Murhaajan osuus Raamatussa..

 Juudas Iskariot,
Simonin poika ja se halpamainen apostoli,
joka kavalsi Jeesuksen.....

Raamatussa kerrotaan hyvin vähän Juudaksen perheestä ja taustasta.
Sekä häntä että hänen isäänsä nimitettiin Iskariotiksi. (Lu 6:16; Joh 6:71.)

Tämän nimityksen on yleensä ajateltu osoittavan, että he olivat lähtöisin Kerijot-Hesronin kaupungista Juudeasta.
Jos tämä pitää paikkansa, Juudas oli 12 apostolin joukossa ainoa juudealainen, muut olivat galilealaisia.....


Juudas mainitaan ensimmäisen kerran evankeliumikertomuksissa apostolien luettelossa jolloinkin vuoden 31 pesahin jälkeen ja puolisentoista vuotta sen jälkeen kun Jeesus oli aloittanut palveluksensa (Mr 3:19; Lu 6:16).

On johdonmukaista päätellä, että Juudas oli ollut jo hetken aikaa opetuslapsi ennen kuin Jeesus teki hänestä apostolin.

Monet kirjailijat esittävät Juudaksen erittäin epäedullisessa valossa,
mutta hän oli ilmeisesti ollut jonkin aikaa opetuslapsi,

joka nautti Jumalan ja Jeesuksen suosiota
– eihän häntä muuten olisi valittu apostoliksi.?

Lisäksi Jeesuksen ja 12 apostolin yhteinen rahasto uskottiin hänen hoitoonsa. Tämä antaa suotuisan kuvan hänen luotettavuudestaan tuohon aikaan sekä hänen kyvyistään tai koulutuksestaan, etenkin kun otetaan huomioon,
ettei Matteus, jolla oli kokemusta rahoista ja luvuista, saanut tätä tehtävää.
(Joh 12:6; Mt 10:3.)

Juudaksesta tuli kaikesta huolimatta täysin turmeltunut, mikä oli anteeksiantamatonta.
- Epäilemättä juuri tästä syystä hänet mainitaan viimeisenä apostolien luettelossa ja hänen sanotaan olevan se Juudas,
”joka myöhemmin kavalsi hänet” ja ”josta tuli petturi” (Mt 10:4; Lu 6:16).

Juudas-nimi on
hepreasta, eräs muoto nimestä Juuda....
Juuda nimen puolestaan kerrotaan olevan merkitykseltään;
`kiitetty, kiitettävä’.
7283
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Raamatussa sanotaan jotenkin että "voi sitä, jonka osaksi tulee kavaltaa ihmisen poika" (Jeesus). Kohdan logiikan mukaan Juudaksella ei ollut varsinaisesti mahdollisuutta vaikuttaa siihen että tämä kavalsi Jeesuksen. Ja vaikka olisikin ollut, se että tarinaan tuli liittymään kavaltaminen, oli jo ennalta päätetty. Reilua taas vaihteeksi Jumalalta.

Tuleeko Juudas saamaan jotain kompensaatiota tuomiollaan siitä, että hänen osakseen lankesi kavaltaminen?

Äänestä
  • Saa-tana oli alunperin hyvä mutta valitsi kapinan Jehovaaa vastaan.

    Juudas oli aluksi kiitettävä kunnes valitsi kapinan Jehovaa vastaan.
    Ajatella, jospa se olisikin ollut Johannes....

    Ihmiset haksahtaa paholaisen houkutuksiin,
    Juudas Iskariot tuntui olevan perso rahan perään?
    Mihin Jeesuksen kanssa kuljeskeleva optuslapsi oikeastaan rahaa tarvitsi?
    -ahneus yllätti...
    ei sitten ne 30 hopearahaa hänelle kelvanneetkaan....

    - mies oli Jeesuksen lähipiirissä vuosia, ja silti petti...
    kuka tahansa siis voi tulla petturiksi, jos ei pidä tosi lujasti kiinni Jehovasta....

    Äänestä

Saako Juudas Iskariot vielä uuden mahdollisuuden osoittaa uskollisuutta paratiisimaassa, -"voideltuahan" hänestä ei enää tule, sillä hän menetti oikeutensa?
Antaisiko siis Jeesus hänelle anteeksi, sillä eihän Juudas kumminkaan käsitykseni mukaan ollut "väärä profeetta" vaan langennut ihminen?
Ymmärtääkseni hänen " opetuslapseutensa" ja Apotolisuutensa päättyi Jeesuksen kavaltamiseen ja jo pian sen jälkeen päättyi myös hänen elämänsä joten luultavasti hän ei ehtinyt toimia myöskään enään minkään "evankeliumin" kirjoittajana, vaan sen sijasta eräät tahot "inspiroituivat" kirjoituksiin ja myös jollain tavalla antoivat "ymmärtämystä" Juudaksen persoonaa kohtaan.Voidaanko häntä siten syyttää myöskään eräiden gnostilaisten lahkojen harhaopista?

Äänestä

71 Mutta sen hän sanoi Juudaasta, Simon Iskariotin pojasta; sillä tämä oli hänet kavaltava ja oli yksi niistä kahdestatoista.

Tuossa vaikuttaisi olevan jokin pieni kohta käännöksessä, en saanut siitä kyllä selvää. Onko kyse varmasti Juudas Simonin pojasta vai Juudas Simonista, liikanimellä Iskariot (sicarii)?

Nimityksen Iskariot alkuperä on hämärän peitossa, sille esitetään m. seuraavia arveluja:

"One popular explanation derives Iscariot from Hebrew איש־קריות, Κ-Qrîyôth, or "man of Kerioth". The Gospel of John refers to Judas as "son of Simon Iscariot",[2] implying it was not Judas, but his father, who came from there.[3] Some speculate that Kerioth refers to a region in Judea, but it is also the name of two known Judean towns"

Eli yksi suosittu näkemys on, että se tarkoittaa miestä Keriothista. Ja koska Johannes viittaa nimen omaan isään tuossa alussa olevassa kohdassa, isä olisi se joka tuli Keriothista. Jotkut spekuloivat, ettää Kerioth viitaa Juudean alueeseen, mutta se on myös kahden Juudeassa olevan kaupungin nimi.

"A second theory is that "Iscariot" identifies Judas as a member of the sicarii.[5] These were a cadre of assassins among Jewish rebels intent on driving the Romans out of Judea. However, some historians maintain the sicarii arose in the 40s or 50s of the 1st century, in which case Judas could not have been a member."

Toinen teoria esittää Juudaksen tirkarimiehiin kuuluvana. Nämä olivat kapinallisten joukossa olevia salamurhaajia. Joidenkin historioitsijoiden mukaan tikarimiesten ryhmä olisi olisi noussut vasta 40- ja 50-luvulla, joten Juudas ei olisi voinut kuulua näihin.

"A third possibility advanced by Ernst Wilhelm Hengstenberg is that Iscariot means "the liar" or "the false one," perhaps from the Hebrew..."

Kolmas vaihtoehto on, että nimi tarkoittaisi valehtelijaa.

"Fourth, some have proposed that the word derives from an Aramaic word meaning "red color," from the root HebrewIscariot-2.jpg"

Neljännen vaihtoehdon mukaan sana tarkoittaisi punaista väriä.
jne.

http://en.wikipedia.org/wiki/Judas_Iscariot


Juudaksen merkitys kristinuskon näkemyksille on valtaisa. Mitäs jos Juudas ei olisi tehnyt omaa osaansa?? Ei se ihme, että gnostilaiset katselivat asiaa muiltakin kanteilta ja esittivät, että Juudas oli itse asiassa kaikkein merkittävimmässä asemassa opetuslasten , siis apostolien joukossa.
Heidän mukaansa juuri Juudas oli se, joka ymmärsi Jeesusta.

Paljon maallisemman näkemyksen saa, kun pohtii sitä, että Jeesuksen pettäjä uudessa testamentissa on mies, jonka nimi on Judas, nimi joka tarkoittaa juutalaista. Se jos mikä täydentää koko uuden testamentin antisemitististä näkökulmaa ja herätää väkisinkin ajatuksen siitä, mikä Juudaksen rooli oikeasti mahtoi olla koko jutussa.

Apostolimääritelmästä:

!Apostolit olivat Raamatun ja kristillisen perimätiedon mukaan ne kaksitoista Jeesuksen opetuslasta, jotka hän lähetti ensin Israelin kansan keskuuteen, ja kuolemansa ja ylösnousemuksensa jälkeen kaikkeen maailmaan julistamaan evankeliumia Taivasten valtakunnasta. Näiden lisäksi myös eräitä muita alkuseurakunnan lähetystyöhön lähteneitä henkilöitä kutsutaan apostoleiksi. Apostolin määritelmä on häilyvä, mutta useimmiten kriteerinä pidetään oloa Jeesuksen ylösnousemuksen todistajana."

http://fi.wikipedia.org/wiki/Apostoli

Äänestä

Juudaksen nimestä:

Juudas-nimi on
hepreasta, eräs muoto nimestä Juuda....

Juuda nimen puolestaan kerrotaan olevan merkitykseltään;
`kiitetty, kiitettävä’.

Äänestä

Lisää Juudaksen nimestä:

"Judas Iscariot (Hebrew: יהודה איש־קריות‎, Yehuda, Yəhûḏāh ʾΚ-qrayyôṯ) "

"is the Greek form of the common name Judah (יהודה, Yehûdâh, Hebrew for "God is praised")"

http://en.wikipedia.org/wiki/Judas_Iscariot

Yehudah: probably "praised," a son of Jacob, also his desc., the S. kingdom, also four Israelites
Original Word: יְהוּדָה
Transliteration: Yehudah
Phonetic Spelling: (yeh-hoo-daw')
Short Definition: Judah

NASB Word Usage
Jews (1), Judah (815), Judah's (2).

udah

From yadah; celebrated; Jehudah (or Judah), the name of five Israelites; also of the tribe descended from the first, and of its territory -- Judah.

http://concordances.org/hebrew/3063.htm

Äänestä

Tikarimiehet on joidenkin mukaan kuitenkin perustettu jo ajanlaskun alussa, Juudas Galilealainen olisi johtanut ensimmäistä kapinaa vuonna 6 ya.
http://terrorism.about.com/od/groupsleader1/p/Sicarii.htm

Juudaksen nimestä vielä jotkut arvelevat sen vain olevan yleinen juutalaisen edustaja, jonka oikeaa nimeä ei koskaan saada selville.

""Judas" (like the Hebrew "Judah") refers to Judean identity, either membership in the state of Judea of the Graeco-Roman period or the Jewish people more generally. Many scholars accept this meaning, pointing out that it indicates that Judas was from the start "the representative Jew" who betrayed Jesus in the Gospel dramatization of events, and we may not have in him an actual person or perhaps only do not know his actual name."

http://en.wikipedia.org/wiki/Sicarii

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ei Kiitettävä Iskari kirjoitti:

 Juudas Iskariot,
Simonin poika ja se halpamainen apostoli,
joka kavalsi Jeesuksen.....

Raamatussa kerrotaan hyvin vähän Juudaksen perheestä ja taustasta.
Sekä häntä että hänen isäänsä nimitettiin Iskariotiksi. (Lu 6:16; Joh 6:71.)

Tämän nimityksen on yleensä ajateltu osoittavan, että he olivat lähtöisin Kerijot-Hesronin kaupungista Juudeasta.
Jos tämä pitää paikkansa, Juudas oli 12 apostolin joukossa ainoa juudealainen, muut olivat galilealaisia.....


Juudas mainitaan ensimmäisen kerran evankeliumikertomuksissa apostolien luettelossa jolloinkin vuoden 31 pesahin jälkeen ja puolisentoista vuotta sen jälkeen kun Jeesus oli aloittanut palveluksensa (Mr 3:19; Lu 6:16).

On johdonmukaista päätellä, että Juudas oli ollut jo hetken aikaa opetuslapsi ennen kuin Jeesus teki hänestä apostolin.

Monet kirjailijat esittävät Juudaksen erittäin epäedullisessa valossa,
mutta hän oli ilmeisesti ollut jonkin aikaa opetuslapsi,

joka nautti Jumalan ja Jeesuksen suosiota
– eihän häntä muuten olisi valittu apostoliksi.?

Lisäksi Jeesuksen ja 12 apostolin yhteinen rahasto uskottiin hänen hoitoonsa. Tämä antaa suotuisan kuvan hänen luotettavuudestaan tuohon aikaan sekä hänen kyvyistään tai koulutuksestaan, etenkin kun otetaan huomioon,
ettei Matteus, jolla oli kokemusta rahoista ja luvuista, saanut tätä tehtävää.
(Joh 12:6; Mt 10:3.)

Juudaksesta tuli kaikesta huolimatta täysin turmeltunut, mikä oli anteeksiantamatonta.
- Epäilemättä juuri tästä syystä hänet mainitaan viimeisenä apostolien luettelossa ja hänen sanotaan olevan se Juudas,
”joka myöhemmin kavalsi hänet” ja ”josta tuli petturi” (Mt 10:4; Lu 6:16).

Juudas-nimi on
hepreasta, eräs muoto nimestä Juuda....
Juuda nimen puolestaan kerrotaan olevan merkitykseltään;
`kiitetty, kiitettävä’.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu