Milloin sitä Citymarkettia aletaan rakentamaan. Nyt ainakin rakennetaan Valkeakoskelle Citymarkettia ja Loimaalle Citymarkettia ja Prismaa.
Citymarket
16
418
Vastaukset
- Miksi?
Mihin sitä tarvitaan?
- oho?
Pitämään "kaupunki"laisten rahat omassa kunnassa?
- Ideapark Kutalaan?
Vieressä Nokialla pieni Cittari mutta kuitenkin ja Nokian keskustaan tulossa 2013 vielä isompi Prisma. Miksi tuhlata verodrakhmoja turhaan infrastruktuuriin kun voimme käyttää Treen matkalla hyväksemme Nokian kauppoja?
- Totuus on hetkessä
Ryöstömarket rakentaa Häijääseen ison kaupan, johon varmaan tulee muitakin. Koivisto, Huppunen ja Leponiemi ovat Sastamalan paras asia. Järkimiehiä kaikki, ja pelkkää hyvää tarkoitten, toisin kuin useimmat päättäjät ja hännystelijänsä.
- Jylppyjaperhe
Sulla on vahingossa livahtanut sana "järkimiehiä" kirjoitukseesi, muuten ok.
MuikkuPena ja Ohrakakko ovat maisemasta poistuneet ja tyhjille paikoille oli tilausta. No nyt paikat on täytetty joten nämä riittäisi tähän kylään.
Mitä ko. "järkimiehet" ovat tän kylän eteen tehneet? Tolppiin on ainakin vedetty nitojalla kaikkea "aikuiselle miehelle" järkevää. Kiusaa saatiin yhden toimesta aikaan ja oman kylän kaivinkone ja maansiirto porukka varmasti myös taputtavat käsiään kuten moni muukin. Kannetaan siis jatkossakin rahaa naapurikylän kauppaan. Jos siellä poikkeaa vkonloppuna niin paljon on Vammalalaisia siellä ostoksilla. Ja saa jeesustella ihan vapaasti.
Ko. "herroista" kahdella ei ole lapsia ja siten käsitystä siitä, että vaatteet ja harrastusvärkit on haettava mm. Nokian Cittarista tai muuten saa maksaa itsensä kipeäksi. Ei olisi pikku kilpailu kylällä pahitteeksi esim. urheiluvaatteiden saralla...
Kuokkaan tarvis vetää! Mutta olkoon, haetaan muualta ja poliittinen itsemurhahan on jo tehty että sikäli. - Käki vaimosi pesällä
Jylppyjaperhe kirjoitti:
Sulla on vahingossa livahtanut sana "järkimiehiä" kirjoitukseesi, muuten ok.
MuikkuPena ja Ohrakakko ovat maisemasta poistuneet ja tyhjille paikoille oli tilausta. No nyt paikat on täytetty joten nämä riittäisi tähän kylään.
Mitä ko. "järkimiehet" ovat tän kylän eteen tehneet? Tolppiin on ainakin vedetty nitojalla kaikkea "aikuiselle miehelle" järkevää. Kiusaa saatiin yhden toimesta aikaan ja oman kylän kaivinkone ja maansiirto porukka varmasti myös taputtavat käsiään kuten moni muukin. Kannetaan siis jatkossakin rahaa naapurikylän kauppaan. Jos siellä poikkeaa vkonloppuna niin paljon on Vammalalaisia siellä ostoksilla. Ja saa jeesustella ihan vapaasti.
Ko. "herroista" kahdella ei ole lapsia ja siten käsitystä siitä, että vaatteet ja harrastusvärkit on haettava mm. Nokian Cittarista tai muuten saa maksaa itsensä kipeäksi. Ei olisi pikku kilpailu kylällä pahitteeksi esim. urheiluvaatteiden saralla...
Kuokkaan tarvis vetää! Mutta olkoon, haetaan muualta ja poliittinen itsemurhahan on jo tehty että sikäli.Ko. "herroista" kahdella ei ole lapsia ja
siten käsitystä siitä, että vaatteet ja
harrastusvärkit on haettava mm.
Nokian Cittarista tai muuten saa
maksaa itsensä kipeäksi.
Kyllä molemmilla on lapsia, mutta sinä kasvatat ja elätät ne.
- mun koti ei oo...
E.m. herrojen logiikan mukaan parasta Satamalassa on, että täältä pääsee pois. Jos samalla sattuu viemään rahansakin, ei se haittaa. Ohi ajavienkin on paikkakunnan parhaaksi parasta nimenomaan ajaa ohi. Ei täällä kenenkään rahoja kaivata. Ihan potaskaa on, että tyrvääläinen kävelisi markettiin, olipa se missä tahansa. Auto on saatava vinoparkkiin ihan kaupan oven eteen. Tänne ei siis rakenneta. Koskaan. Mitään. Ei ainakaan minun maalleni. Mutta ei sinunkaan, ettet vain pääsisi hyötymään.
- Antti Naali
No nyt honotetaan ja honotetaan lisää, änkytetään, väännetään, käännetään, mutta ennenkaikkea honotetaan ja taas honotetaan jo toisessa polvessa.
Vetäkää käteen koko porukka, kauppoja ei tarvita.- KehittäjäKoo
Pian nousee keskustan 10-kortteliin komia talo, kun kiikkalaisen Nummen Reiskan valitus on käsitelty. Nopsaan siihenkin jotain tulee, kun ei siitä kauaa ole, kun Hesburgerin parakki siitä lähti.
- PenttiPenaali
Kerroppa AnttiaNaali että mistä sinä haet ruokasi, vaatteeesi ja muut kun kauppoja ei tarvita? Taidat pyyhkiä sukunimesi paljaalla kädellä. Ts. varo ettet saa bakteereja kun vedät käteesi.
- Jullipoika
?
- Wanha kyynikko
Toivottavasti se Citymarket ei tule koskaan Tyrwäälle, koska ei sillä täällä tee mitään, eikä se valitettavasti myöskään tee Vammalan tuppukylästä yhtään sen isompaa kuin mitä se nyt on.
Eivätkö nämä kaupat jo riitä, mitä tällä paikkakunnalla on? Näistä kaupoista saa ostaa ihan sen samankaltaisen tuotteen kuin noista hyper-supermarketeistakin. Lyhyesti sanottuna, samaa Kiinanp*skaa mutta eri kääreet.
Tuetaan paikallista yrittäjyyttä, eikä mennä Tampereelle tai Nokialle ostoksille. Polttoaineetkin maksavat jo niin paljon, ettei kannata lähteä "merta edemmäksi kalaan".
Niin, ja netistäkin voi tilata tavaraa. jos ei paikallisten kauppojen valikoima miellytä.... - Totuus on hetkessä
Jylpylle ja perheelle: missä välissä sitä ehtisi lapsia rustaamaan ja naisten kanssa vehtaamaan, kun on tärkeitä tehtäviä hoidetavana? Demarikin tekee koulutustansa vastaavia töitä Walton ovella , ja siihen muut työt omien harrastusten parissa ja samalla hoitaa kotikunnan asioita pää sauhuten. Ei siinä ehdi hässimään kovassa uraputkessa. Maukan aika menee taas käännytystyössä, ja varmaan se kolmaskin on perhanan kiireinen ja tärkeä mies.
- jylppyjaperhe
Mitä tuohon lisäämään. Kolme viisasta itämaan tietäjää, etten sanoisi.
Ja niille jotka ei ko. kauppaa kaipaa, niin ei teidän sinne tarvitse mennä. Ne jotka kokevat siihen tarvetta niin ne käyttävät. Mutta toisaalta mitä se haittaa ketään jos ko. kauppa tulee tänne? Onko se joltakin pois? No paikalliselta, ylihinnoittelevalta kauppiaalta tietysti.
Ja edellämainitut itämaan viisaat tietäjät siitä varmaan eniten kärsivät. Levoranta ja kumppanit ovat jo aloitelleet ja kohta valmiiksi saaneet uudet rakennuksensa joten tuolla valituksella ei saavuteta yhtään mitään. Pelkkää kiusantekoa. Olisi kiva tietää mitä tämäkin valitus tulee tälle kylälle / yhteiskunnalle maksamaan.
- Nuottajärvi
HÄIJÄÄN SÄÄSTÖMARKET ON ERITTÄIN HYVÄ KAUPPA, PALJON PAREMPI KUIN CITYMARKET. MUJAVAT MYYJÄT JA HYVÄ PALVELU.
- Pokapoika
Mikseivät nämä Pirkanmaan viisaat tietäjät kommentoi mitään? Kuitenkin lukevat palstaa.
Tuleeko rahaa joltakin taholta, minkä nimeä ei viitsi mainita, vai mistä johtuu? Onko Koivisto ja muu pumppu nyt tyytyväisiä? Ja kylläpä em. "lakimiehen" mielipiteet muuttuivat lyhyessä ajassa. Missä näitä lakimies taitojasi käytät?
Lakimies;) Very lucky!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874098Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242911No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452320- 341321
- 10909
- 131885
- 6874
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12822Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124766- 11760