http://yle.fi/uutiset/
Ette uskalla vastustaa, vaaditut "lahjat" on annettava???
Joulun pikavipit kaatuvat nyt niskaan - maksuvaikeudet riivaavat myös eläkeläisiä
julkaistu tänään 7.1. klo 10:37
Joulunpyhien päättyminen näkyy ruuhkautumisena velkaneuvontapalveluissa. Monet talousahdingossa olevat ovat rahoittaneet joulun menoja kulutusluotoilla, muun muassa pikavipeillä. Velkaneuvonnassa on autettu entistä enemmän eläkeläisiä.
Velkaneuvojan puhelin soi taukoamatta Helsingin talous- ja velkaneuvontapalvelussa Sörnäisissä. Velkavuori on kaatumassa monen ahdinkoon joutuneen päälle.
Joulutunnelma halutaan luoda niukoissakin oloissa, vaikka velaksi.
- Vanhemmat haluavat tarjota lapsilleen parasta mahdollista, vaikka ei olisi mitään taloudellisia mahdollisuuksia siihen, kertoo talous- ja velkaneuvoja Juha Neuvonen.
Vaikka joulun luottokorttimaksut lankeavat maksuun vasta hieman myöhemmin, hätääntyneet soitot lisääntyvät heti vuoden alussa, vahvistaa valtakunnallisesti velkaneuvontaa tarjoava Takuu-Säätiö.
- Emme pysty edes vastaamaan kaikkiin soittoihin, joten jono vain kasvaa, kertoo viestintäpäällikkö Minna Mattila Takuu-Säätiöstä.
Pikavippaavat eläkeläiset työllistävät neuvojia
Joulunalusviikot ovat pikavippiyritysten sesonkia, ja joulumenot ovat tyypillisiä pikalainoilla kuitattavia eriä, asiantuntijat sanovat. Toisaalta joulunpyhien päättyminen on monelle talousvaikeusissa kamppaileville ahdistava totuuden hetki.
Velkojen painolasti on juhlakaudeksi unohtamalla unohdettu, mutta totuus iskee tammikuussa armotta silmille.
- Kun on pitkään stressattu ja murehdittu asioita, niin sitten halutaan suoda itselle levähdystauko. Kun joulu on ohi, ahdistus palaa uudestaan. Ja sitten ruvetaan soittamaan ja etsimään apua, sanoo Mattila.
Erityisen paljon neuvojilla on ollut eläköityneitä asiakkaista.
- On ollut pikavippaavia eläkeläisiä, varsinkin vastikään eläkkeelle jääneitä. Kulutuksen sopeuttaminen eläketasoon vaatii totuttelua, kertoo Neuvonen.
Kaikkiaan velkaantuneiden yhteenotot neuvontapalveluihin ovat kasvussa. Valtakunnalliseen Takuu-Säätiöön soitettiin viime vuoden aikana 17 000 kertaa, mikä on 5 000 soittoa edellisvuotta enemmän.
Neuvoja kartoittaa velkaantuneen taloustilanteen, jotta ahdingosta selvitymisen tiekartta voidaan räätälöidä henkilökohtaisesti.
YLE Uutiset
Media on lietsonut jo pitkään raha ja lahja määriä joita isovanhemmat lapsenlapsille antaa.
Siitä ei kieltäydytä ja haluaahan sitä tietysti lapsille antaa.
Onko miniällä valta?
entäs maksut?
0
488
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1241984Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1331910Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101804Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561470Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341394Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5231091Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50978Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115920Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347889