Koirallani 4.v oli kauan aikaa sitten toinen mununainen surkastunut. Se jaksaa hyvin ja on laiha ja lihaksikas. Mutta nyt lääkärissä käytyäni äidin kanssa saimme tietää että koiramme kummatkin munuaiset on surkastuneet. Onko mitään tehtävissä enään ? Olisi kiva jos vastauksia tulisi nopeaan koska uusi koiranpentumme on liian kiintynyt 4.v koiraan enkä tiedä miten hän kestäisi menetyksen..
Onko mitään enää tehtävissä ?
epätoivoinen
151
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Pentu kyllä sopeutuu menetykseen. Kun viimeinen hetki tullee, näyttäkää kuollut pennulle. Luultavasti ja todennäköisesti pentu jo haistaa vanhemmasata viimeisten aikojen olevan käsillä ja osoittaa myötäelämistä.
Kun luopupisen aika on tullut, niin sitten pennulle vain runsaasti huomiota, vaikkapa uuden asioan opettelua ja pitkiä lenkkejä. Eläimet eivät murehdi kovin pitään mennetiä, vaikka voivat olla allapäin viikon pari. Koiriin varsinkin vaikuttaa eniten perheenjäsenten käytös. Itsellä on vuosikymmenten aikan ollut 3 kertaa samantapainen tilanne.