Tiede vahvistaa Raamattua!

Taas yksi todiste Raamatun totuudesta:

http://yle.fi/uutiset/kulttuuri/2010/03/uusi_tutkimus_osoittaa_raamatun_vitsaukset_todellisiksi_1571825.html

Ateistit tutisevat Herran pelosta, housuihin valunut PAS-KA haisee tänne asti...:)
6134
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ramses II eli 1200-luvulla eKr., Raamatun mukaan exodus tapahtui 1400-luvulla eKr., Santorinin purkaus tapahtui 1600-luvulla eKr.

Tuon tutkimuksen tieteellisestä arvosta kertoo paljon se, että sen mukaan tapahtumat, joiden aikaväli on 400 vuotta, ovat samanaikaisia.

Äänestä
  • Totta, mutta sinänsä turha yrittää puhua kretiinille järkeä. Iänmääritystekniikoita haukutaan kohta epätarkoiksi ankarin sanoin, ja tiedettä erehtyväksi paholaisen välineeksi pyhän raamatun rinnalla. Jos faktoja ei pysty sulattamaan, niin pään tunkeminen multaan onnistuu helposti, kuten on nähty tapahtuneen.

    Äänestä

Kyseinen tutkimus ainoastaan antaa aiheen olettaa, että raamatun teksteissä on hyödynnetty perimätietoa joistakin todellisista tapahtumista. Jossa sinänsä ei ole mitään ihmeellistä, eikä aiheuta tutinaa eikä housupyykkiä.

Äänestä
  • "Kyseinen tutkimus ainoastaan antaa aiheen olettaa, että raamatun teksteissä on hyödynnetty perimätietoa joistakin todellisista tapahtumista."

    Nimenomaan perimätietoa. Mooseksen kirjat kirjoitettiin noin 800 vuotta Ramses II:n valtakauden jälkeen.

    Äänestä

Raamattu on aina oikeassa. Todennäköisesti egyptin perinteisessä kronologiassa on virhe. Siihen päätelmään ovat jotkut erinäisistä syistä tulleet. Siksi moni asia vaikuttaa epäselvältä. Kuitenkin tosiasioita tulee tutkia AINA Raamatusta käsin, eikä muusta. Muut tosiasiat kyllä aina tukevat Raamattua. Se on selvä asia. Mutta valhe on aina ristiriidassa Raamatun kanssa. Sekin on selvä asia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hohhoijaa. kirjoitti:

Taas yksi todiste Raamatun totuudesta:

http://yle.fi/uutiset/kulttuuri/2010/03/uusi_tutkimus_osoittaa_raamatun_vitsaukset_todellisiksi_1571825.html

Ateistit tutisevat Herran pelosta, housuihin valunut PAS-KA haisee tänne asti...:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu