Ruotsi kaapeloi

Eilen näytettiin uutisissa kun ruotsissa laitettiin sähkökaapelia maahan jo hyvällä vauhdilla, ja siellä nuo kustannukset "nipistetään voitoista" näin sanoivat!!

Mutta suomessa kun oli uutisissa puhetta tuosta kaapeloinnista maahan niin herrat sanoivat hyvin painokkaasti että "kustannukset maksaa aina asiakas" ja tulis maksamaan 10miljr, euroa, ja olisivatko he valmiita maksamaan nousevina hintoina.
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ha! Kommunistit...

Äänestä

Joo, myrskyistä fortumille tulee miljoonalasku joka näkyy pian hinnoissa.

Äänestä
  • No niin kuulemma, just uutisissa sanottiin, näin siis ahneella forttumilla, kun taas Vattenfall ilmoitti ettei se siirrä noita kustannuksia hintoihin, HIENOA OLEN VATTENFALLIN ASIAKAS!!

    Äänestä

Suomessa, vain suomessa.
Suomi on paska valtio!
AHNEET PASKAT!

Äänestä

Suomessa kaapelointi maksaisi 10-20 mrd euroa. Sellaista rahaa ei löydy kovin lyhyellä aikavälillä mistään.
Eikä tarvitsekaan. Kaapeloinnissa ei ole mitään järkeä maaseudun pienjänniteverkossa. Ei tarvita muuta kuin leveämmät linjaurat ja kasvuston hallintaa.

Äänestä
  • No miten se on sitten tuolla ruotsissa tämä asia ajateltu/laskettu? nehän tuppaa kulkevan aina ja jokapaikassa suomea edellä!

    Äänestä

on menny kreikkaan ja muihin hyviin sijoituksiin.Ruottalainen
aina jättää sukanvarteen omille.

Äänestä

Oletteko te oikeasti noin yksikertaisia vai mitä?

Fortum on vain YKSI sähköyhtiöstä, ei niillä pienillä alueellisilla
ole MILJOONIA ihan vaan sivussa odottelemassa sijoitusjkohteita!

Toiseksi, Fortum voitosta sataa VALTION=meidän kaikkien
laariin miljoonia euroja osinkoja ja voittoja!
JOS NÄITÄ EI TULISI, VALTIO OTTAISI NE MILJOONAT JOSTAIN MUUALTA
eli VEROINA!

Joten koittakaa joskus nähdä isompi kuvio,jooko

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kaapelit maahan kirjoitti:

Eilen näytettiin uutisissa kun ruotsissa laitettiin sähkökaapelia maahan jo hyvällä vauhdilla, ja siellä nuo kustannukset "nipistetään voitoista" näin sanoivat!!

Mutta suomessa kun oli uutisissa puhetta tuosta kaapeloinnista maahan niin herrat sanoivat hyvin painokkaasti että "kustannukset maksaa aina asiakas" ja tulis maksamaan 10miljr, euroa, ja olisivatko he valmiita maksamaan nousevina hintoina.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu