wäinä anna neuvoa

avarakatsanto

saatana otan tässä konjakkia ja olen herkässä tilassa.

wäinä sano mitä pitää tehdä.

ennenkun juteltiin niin olin paskapää, määräsin; huusin, uhkasin ja annoin käskyt. hommat toimi. tein rahaa. määräsin kuka on ja kuka menee pois.

sitten otin loparit; opetin tytön tekeen omat työni ja heittäydyin vain erikoisasiantuntijaksi. tyttö huusi, minä en. minä vaan tein rahaa.

tänään sain paskaa niskaan; otat takaisin vetovastuun ja paskan jätkän roolin, et tytön hommia, alat tehdä muuta.

wäinä vittu; minä olen työmies; tottunut siihen, että teen ja saan hommat toimiin. minä teen rahaa ja palkka on sen mukainen. nyt palkka olisi nousemassa muta pitäisi tehdä päätöksiä tämän saatanan väkisin tehdyn talouskriisin takia. tarkoittaa suomeksi, että pitää tehostaa toimintaa. porvooksi se tarkoiottaa, että pitää vähentää ihmisiä työmäärän jäädessä entiselleen.

sano wäinä noin moraaliselta kantilta, että mitä tehdä? kukaan ei anna mulle potkuja jos jään entiselle hommalle pyörimään. saan palkkaa lisää jos "tehistan tuotantoa".

vittu sanon minä. kun vaan sais olla. mutta wäinä kerro mulle isänmaasta ja sen edusta ja kerro mulle sana pari oman edun tavoittelusta.

4

52

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei uraputkimies

      Kapitalismissa voimissaan olevan miehen ainoa tarkoitus on tuottaa lisäarvo, näet voimissaan olevat miehet tuottavat keskimäärin eniten lisäarvoa. Lisäarvoa voi tuottaa kiipeämällä vuorelle, purjehtimalla yksin maapallon ympäri, soittamalla kitaraa, pelaamalla jalkapalloa, sukeltamalla ruumiita tai tekemällä tavallisempia töitä.
      Lisäarvon tuottamiseen mies opetetaan jo pienenä, hänelle ostetaan leluiksi rekka-autoja, traktoreita, työkaluja ja pyssyjä. Kun mies sitten pikkuhiljaa ja huomaamattaan menettää kykyään tuottaa lisäarvoa, hänet on korvattava. Kapitalismi on kätevä paja, se muokkaa hetkessä lapiosta sontatalikon, ja miksi ei muokkaisi, varsi ja kahva niissä kummassakin on samanlainen. Onhan sinulla jonkinlainen moraali, kun sentään mietit minkälainen terä varteesi kiinnitetään. Ymmärtääkseni tämä on pulmasi ydin.

      Mies voi menettää voimiaan monella tavalla, ikääntyminen on niistä ainoa normaali tapa. Työstä sairastuminen tai tapaturma ei ole normaali tapa. Ei myöskään ns. leipiintyminen. Meillä kaikilla on tarve kohota pätemättömyyden tasolle, tasolle jota ylemmäs kykymme eivät enää riitä. Sen saavutettuamme olemme kehityksen tulppina. Me sanomme, kyllä minä tiedän ja ei onnistu koska sitä on koetettu. Kapitalismi ei pidä sellaisesta, se vähentää lisäarvon tuottoa ja silloin on tehtävä jotakin. Josko ne ovat huomanneet tämän ja sovittevatkin varteesi kakkulapiota?
      Jakelet sillä ensin muille vähän ja lopuksi itsellesi enemmän. Kun löytyy sopiva mies sopivaan paikkaan niin kyllä kapitalisti siitä maksaa, sehän parantaa lisäarvon tuottoa.

      Huutaminen on typerää ja sairaan työyhteisön tunnusmerkki. Rahan takia huutaminen on vielä typerämpää. Etkö voisi ajatella konsultointia? Otat lopputilin ja teet omia hommia. Tottahan pitkä työkokemus tuo valmiuksia ellei mies nyt ihan iltasanomia lukemalla ole elämäntyötään tehnyt. Pigmentti-tehtaan työmies oppii maalijauhoista, katsoppa vaikka mitä maksaa autojen metallinhohto- ja hilevärit. Sadallaviidelläkympillä tekee viiden tonnin maalit. Kyllähän sinunkin prosessintuntemuksesi edesauttaa markkinaraon löytämisessä.

      On sääli että Wäinä kuoli, hänen kanssaan olisit voinut perustaa konsulttifirman opettamaan yritysjohdolle työmiehen ajattelutapaa. Sinä olisit kertonut mitä oikeistososialidemokraattinen haahuilu on ja Wäinä olisi voinut kertoa,miten työmaalla pärjätään pelkällä huutamatta vittuilemisella.

      • avarakatsanto

        tänään kileltäydyin ryhmänjohtajan pestistä vaikka suorat alaiset jäivätkin saamatta. jatkan linnakkeen vääpelin virkaa huolehtien kokonaisuudesta ja toimivuudesta sillein hiljaa ja huomaamatta ja ainoastaan silloin tällöin talon ulkopuolisia urakoitsijoita pelotellen. no nekin ulkomaalaisa pääosin, mitä väliä?

        mutta ei; tulen taloudellisesti toimeen, en tarvi lisää mutta mielenrauhaa tarvitsen; että saa vaan rauhassa olla ja tehdä. rakentaa ja purkaa ja ensimmäisenä oppia, että miten tuon kuuluisi toimia ja antaa itsetunnon rentoutua kun puolen vuoden päästä tullaan kysymään ensimmäisen häiriön ilmaannuttua, että "avarakatsanto, kerro nyt kuin ton pitäis toimia. auta."

        on ehkä hyvä, että wäinä kuoli - rauha hänen muistolleen - koska olen liian vanha mies enää aloittamaan mitään uutta konsulttitoimintaa. minulla meni vuosia oppia hyväksi siinä mitä nyt teen, jos uutta pitäisi oppia niin kasvaisin horsmaa jo aikaa ennenkuin sen työn siemenet alkais kasvaan hedelmää.


    • HYI HYI HYI

      Konjakki on paskaa.

    • PingPongPang

      Koukkaus P(a)ska-Koreaan, tämän palstan toiseen paratiisiin:

      Soul. Pohjois-Korean televisio esitti sunnuntaina maan uuden johtajan sotilastaitoja ylistävän dokumentin. Asevoimien komentajaksi noussut alle 30-vuotias Kim Jong-un nähtiin muun muassa ajamassa panssarivaunulla ja ohjeistamassa sotilaita.

      "Kunnioitettu toveri Kim Jong-un on täydellisesti perehtynyt kaikkiin sotilasstrategioihin", filmi julisti.

      Lyhyessä ajassa liki tuntemattomuudesta isänsä seuraajaksi noussut Kim ei tiettävästi ole saanut sotilaskoulutusta. Maan television mukaan aivan näin ei ole asian laita: nuori Kim laati ensimmäisen tutkielmansa strategioista jo 16-vuotiaana.

      "Suuri kenraalimme Kim Jong-il kutsui häntä (poikaa) monilahjakkuudeksi, kaikkien nerojen neroksi sotatiedossa."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      104
      1740
    2. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1730
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      105
      1650
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1418
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1376
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      477
      951
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      941
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      898
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      298
      877
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      826
    Aihe