Hesari haluaa Haaviston toiselle kierrokselle

Penna Tervo

Suomen Pravda - Helsingin Sanomat - on tehnyt valintansa. Jussi Jalosen hyvä kirjoitus verkkolehti Uudessa Suomessa kertoo jälleen kuinka Pravda on pannut masinansa liikkeelle. Haavisto käsitellään silkkihansikkain.

"Helsingin Sanomille tietysti vanhana Edistyspuolueen äänenkannattajana vaikuttaisi myötäsukainen asennoituminen Haavistoa kohtaan olevan muutenkin luontainen ratkaisu; ovathan Vihreät julistautuneet Edistyspuolueen manttelinperijöiksi. Yksityinen sanomalehti voi ilman muuta myös tukea haluamaansa ehdokasta. Onhan myös suurin kaupallinen televisioyhtiömme tehnyt varsin selväksi, kenet se presidentiksi haluaa.

Niin tai näin, Skepsis ry:n vaalitentin valikoivan uutisoinnin myötä Väyrysellä voisi tässä täpäräksi käyvässä pudotustilanteessa jälleen kerran olla hyvä sauma esittää huomautuksia mielikuvaterrorista ja mediapelistä. "

http://jojalonen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/93051-presidenttikisa-ja-tiedotusvalineet

11

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kampanja käyntiin

      Ei sitten muuta kuin Haaviston pariskunta mukin kylkeen ja mies torille myymään itseään ja aatettaan.

    • Väykky pelataan ulos

      Vain Väyrystä pelätään niinistöläisten joukossa tosissaan. Kun Soini tavallaan jo luovutti, tuli Haavistosta sopiva siistin ja lopputulokseltaan varman toisen kierroksen ehdokas kokoomuslaisille. Ainoastaan Väyrynen pystyisi tekemään Niinistölle tosissaan kiusaa loppuun saakka.

      • Eiköhän Haaviston suosiminen verota kuitenkin enemmän Niinistön ja Lipposen kannatusta lehden levikkialueella Helsingissä ja Uudellamaalla kuin Väyrysen eli tavallaan auttaa Väyrystä kisassa Niinistöä ja Lipposta vastaan. Silti on varsin epätodennäköistä, että Haavisto saisi enemmän ääniä kuin Väyrynen.


    • K.Orsimo

      Ei kai lehti sitä ehdokasta valitse vaan äänestäjät. No totta lehdellä on vaikutusmahdollisuuksensa äänestäjien asenteisiin. Valveutunut lukija osaa toki erotella mielikuvat ja tosiasiat toisistaan.

      Mutta ollaan siitä yhdestä asiasta sitten mitä mieltä hyvänsä niin kuitenkin Pekka Haavisto on ehdokasjoukon fiksuimpia kavereita. Itse en häntä äänestä, mutta en epäile yhtään, jos ennakkoluuloton ja edistyksellinen osa niin vasemmistosta kuin nuorista äänestäjistäkin häntä kannattaa. Vaikkapa toiselle kierrokselle asti.

      • Sorry Pekka

        Mediavaikuttajat ovat itse kehuneet että he ovat valinneet kolme Suomen viimeisintä presidenttiä.
        Nyt eivät kehtaa enään suoraa liputtaa ketään niin yrittävät kiertäin kaartain uskotella kansalle että Haavisto on se oikea eli helpoin vastustaja Niinistön kuningastiellä.

        Pieleen menee, Haaviston ansiot on lähinnä uudelleen lämmitettyä viherutopiaa ym Ahtisaaren kaveri? tasoa.
        Suomi ja eurooppa valmistuu kriisiin. ei siinä amatööreillä ole mitään virkaa.


    • taktikointia

      Pekka halutaan toiselle kierrokselle sen vuoksi, että hänestä ei ole mitään uhkaa Saulille. Ei mikään ihme, että gallupit "asetetaan" sopiviksi ennen vaaleja ;)

    • Kako Manipuloint

      Hesari on Kako roskalehdistön lippulaiva ja haluaa valita Saulille kaikista vaarattomimman vastaehdokkaan. Jokainen Haavistoa myöten tietää ettei julkihomosta voi ikinä tulla Suomen presidenttiä. Tässä on koko asian pihvi, ei muuta.

      • Pro Paavo

        Täysin pihvi on myös se, ettei julkikepulaisesta koskaan voi tulla presidenttiä Isänmaahamme.


    • 6

      Minäkin haluan Haaviston toiselle kierrokselle!

      • Ei kiitos :(

        Ai, olet jo ekakierroksen kokenut vai ?


    • Kapt evp H K

      Oikealla asialla olet. Kyllä Hesarissa ollaan ihan muualla kuin objektiivisessa uutisoinnissa.
      Laitinen mm ujuttaa tekstiin aina jonkin leimaavan sanan Väyrysestä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      1984
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1910
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1804
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      1470
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1394
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      523
      1091
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      978
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      920
    9. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      889
    Aihe