Ongelmani on hiljaisessa ympäristössä tietyin väliajoin niskasta tai pään sisältä tuleva hyvin korkea "siritys". Se kestää aina alle 2 sekuntia ja se kuulostaa ikään kuin todella ahtaassa putkessa virtaavalta nesteeltä. Äänen korkeutta voisin verrata heinäsirkan siritykseen. Minulla ei ole mitään hajua mistä tämä jaksoittainen ääni johtuu. Onko se vain harhaa tai tinniusta vai onko kyseessä jokin vakava sairaus. Lisään vielä että äänen kuuluessa ei esiinny minkään asteisia tuntemuksia, eikä huimausta.
Omituinen ääni niskassa/päässä
8
3672
Vastaukset
- sirririr
Mulla ollu samanlaista ääntä kanssa monta vuotta silloin tällöin, johtunee jumissa olevista niskoista.Aivan kun Hiekkaa kaadettaisi putkeen.
- onneksi loppui jo!
jep jep, lihaksista kuuluva ääni. Minun olo helpottui kun aineenvaihdunnallinen sairaus löydettiin ja hoidettiin, lähti lihasjumit, ja ääni myös.
todella raivostuttava ääni, ja hyvin ymmärtää niitä joilla meinaa pää hajota tinnityksen takia, tuokin kun "rahisee" korvien välissä. Myös rintaranka saattaa rahista niin että tuntuu kuin keuhkoputkessa olisi jotain eritettä.. Lihakset aiheuttavat mielenkiintoisia vaivoja.
Eivät kuitenkaan nuo äänet ole vaarallisia, mutta toki kannattaa käydä lekurilla jos oma mieli ei muuten rauhoitu - Rati-riti-ralla
Mikä tuo aineenvaihdunnallinen sairaus oli, joka sulta löydettiin? Täällä sirisee myös :(
- onneksi loppui jo
lisäkilpirauhasen liikakasvu, vaikuttaa kalsiumaineenvaihduntaan.. ja voisin kirjoittaa pitkänkin stoorin millaisen ihmeparanemisen koin kun leikkaus tehtiin :) no, kaikki lihasjumit ja ihme myhkyrät poistui parissa viikossa.. ja monta muutakin vaivaa.
- Jumituinen
Oliko kilpirauhasissa kipua tai mitään muutoksia, vai mistä osasit epäillä, tai mistä selvisi tuo? Itsellä sääri ja takareisi jumissa, iskiaksen jälkeen, olen itsekin alkanut epäillä kilpirauhasvaivaa, koska on muitakin oireita jotka sopivat kuvaan. Selviääkö tuo liikakasvu verikokeella vai kuinka?
- citizen k
Itsellä myös siritystä, mutta kilpirauhanen on tutkittu. Mitenhän paskassa kunnossa sitä on kymmenessä vuodessa kun nyt 22:sena jo monia vaivoja.
- testik3
heh itel ollu tota sirinää 2 vuotta jo takaraivon /niskojen alueella ..kuulostaa lähinä ku hienoa sokeria kaatais lasipinnalle tasasena virtauksena ..oma veikkaus on että takaraivon seudun lihakset jumissa ja painavat jotai verisuonta siinä vaihein kun verisuoni /lihas pääsee laajenemaa esim lämmössä ..veikkaisin et hieronta / lihasten rentouttajat auttais asiaa mutta eip toi ole silleen vaivannu pahemmin että ois jaksanu lääkäriä vaivata moisesta vaivasta
- Deepcore
Sama täällä, heisirkat, kun päätä kääntää.vasemmalle. myelooma 6v
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1171897Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1181786Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101771Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561446Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341385Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii4881026Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50966Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai237913Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115911Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347869