Katsastajan vastuu!

Autoins.

Työtön poika etsi "tonnin" autoa viimeisillään säästöillä, että pääsee työpaikkahaastatteluihin. Mukaan en ehtinyt katsomaan, mutta neuvoin ostamaan sellaisen joka on viikon parin sisään katsastettu. Löytyikin sellainen. 14.11.2011 katsastettu. Myyjän mukaan autolla ei oltu ajettu katsastuksen jälkeen kuin n. 100 km kun oli toinen käyttöauto myyjällä. Kun näin auton, niin pakko oli peltilehmä ottaa talliin tarkempiin tutkimuksiin.
- Oikea takajarrun palat raudalla, ei yhtään kitkapintaa. Jarrunmännän pölysuojatiiviste puuttui. Mäntä ei liikkunut. Samaisen pyörän käsijarruvaijeri irti. Oik. puoli, sama juttu paloissa, mutta rikkinäinen pölysuoja paikallaan. Jarrulevyt kuluneet syville urille. Etujarrut toimivat. Kuitenkin vas. puol. raidetangonpää aivan paskana. Koiranluu melkein poikki. Etupyöränlaakeri vas. väljää ihan helvetisti. Lämmityslaitteen puhallin rikki. Kannentiiviste rikki. Takavaloista ja rekisterivaloista oli johdot kateissa. Kyllä on paska auto kun menee tuollaiseen kuntoon kun ajaa katsastuskonttorilta ulos. Hieman pengoin menneisyyttä autosta, niin auto oli tullut autoliikkeeseen vaihdossa ja laitettu heille tutun pojan nimiin ja myi sitä omanaan. Ajamatta ko. autolla metriäkään. KYSYMYS: ONKO AUTO KATSASTETTU VIEMÄLLÄ REKISTERIOTE PELKÄSTÄÄN KONTTORILLE? SAATETTU VIEDÄ AUTOKIN, MUTTA ROHKEA ON KATSASTAJA KUN LEIMAN LYÖ TUON KUNTOISEN PAPERIIN. POIKA TULI HUIJATUKSI OIKEIN KUNNOLLA VIIMEISILLÄ RAHOILLAAN KUN LUOTTI LEIMAN VOIMAAN. Auto on leimattu Haminassa. Konttorilla jolla on kymmeniä konttoreita ympäri maata. Ensi viikolla menen käymään paik.johtajan juttusilla.

7

424

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MuTu

      Ei muuta kuin asiallisesti juttelemaan aseman esimiehen kanssa. Auto täytyy saada kyseiselle konttorille uudelleen tarkastettavaksi vikojen toteamiseksi, joten älä tee mitään korjaustoimenpiteitä vielä.

    • mielivalta pois

      Näin pitäisi olla mutta ei sellaista mielivaltaa kuin takavuosina määräiltiin asioita joita laki ei vaatinut, vieläkin esiintyy samaa. Toin auton saksasta tyypikatsastus Nurmijärvellä, todella hyvä ja asiallinen palvelu vielä jälkipyykin hoidossaki (veropäätöksen teko).
      Sitten piti hakea väliaikaiset kilvet katsstuskonttorissa (ei Nurmijärvi)sanoottiin saat kilvet kotipaikan ja konttorin väliseen ajoon, olin kuitenkin sen verran perillä etten uskonut väitettä ärähdin virkailijalle lue pykälät uudelle. Kohta naama kurtussa tuotiin kilvet ja paperit ajo oikeus 2kk koko maassa.

      • ex tyyppimies

        Tuskinpa autoosi tehtiin tyyppikatsastusta Nurmijärvellä.


    • ................

      Taisipa olla paskapuhetta koko juttu! Kuka oikeasti kirjoittaa SUOLI24:n palstalle tosissaan yhtään mitään? Ei kukaan, vitun tyhmät jos uskotte tuota tekstiä... Paskaa alkanutta uutta vuotta kaikille saatanan valittajille ja manneille.

      • edm.

        Tämä palsta on valveutuneille ihmisille. En saa kiksejä pelkästä turhan kirjoittamisesta. Valitettavasti tämä on faktaa.

        Katsotaan tänään miten katsastajan naama vääntyy.


    • elämän kiertokoulu

      Aika tyypillinen tarina 1000 €:n autosta.
      Vähän liioittelua silti kyseessä. Ei katsastusmies pane nimeään paperiin jos esimerkiksi käsijarru ei pidä ollenkaan.
      Olisiko niin, että tuo edellinen nuori olisi saanut auton tuohon kuntoon muutamassa viikossa. Näitä löytyy meiltäkin pilvin pimein, joilla ei kestä muu 80-senttinen ratakisko, jos pitempi vääntävät jo senkin piloille.

      Minä en menisi minnekään valittamaan. Myyjä on yksityishenkilö ja auto vanha, joten sieltä ei heru mitään. Katsastuskonttorille valittaminen johtaa uuteen katsastukseen ja sellaiseen vikalistaan ettei sitä autoa kannata korjata ollenkaan.
      Tietysti jos on masokistista luonnetta kannattaa aina valittaa.
      Jos olet korjaustaitoinen korjaat viat ajokelpoiseksi, uutta ei autosta saa mitenkään, eikä uutta autoa tonnilla saakaan.

      • Autoilija vai?

        Tee näin!

        Jos sinulla on katsastuksen todistus jäljellä niin mene sen ja auton kanssa katsastuskonttorille. Näet myös rekisteriotteesta milloin auto on katsastettu.

        Tai

        Soita trafiin ja pyydä tarkastajaa tulemaan mukaan kyseiselle asemalle tarkastamaan autoa. Luulisi tulevan tässä kohtaa.

        Katsastajalla on toki tällaisessa paikkaa vastuu siítä mitä on päättänyt, varsinkin kun on noin tuore tapaus ja varsinkin törkeä. Trafin tarkastaja antaa asiasta oman tuomionsa. Myyjällä vastuut ovat toki vähäisemmät.

        Älä vaan korjaa sitä auto ennen kuin se on uudelleen tarkistettu, koska noita vikoja ei itsestään siihen tule.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      106
      1762
    2. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      209
      1742
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      106
      1663
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1425
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1376
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      482
      965
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      946
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      898
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      298
      886
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      832
    Aihe