Väyrysen idänapu

Paavo Väyrynen näyttää valjastaneen presidentinvaalikampanjaansa toveri Koroljovin suoraan Tehtaankadulta. Näin hän jatkaa menestyksekästä KGB-yhteyshenkilön rooliaan suoraan Kekkosen ajalta ja 1970-luvulta.

Venäläisten tulisi vaan ymmärtää, että suomalaiset eivät halua sotkeentua heidänkään presidentinvaaleihinsa. Senverran toki ollaan kiinnostuneita, että toivotaan vaaleista erityisesti rehellisiä ja avoimia.
1758
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Oikeassa olet. Paavo on menneisyyden mies. Eikä eletä enää KGB:n ja Neuvostoliitonaikoja.

Äänestä

Ettekö te keskustan ihmiset todella nää, miten Väykky käyttää teitä hyväkseen ja kusettaa omaksi edukseen? Maksattaa mukinsa, veljeilee kotiryssänsä kanssa, haikailee Kekkosen aikoja 30 vuoden takaa. Eihän sillä ole edes aitoja kavereita keskustan johdossa. Mies on niin narsistinen oman edun ajaja, että pitäisi se huomata pölhömmänkin jo.

Äänestäkää reilusti Niinistöä, niin saatte porvaripresidentin, joka edustaa nykyaikaa ja Eurooppaa. Meidän on oltava mukana Euroopan ytimessä, eurossa ja EU:ssa. Rupla ja Venäjä on jo nähty. Soinista ei ole muuhuin kuin vastaanpanemiseen.

EU ja Niinistö on se tie, joka vie eteenpäin, ei menneisyyteen.

Äänestä
  • Ei me Väyrysen kannattajat olla mitään keskustan ihmisiä,vaan suuri osa nimenomaan kokoomuslaisia jotka on heränny unesta..Ei tässä nyt käydä mitään eduskuntavaaleja vaan PRESIDENTIN vaaleja ja siinä ei vaikuta puoluekanta vaan se että kuka on oikeasti pätevä,Väyryselle ei ole vakavasti otettavaa haastajaa jos pysytään tosiasioissa.

    Äänestä

  • Suomellehan me olemme valitsemassa presidenttiä, emmekä EU:lle. Mutta Niinistö ei houkuttele siksikään, että hän on nykyään tavattoman tylsä. Ei uskalla lausua suoraa mielipidettä mistään asiasta ja yrittää tukahduttaa keskustelun sanomalla, ettei näihin vaaleihin tarvita enää uusia keskustelunaiheita. Mihin on hävinnyt se kuuden vuoden takainen Niinistö? Onko Jenni vienyt miehestä mehut vai ikä?

    Äänestä


  • Eläkeläispersu kirjoitti:

    "EU ja Niinistö on se tie, joka vie eteenpäin, ei menneisyyteen. "


    Vai vie Sauli meidät tulevaisuuteen? Jos näin kuvittelet, niin kannattaa lukea Keijo Korhosen teksti:

    http://www.ilkka.fi/mielipide/kolumnit/historian-roskatynnyriin-1.1123615

    "EU ja Niinistö on se tie, joka vie eteenpäin, ei menneisyyteen."

    Täsmälleen päinvastoin. Niinistö tässä on menneisyyden mies, Suomen viimeisen kahden vuosikymmenen ajan harjoittaman "lännettyneen" ja "eurottuneen" politiikan symboli ja henkilöitymä - politiikan, joka kenties jo piankin on tiensä päässä. Väyrynen on koko tämän ajan ollut melko syrjässä ja siten vapaa "lännettymisen" aikakauden ideologisesta painolastista. Väyrynen suuntautuu kohti tulevaisuutta ennakkoluuloista vapaana, kaikkia Suomen mahdollisuuksia harkiten ja huomoon ottaen. Juuri sitä Suomi nyt tarvitsee - väyrysläistä, taikka oikeastaan paasikiviläistä olosuhteiden tajuamista.

    Äänestä

Väyrysen kannattaja ovat ihmisiä jotka elävät neuvostoaikaa ja luulevat että Kekkonen elää ja ratkaisee neuvostopolitiikkojen kanssa kaikki ongelmat.

Suomen kansa on lopen kyllästynyt jo Väysyseen ja jos hän saa yli 6% äänistä niin olen kyllä todella yllättynyt.

Toivosin että henkilö joka häntä äänestää kävisi heti seuraavana päivänä tarkistamassa terveydentilansa esim. alkavaa aalzhaimer tautia silmälläpitäen.

Äänestä
  • että vaalien jälkeen olet pöllämystynyt.

    Äänestä

Mitä ihmeen unia te Väyrysen kannattajat uskotte? Jos miehellä on oikeasti noin 10 % kannatus ja toisella oikeiston ehdokkaalla lähes 40 % niin eikös peli ole jo aika selvä?

Siitä voimme jo iloita yhdessä, että sosialistipresidenttiä Suomeen ei nyt valita. Ei ilveelläkään. Mutta eikös olisikin komeampaa valita Niinistö suoraan ensimmäisellä kierroksella ja pistää sosialisteille jauhot kerrankin suuhun? Eikö vaan?

Äänestä
  • Oikeisto-vasemmisto-, porvari-sosialisti-jaottelu on nyt täysin sivuseikka. Olennaista on se, mikä on Suomen tulevan presidentin ulkopoliittinen linja. Jatkaako Halosen seuraaja Halosen ylläpitämällä pohjalla vai tuhotaanko Halosen työ Suomen ulko- ja turvallisuuspoliittisen toimintavapauden säilyttämiseksi? Halonen onnistui 12 vuoden ajan - juuri niinä vuosina jolloin "lännettymisen" rähmälläänolo on ollut Suomessa pahimmillaan - sankarillisella viivistystaistelulla patoamaan yritykset Suomen lopulliseksi sitomiseksi uppoavaan länteen. Väyrynen on tästä Halosta kiittänyt ja niin kiittävät tulevat suomalaissukupolvetkin aikanaan, mikäli sellaisia on.

    Suomen olemassaolo ei ole itsestäänselvyys. Väyrynen tietää sen ja tahtoo päästä valtiolaivan peräsimeen, koska parempaakaan miestä Suomella ei ole.

    Äänestä

Yllätys tulossa.
Odottakaa maanantain galluptuloksia?
Siellä muhii jätti yllätys, onko Haaviston kannatus jo lähellä 20%?
Mitä sanoo Niinistön kannattajat siihen?

Äänestä

Hyvä vastushan se Haavisto olisi Niinistölle toisella kierroksella. Vaikka Haavisto fiksu mies onkin, niin ei me sentään siitä vielä pressaa tehdä.

Jaa miksi ei? No yleisistä syistä, sanoisi Johannes Virolainen -vainaa.

Äänestä

Väyrynenhän tilasi jo KGB-yhteyksiensä avulla jo nootin Venäjältä Kekkosen tapaan. Sopiiko tällainen 70-luvun tyyppi pressaksi 2012?

Äänestä

Onko Paavo taas kysynyt Tehtaankadulta kuka olisi sopivaisin Suomen presidentiksi?

"Kerro, kerro, kuvastin, kuka Suomeen olisi presidentillisin?"

Haavisto osaa venäjänkieltä, muttei nuoleskele Venäjän johtajia. Siinä diplomaatti minun mieleeni!

Äänestä
  • Haavisto ei edes tunnista Venäjän presidenttiä valokuvasta. Siinä diplomaatti sinun mieleesi? Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa antaa jonkun Haaviston hoitaa huipputason suhteita Venäjän kanssa. Eikö käsitetä, että Suomen tulevaisuudesta, jopa olemassaolosta on kysymys?

    Pahasti näyttää siltä, että suomalaiset ovat äänestämässä itselleen presidenttiä identiteettipoliittisin perustein, taikka "fiilispohjalta" kuten nykysuomalainen sanonta kuuluu. Se on äärimmäisen tuhoisa asenne nykyisenä poikkeusaikana, jolloin ulkopoliittisen osaamisen ja erityisesti idänsuhteiden hoitamisen taidon pitäisi olla ratkaiseva kriteeri, kaikki kaikessa.

    Äänestä

  • Sikäli kun olen seurannut idänsuhteidemme hoitoa Kekkosen ajoilta asti, en muista presidenttiemme toimineen asiassa diplomaatteina, vaan käytännössä pelkästään maamme omien etujen ajajana. Siinäkin on ollut tekemistä, tarvittu tiukkaa mutta kohteliasta linjaa. Muiden maiden oli luotettava, etteivät presidenttimme lörpöttele niistä luottamuksellisia asioita.

    Äänestä

  • Sikäli kun olen seurannut idänsuhteidemme hoitoa Kekkosen ajoilta asti, en muista presidenttiemme toimineen asiassa diplomaatteina, vaan käytännössä pelkästään maamme omien etujen ajajana. Siinäkin on ollut tekemistä, tarvittu tiukkaa mutta kohteliasta linjaa. Muiden maiden oli luotettava, etteivät presidenttimme lörpöttele luottamuksellisia asioita.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Koroljov? kirjoitti:

Paavo Väyrynen näyttää valjastaneen presidentinvaalikampanjaansa toveri Koroljovin suoraan Tehtaankadulta. Näin hän jatkaa menestyksekästä KGB-yhteyshenkilön rooliaan suoraan Kekkosen ajalta ja 1970-luvulta.

Venäläisten tulisi vaan ymmärtää, että suomalaiset eivät halua sotkeentua heidänkään presidentinvaaleihinsa. Senverran toki ollaan kiinnostuneita, että toivotaan vaaleista erityisesti rehellisiä ja avoimia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu