Ei saanut aikaan minkäänlaista laukausta rankkarikisassa. Tolla kaverilla on ankeat ajat edessään jos NHL:ään lähtee keskipitkällä varrellaan yrittämään. Voimaa on varmasti puolta vähemmän kun keskivertohyökkääjällä änärissä. Taidosta ei tule olemaan mitään hyötyä kun kaveri on noin pehmeä. Rahaa jos meinaa tienata niin suoraan vaan Sveitsin pääsarjaan. Siellä on tusinoittain pehmeitä taiturimaisia pelaajia joilla ei ole kuitenkaan mitään asiaa änäriin.
Totean vielä että toi ilmaveivi viime keväältä oli vahinko. Kuten oli myös Suomen maailmanmestaruuskin, jälleen kerran.
Suomen palloilukulttuuri kyntää edelleen samoja uria. Henkinen kantti pettää tiukassa paikassa vaikka oltaisiin johtoasemassa. Ei tule niin taitavaa pelaajaa Suomen maasta että se riittäisi tuomaan mestaruuksia tälle maalle. On oltava sitä kanttia voittamiseen.
Milläs me sitten nostatetaan kansallisylpeyttämme kun Nokia viedään huitsin Nevadaan ja urheilussakaan ei tule enää kuin marginaalista menestystä marginaalisissa urheilulajeissa. Olisiko nyt aika siis kansalaisuuttaan?
Granlund on tusinataituri!
7
127
Vastaukset
- Hopi hopi
Muuta sveduihin niin kaikki on tyytyväisiä!
- seuraava uhri?
"Ei tule niin taitavaa pelaajaa Suomen maasta että se riittäisi tuomaan mestaruuksia tälle maalle. On oltava sitä kanttia voittamiseen."
Joukkuelajissa on kysymys enemmän kuin yhden pelaajan onnistumisesta. Jos lasketaan menestys yhden pelaajan varaan on menestyksestä turha edes haaveilla. Mi. Granlund suoritus välierissä ei ollut mikään nappisuoritus, mutta ei huonokaan, lukuunottamatta rangaistuslaukausta. Yhden pelaajan harteille ei koko joukkueen menestystä pidä kasata.
Kannataa huomioida valmentaja Helmisen moka peluuttaa Granlundin ketjua lähes joka toisessa vaihdossa. Viimeisessä erässä jaloissa oli happoja niin paljon, ettei luistinkaan juuri noussut. Valmentajan virhe laittaa jo ennalta väsynyt mies ampumaan rankkaria. Antakaa armon käydä oikeudesta. - jääkiekkooguru
Täysin samaa mieltä Granlundista. Kelpo pelaaja sm-liigassa - ei ikinä NHLään
- kielivaossa
Täytyy muistaa että kaveri on vasta alle 20- vuotias. Helppoa se toki itse on kotisohvalta analysoida. Jos olisi voitto tullut, hehkuttaisit nyt täällä kuinka hän on suomen uusi vapahtaja. Ja kuin tuossa joku jo mainitsi on kyseessä joukkuepeli.
- Nasse-edelleen
Toinen ISO varjo Granlundin koko uralle lankesi viime kaudella saatu aivotärähdys. NHL:ssä lähes kaikki pelaajat kokevat urallaan noita ja mitä useampi niitä on koettu jo ennen NHL-uraa sen lyhyempi ura on siellä edessä. Lisäksi Granlundin saama tälli oli suhteellisen paha joten seuraava paha vastaavanlainen tälli voi olla jo kohtalokas. Kaikki eivät lisäksi kestä noita aivotärähdyksiä läheskään yhtä hyvin kuin toiset.
Granlund on lisäksi suhteellisen hidas kokoonsa nähden. Pienikokoinen taitopelaaja tarvitsee myös nopeutta NHL:ssä. Sitä Granlundlta puuttuu myös.
Miinusmerkkejä on siis monta jo ennen yhtäkään NHL-ottelua.
Kerrataan ne vielä.
-Pehmeys ja voimanpuute näkyy edelleen. Massaa hankittu ilmeisesti voiman kustannuksella. Massan rakentaminen näkyy myös naamssa akne-ihona. Jatkuva plussakaloreilla oleminen ja proteiinipitoinen ruoka lisää hormonieritystä mikä aiheuttaa akne:tta. Myös kehon ulkopuoliset steroidit ja testosteroni lisää aknetta.
-Ainakin yksi paha aivotärähdys jo koettuna
-Nopeuden puute. Tämä korjaantuu toki jos Granlund keskittyy massaa lisäävän puntin sijaan enemmän räjähtävän voiman kehittämiseen. Toki massaa täytyy olla jo ennen kuin siirtyy änäriin. Silti myös nopeutta täytyy olla nykyistä enemmän.
Itse en siis elättele ruusuisia kuvia Granlundin mahdollisuuksista NHL-ssä. Taitosentteriä se Minnesota hakee kakkoskenttäänsä kun Koivu johtaa ykköstä. Eli varmaan Minnesotasta ollaan yhteydessä myös Granlundin suuntaan säännöllisesti. Varmaan tuo voimavalmennus tulee olemaan vahvasti tapetilla ensi kesänä.
- Lalli P.
Mikke on ÄSSÄ!
- Lalli P.
Tepon ässi on ÄSSÄ!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1136975Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1074727L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa543966TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a133344Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu6852035Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?2341417- 661338
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja551283Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j521277Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise12972