Uganda – Happohyökkäys piispaa vastaan

Raukkamaista toimint

Äärimuslimit heittivät happoa seurakunnan johtajan päälle pian seurakunnassa pidetyn seitsenpäiväisen herätystapahtuman jälkeen, aiheuttaen hänelle vakavia palovammoja. Pastorin toinen silmä on sokeutunut ja toisenkin näkökyky vaarassa.

Piispa Umar Mulinde (37) oli sheikki, islamilainen opettaja ennen kristinuskoon kääntymistään. Hänen kimppuunsa hyökättiin lauantai-iltana 24.12. Gospel Life Church International –seurakuntansa ulkopuolella Namasubassa, noin 10 kilometrin päässä pääkaupungista Kampalasta. Sairaalavuoteeltaan hän kertoo, että hän oli menossa takaisin seurakuntaan juhlimaan seurakunnan ja satojen juuri kristinuskoon kääntyneiden kanssa, kun kristityksi tekeytynyt mies lähestyi häntä. ”Kuulin hänen sanovan kovalla äänellä ’pastori, pastori’, ja kun käännyin katsomaan häntä, hän kaatoi nestettä kasvoilleni toisten kaataessa lisää nestettä selkääni. Sitten he pakenivat huutaen ’Allahu akbar’”, Mulinde kertoi selvästi traumatisoituneena. Hänen kasvoissaan, kaulassaan ja käsivarsissaan oli hapon syövyttämiä jälkiä ja hänen huulensa olivat turvonneet. Häntä hoitava lääkäri kertoi, että happo on aiheuttanut palovammoja kolmasosaan hänen kasvoistaan. ”Teemme kaiken voitavamme säästääksemme hänen yhä näkevän silmänsä ja estääksemme happoa leviämästä muualle kehoon”, lääkäri sanoi.

Mulinde kertoi äärimuslimien hyökänneen hänen kimppuunsa, koska hän on kääntynyt pois islamista ja vastustaa sharia-oikeuksien perustamista Ugandaan. Alueen muslimijohtajat julistivat 15.10. fatwan häntä vastaan, vaatien hänen kuolemaansa. Mulinde tunnetaan sekä paikallisesti että kansainvälisesti hänen käymistään väittelyistä, joissa hän haastaa muslimeja islaminuskon opeista.

https://www.facebook.com/notes/stefanus-lähetys-ry-the-voice-of-the-martyrs/uganda-happohyökkäys-piispaa-vastaan/328218537198594

0

88

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

        Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
        Suomalaiset julkkikset
        121
        2553
      2. Mitä tapahtuu?

        Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
        Haapavesi
        40
        1862
      3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

        ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
        Maailman menoa
        710
        1270
      4. T rakastan sua

        vaikket sitä usko
        Ikävä
        76
        1050
      5. Mitäpä luulet että tykkääkö

        kukaan kaivatustasi ?
        Ikävä
        108
        1042
      6. Miksi et lähesty minua

        Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
        Ikävä
        99
        1001
      7. Varmaan aika moni

        Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
        Ikävä
        48
        915
      8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

        Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
        Ikävä
        88
        884
      9. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

        Tässä hetkessä tai menneestä?
        Ikävä
        102
        878
      10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

        Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
        Ikävä
        34
        801
      Aihe