - Henki ohjaa/muistutt
Mun mummo muistaa hyvin tapahtumat jotka on sattuneet sen lapsuudessa.
Paremmin kuin kymmenen vee sitten tapahtuneet ;D
Niin karismaattisen Persoonan kuin Jeesusksen opetuslapsena on taatusti jäänyt mieleen paljonkin?
Missä helel näkee ristiriitoja kertomuksissa?
Kun Markus ei kerro Jessen lapsuudesta, hänellä ei siis lapsuutta ollutkaan?
Inkarnoitui aikuiseksi suoraan?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242100Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1332009Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101817Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2581491Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341397Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5411142Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50992Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115936Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse348921