Nokia putoaa kuin pommi, Elop jättää laivan

Nokiata Nokiata

Nämä huhut vahvistuvat päivä päivältä: Nokia on kännykkäfirmana loppunsa edessä. Elop tähyilee koko ajan pelokkaasti, mistä saisi uuden duunin. Nokian kännykkätoiminnoille etsitään pikaisesti ostajaa.

Nokialla ei ole enää tulevaisuutta, koska se menetti aikanaan tärkeimmän valttinsa, kosketusnäyttöpuhelimen. Nyt on turha räpeltää enää, koska Applen iPhone on valovuoden edellä Nokiaa ja Samsung on jättänyt Nokian aikoja sitten katselemaan perävalojaan.

Jorma Ollila on niinikään jättämässä lopulliset jäähyväiset Nokialle. Ollila tuli parhaiten tunnetuksi Lex Nokiastaan, jolla työnantajat päästettiin urkkimaan työntekijöidensä sähköpostitietoja.

Silloinen perustuslakivaliokunnan puheenjohtaja Kimmo Sasi ei nähnyt laissa mitään moitittavaa, vaikka se rikkoo räikeästi sananvapautta ja on siten perustuslain vastainen.

Muissa sivistyneissä EU-maissa tällainen laki ei olisi mennyt eduskunnassa ikinä läpi, mutta meillä kansanedustajat uskoivat Ollilaan kuin Jumalaan.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mikael agrikola

      Muistan kun nuori tuotesuunittelija esitteli kosketusnäyttömokkulaa jo 90luvun lopulla. Hän sai monoa, olis kiva tietää kenen leivissä nykyään. Hän esitteli tuoteideaa liian aikaisessa vaiheesss ja Ollila pahastui.
      NOKIA pilkotaan, valtio ottaa omansa korvausten muodossa ja perustetaan monialapalveluyritys joka alkaa markkinoids, tuottaa ohjelmistoja ja kehitellä ympäristöä esim ihon alle laitettavia mikrobluetoothsiruja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      29
      11171
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      52
      8795
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      137
      5425
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3724
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3618
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3584
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3308
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      57
      2628
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      63
      2294
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      30
      1867
    Aihe