Eipä tullut itselle mieleenkään, mutta meidän valtionkirkkohan syyllistyy laittomuuksiin jakaessaan viiniä alaikäisille. Tossa voisi olla melkein rikosilmoituksen paikka.
http://yle.fi/uutiset/puheenaiheet/2012/01/keskustele_tulisiko_ehtoollisviinin_olla_alkoholitonta_3150248.html
Kirkko välittää alkoholia alaikäisille!
5
52
Vastaukset
Tuosta tuli lähinnä mieleen että "ammutaan kärpästä tykillä".
Niin Suomalaista, niin Suomalaista.Totta maar ja tässä eräs tapaus, mutta oikeus voitti http://www.kko.fi/42222.htm
saas nähdä miten tupakoinivastustajilta on tulossa uutta järeää tykistöä, nyt kun kaupat ja kioskit ovat panneet tupakat piiloon.
Onko seuraava kohta pistää ns. miestenlehdet numerolappujen taakse ja antaa asiakkaalle kansio josta hän voi "viihteensä" valita.
Taitaa olla, että Tekniikan Maailma ja Vene-lehti säilyvät hyllyissä ja tietysti puolueeton Valitut Palat !
- uskis
Kristittyjenkään on turha puollustaa mitenkään tuota, koska Jumalan sallimana [x]
kaikki tapahtuu. Jumala on siis holistinen johtaja
-- nimittäin alkoholistinen! - 25
Tämä viinin ja kuivien kakkujen kanssa touhuaminen ehtoollisen yhteydessä on naurettavaa. Ehtoollisen tarkoittama Jeesuksen ruumis ja veri pitäisi hetimiten korvata rituaaliin paremmin sopivilla aineosilla. Koska ihmisliha ja -veri ovat poissujettuja tietyistä syistä, niin ehdotankin niin, että pappi voisi teurastaa seurakunnan edessä pyhittämänsä karitsan. Sitten seurakunnalle annettaisiin ruumiista leikattuja pieniä suupaloja ja tietysti ryyppy verta päälle. Näin vältyttäisiin joitakin seurakuntalaisia inhottavalta alkoholitarjoilulta ja ehtoollinen olisi huomattavasti soveliaampi verrattaessa rituaalia Raamatun tekstiin.
- uskis
Väärin, tehdään kuten palstan Kristityt. Useat kymmenet eri nimimerkit pitävät Jeesuta "pakkolihana" eli eläimenä, joka pitää kun Hänet teurastaa.
"Juoksen Jumalan kiinni, ja hakkaan sen Kebabiksi Karitsalla" sanoi Kristitty nimimerkki "Jumala armo on tänän" esimerkiksi.
Jeesuksen voisi Kloonata, ja sitten Kristityt pääsisi termiensä mukaan "koiramaisesti muristen - taittamaan Jeesukselta rintapalat, sen vielä sätkiessä vieressä"
Tehotuotetttua Jeesuksenlihaa, ja kaikki saisivat reisipalan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1221945Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1261852Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101789Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561458Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341390Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5041060Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50970Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115914Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347875