miksi enkelillä

valistunut

on siivet ja mihin se henkiolentona niitä tavitsee

6

127

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • enkeleillä..

      ei ole siipiä.Taiteessa ne piirretään erottamaaan enkeli ihmisestä

    • enkeleitä onko heitä

      Olen nähnyt 2 arkkienkeliä yhtäaikaa, eikä kummallakaan ollut siipiä. Puvut olivat kuin valoa ja värilliset. Kuten edellinen kirjoittaja mainitsi, niin vain erottaakseen ne ihmisistä. Niitä siipiä ei alkukirjoituksissa ole edes mainittu.

      Olenkin miettiny, onko enkeleitä lainkaan olemassa, siis oikeesti. Entäpä jos hekin ovat vain symbolisia kuvia eli osa harhamaailman käsitystä, jotka ihminen on omaksunu ja pitää niitä totena? Jospa ne ovat symbolisia kuvia muistuttamassa siitä, että meissä jokaisessa oleva voima ja todellinen olemus on olla ilman kehoa ja vapaa. Langenneita olemme vain kehon viettelyksiin ja unohtaneet todellisen olemuksen.

    • Olet oikeassa, enkelit ovat meidän henkilökohtaisia, piilotajunnastame vaikuttavia itsestämme riippuvaisia ohjaajia
      jotka opastavat meidän syyn ja serauksen lain alaista toimintaa
      siihen suuntaan kuin seuraukset vaativat

    • tempmil

      Enkelin siivet sulkineen kertovat siitä kuinka monta perhettä Enkelillä on huomassaan. Jos enkeli putoaa, ja tyrii perheistä huolehtimisensa, ja jättää ne heitteille, siitä seuraa sulkasato, ja lopputulos on ne pudonneen Enkelin siivet, joissa ei ole sulan sulkaa.
      Enkelit voivat ottaa muodon jossa siipiä ei näy tai ole havaittavissa, vähän ihmisempi muoto se.

    • maa kutsuu, sekopäät

      No entäs sitten Tyyris Tyllerö? Mitä jos se putoisi sieltä muurilta niin eikö muka nykyaikana osattaisi sitä korjata? Tai voisiko enkelit korjata Tyyris Tyllerön?

      • tempart

        Tyyris tyllerön ongelma on että se oli muna, ja kun se lässähti maahan, se hajosi. Kuinkas keräät kaiken sen maahan levinneen tyyriksen vaikka osaisit korjata kuorensa? Ehkä se oli siksi niin tyyris, kun sitä ei voida korjata enää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      1984
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1910
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1804
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      1470
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1394
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      523
      1091
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      978
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      920
    9. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      889
    Aihe