Onko paikkakunnallasi käyttämättömänä seisovia hylättyjä rakennuksia? Tai sellaisia, jotka vielä nipin napin toimivat, mutta ratkeilevat liitoksistaan? Eritoten minua kiinnostaa vanhat julkisessa käytössä olleet rakennukset: Vanhat (elokuva-)teatterit, tanssipaikat, tehdasrakennukset, rautatieasemat tai kyläkoulut. Kaikenlaisia ehdotuksia otetaan vastaan, niin syrjäkyliltä kuin kaupungeistakin, läheltä tai kaukaa! Mieluiten 1960 ja sitä ennen rakennetut, mutta kaikkia harkitaan.
Valmistelen tutkimustyötä, jonka edetessä toivotulla tavalla, voitaisiin joku näistä heitteille jätetyistä taloista kunnostaa jälleen entiseen loistoonsa. Sillä edellytyksellä, että löytyy jokin hyvä ehdokas!
Vanhoja huonokuntoisia/käyttämättömiä/hylättyjä rakennuksia?
rakennuspartio
2
246
Vastaukset
- nbvhjuugfdc
Jos tosiaan olet kiinnostunut asioista ota yhteyttä suoraan kaupunkeihin omalla nimelläsi ja firmallasi. Älä kuvittelekaan että tänne jotain kiinteistöjä ehdotellaan. Ja miksi edes pitäisi ? Jos olet kiinnostunut ota haluamaasi kaupunkiin yhteyttä ja etsi sitä kautta sopivis kohteita.
- Jussiko
Joku pummi sinne kuitenkin muuttaa asumaan tyyliin Jussi Parviainen hylätyssä mielisairaalassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741