Hesari haluaa Haaviston toiselle kierrokselle

Penna Tervo

Suomen Pravda - Helsingin Sanomat - on tehnyt valintansa. Jussi Jalosen hyvä kirjoitus verkkolehti Uudessa Suomessa kertoo jälleen kuinka Pravda on pannut masinansa liikkeelle. Haavisto käsitellään silkkihansikkain.

"Helsingin Sanomille tietysti vanhana Edistyspuolueen äänenkannattajana vaikuttaisi myötäsukainen asennoituminen Haavistoa kohtaan olevan muutenkin luontainen ratkaisu; ovathan Vihreät julistautuneet Edistyspuolueen manttelinperijöiksi. Yksityinen sanomalehti voi ilman muuta myös tukea haluamaansa ehdokasta. Onhan myös suurin kaupallinen televisioyhtiömme tehnyt varsin selväksi, kenet se presidentiksi haluaa.

Niin tai näin, Skepsis ry:n vaalitentin valikoivan uutisoinnin myötä Väyrysellä voisi tässä täpäräksi käyvässä pudotustilanteessa jälleen kerran olla hyvä sauma esittää huomautuksia mielikuvaterrorista ja mediapelistä. "

http://jojalonen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/93051-presidenttikisa-ja-tiedotusvalineet

5

71

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • taktikointia

      Pekka halutaan toiselle kierrokselle sen vuoksi, että hänestä ei ole mitään uhkaa Saulille. Ei mikään ihme, että gallupit "asetetaan" sopiviksi ennen vaaleja ;)

    • HS Pravda

      Tehdään hesarille jäynä ja äänestetään Haavistoa :)

      • ylbee cocoomus

        Kiusa se on pienikin kiusa ;)


    • infoa

      Onko Pennalla sisäpiirin tietoa asiasta?

      • vanha demari

        suottaapi olla joo


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      98
      4822
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3952
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      211
      3850
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      119
      2257
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      78
      1980
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1366
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1324
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      168
      1296
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      546
      1178
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1135
    Aihe