Eipä tullut itselle mieleenkään, mutta meidän valtionkirkkohan syyllistyy laittomuuksiin jakaessaan viiniä alaikäisille. Tossa voisi olla melkein rikosilmoituksen paikka.
http://yle.fi/uutiset/puheenaiheet/2012/01/keskustele_tulisiko_ehtoollisviinin_olla_alkoholitonta_3150248.html
Kirkko välittää alkoholia alaikäisille!
5
138
Vastaukset
Tuosta tuli lähinnä mieleen että "ammutaan kärpästä tykillä".
Niin Suomalaista, niin Suomalaista.Totta maar ja tässä eräs tapaus, mutta oikeus voitti http://www.kko.fi/42222.htm
saas nähdä miten tupakoinivastustajilta on tulossa uutta järeää tykistöä, nyt kun kaupat ja kioskit ovat panneet tupakat piiloon.
Onko seuraava kohta pistää ns. miestenlehdet numerolappujen taakse ja antaa asiakkaalle kansio josta hän voi "viihteensä" valita.
Taitaa olla, että Tekniikan Maailma ja Vene-lehti säilyvät hyllyissä ja tietysti puolueeton Valitut Palat !
- uskis
Kristittyjenkään on turha puollustaa mitenkään tuota, koska Jumalan sallimana [x]
kaikki tapahtuu. Jumala on siis holistinen johtaja
-- nimittäin alkoholistinen! - 25
Tämä viinin ja kuivien kakkujen kanssa touhuaminen ehtoollisen yhteydessä on naurettavaa. Ehtoollisen tarkoittama Jeesuksen ruumis ja veri pitäisi hetimiten korvata rituaaliin paremmin sopivilla aineosilla. Koska ihmisliha ja -veri ovat poissujettuja tietyistä syistä, niin ehdotankin niin, että pappi voisi teurastaa seurakunnan edessä pyhittämänsä karitsan. Sitten seurakunnalle annettaisiin ruumiista leikattuja pieniä suupaloja ja tietysti ryyppy verta päälle. Näin vältyttäisiin joitakin seurakuntalaisia inhottavalta alkoholitarjoilulta ja ehtoollinen olisi huomattavasti soveliaampi verrattaessa rituaalia Raamatun tekstiin.
- uskis
Väärin, tehdään kuten palstan Kristityt. Useat kymmenet eri nimimerkit pitävät Jeesuta "pakkolihana" eli eläimenä, joka pitää kun Hänet teurastaa.
"Juoksen Jumalan kiinni, ja hakkaan sen Kebabiksi Karitsalla" sanoi Kristitty nimimerkki "Jumala armo on tänän" esimerkiksi.
Jeesuksen voisi Kloonata, ja sitten Kristityt pääsisi termiensä mukaan "koiramaisesti muristen - taittamaan Jeesukselta rintapalat, sen vielä sätkiessä vieressä"
Tehotuotetttua Jeesuksenlihaa, ja kaikki saisivat reisipalan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m3945917- 805288
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484316- 523921
- 523709
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1623400Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1003164Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky503148- 432269
- 492195