Äärimuslimit heittivät happoa seurakunnan johtajan päälle pian seurakunnassa pidetyn seitsenpäiväisen herätystapahtuman jälkeen, aiheuttaen hänelle vakavia palovammoja. Pastorin toinen silmä on sokeutunut ja toisenkin näkökyky vaarassa.
Piispa Umar Mulinde (37) oli sheikki, islamilainen opettaja ennen kristinuskoon kääntymistään. Hänen kimppuunsa hyökättiin lauantai-iltana 24.12. Gospel Life Church International –seurakuntansa ulkopuolella Namasubassa, noin 10 kilometrin päässä pääkaupungista Kampalasta. Sairaalavuoteeltaan hän kertoo, että hän oli menossa takaisin seurakuntaan juhlimaan seurakunnan ja satojen juuri kristinuskoon kääntyneiden kanssa, kun kristityksi tekeytynyt mies lähestyi häntä. ”Kuulin hänen sanovan kovalla äänellä ’pastori, pastori’, ja kun käännyin katsomaan häntä, hän kaatoi nestettä kasvoilleni toisten kaataessa lisää nestettä selkääni. Sitten he pakenivat huutaen ’Allahu akbar’”, Mulinde kertoi selvästi traumatisoituneena. Hänen kasvoissaan, kaulassaan ja käsivarsissaan oli hapon syövyttämiä jälkiä ja hänen huulensa olivat turvonneet. Häntä hoitava lääkäri kertoi, että happo on aiheuttanut palovammoja kolmasosaan hänen kasvoistaan. ”Teemme kaiken voitavamme säästääksemme hänen yhä näkevän silmänsä ja estääksemme happoa leviämästä muualle kehoon”, lääkäri sanoi.
Mulinde kertoi äärimuslimien hyökänneen hänen kimppuunsa, koska hän on kääntynyt pois islamista ja vastustaa sharia-oikeuksien perustamista Ugandaan. Alueen muslimijohtajat julistivat 15.10. fatwan häntä vastaan, vaatien hänen kuolemaansa. Mulinde tunnetaan sekä paikallisesti että kansainvälisesti hänen käymistään väittelyistä, joissa hän haastaa muslimeja islaminuskon opeista.
https://www.facebook.com/notes/stefanus-lähetys-ry-the-voice-of-the-martyrs/uganda-happohyökkäys-piispaa-vastaan/328218537198594
Uganda – Happohyökkäys piispaa vastaan
Raukkamaista toimint
0
65
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell3146781Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss653829- 2073096
Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa242787- 741922
- 1461682
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2101672Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?1201528Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1631521- 891408