Jos on niin että usko tulee Jumalalta, niin miten on mahdollista että Jumala antaa tämän uskon ainoastaan sellaisille jotka asuvat maissa jossa enemmistö on jo valmiiksi kristittyjä?
Jos lapsi syntyy kristittyyn perheeseen ja lapsi adoptoidaan heti vauvana vaikka Pakistaniin. 100% varmuudella tästä lapsesta tulee muslimi eikä kristitty.
Jos Jumala on se joka jakaa tätä uskoa, niin miksi usko ei koskaan siirry minnekään ilman että ihminen vie sen sinne?
Jos Jumala on luonut kaikki ihmiset, niin miksi hän ei välitä hindulaisista ja muslimeista, vaikka heitä on pari miljardia? Miksi Jumala antaa heidän palvoa näitä epäjumalia?
Auttakaa vähän
11
<50
Vastaukset
- Kyllä välittää
Sen takia on lähetyskäsky, lähettejä, lähetystyöntekijöitä, järjestöjä ja yhdistyksiä sekä yksityisiä henkilöitä jotka tukevat lähetystyötä rahallisesti.
Jumala antaa joillekin ihmisille aivan erityisen käskyn mennä siihen ja siihen maahan julistamaan evankeliumia, ja joskus antaa vain yhden ihmisen jolle kertoa.
Mutta olen kuullut, että Jeesus on itse ilmestynyt monelle muslimille ja avannut heidän silmänsä näkemään totuuden Jumalasta. Muslimien luona olevasta kristillisyydestä tai lähetystyöstä ei paljoa puhuta, johtuen osaksi siitä että muslimimaissa elävät kristityt saavat elää kuolemanpelossa että heidät tapettaisiin uskonsa takia. Tästä syystä meillä on vain murto-osa käytettävissä nimenomaan muslimimaiden ja kommunistivaltioissa elävien uskovien kristittyjen tilanteesta.- Buddha_Arska
Miunkii käski mennä zuzhalnbiauivinnn - ja ko mie läksinkii MalaivWiin...Mie siellä tyynenmerensaaralla saarnasin Jeesuksesta....astuin monta paikallista morsianta tullessani valituksi katolisen kirkon vaativaa tointa hallitsevan herran Joukkoon....luojan kiitos minut valittiin
- Buddha_Arska
Lähetyskäsky on sen takia että kerää rahaa mahdolisimman paljon, ettet koskaan tiedä, koska viimeinen päiväsi rahankeruussa onkaan... saisinko rahaa...
- *
Eikö paljon loogisempi selitys ole se, että uskonnot ja jumalat ovat ihmisten keksimiä ja siitä syystä ne jakautuvat niin kuin jakautuvat ympäri maailman?
Onko liian pelottavaa ajatella niin? - Buddha_Arska
Hyvä lapsi...Alä usko siihen jumalaan joka lupaa sulle tuollaista. Usko minun Jumalaan: sano joka ilta nukkumaan mennessäsi: sallalam meninim tollaham il iuim allal´ham....on kyse kaikkein pyhimmästä siunauksesta, jonka voit saada, kannattaa kokeilla...
- Buddha_Arska
Kaikki maailman lapset: Sallaham allai mallaham!!! Tänään maailma pelastuu...ehkä huomenna räjähtää pommi jossain, mutta sillähän ei ole oikeesti´väliä....sallaham allai mallaham....sallaham allai mallaham...sallaham allai mallaham..
boooom!!!!! - Usko tulee
Jumalan Sanan kuulemisesta. Olen kuullut muutaman muslimin todistuksen
siitä, miten Jeesus on ilmestynyt heille. Jumala on voimallinen ilmestymään
niillekin, jotka eivät ole koskaan Hänestä kuulleet ja vaikka joku pienestäkin
adoptoitasiin - vaikka Pakistaniin - niin sekin olisi Jumalan tiedossa ja Hänen
pelastuskutsunsa koskee jokaista ihmistä maan päällä.
Raamattu sanoo: "..ja Hän on tehnyt koko ihmissuvun yhdestä ainoasta
asumaan kaikkea maanpiiriä ja on säätänyt heille määrännyt ajat ja
heidän asumisensa rajat, että he etsisivät Jumalaa, jos ehkä voisivat
hapuilmalla Hänet löytää - Hänet, joka ei ole kaukana yhdestäkään
meistä, sillä Hänessä me elämme ja liikumme ja olemme.." Apt.17:26-28.- Lisään vielä
nimimerkille Buddha_Arska, että: Jumala antaa jokaiselle ihmiselle oman
etsikkoajan eli sen ajan, jolloinka Hän vetää ihmistä puoleensa. Jokainen
ihminen tekee oman valintansa ja jos jossain räjähtää pommi, niin heille,
jotka vastaanottivat Jeesuksen, se on välitön pääsy taivaan kotiin Jumalan
luokse. Muuta pelastusta ei ole, kuin Jeesus Kristus.
"Ei ole taivaan alla muuta nimeä ihmisille annettu, jossa meidän on
pelastuminen, sanoo Raamattu - Jumalan Sana.
- Taikauskoton
On se kumma miten toiset katsoo maailmaa Raamatun läpi, eikä suostu edes keskustelemaan muista vaihtoehdoista.
Jeesus "ilmestyy", Jumala "puhuu", sitä ja tätä ja tota ....
Ettekö oikeasti huomaa että tollaista ei oikeasti tapahdu, vaan etsitte tavallisesta maailmasta merkkejä jota sit käännätte sellaisiksi että ne sopii teidän uskontoonne?
Onko koskaan tullut edes mieleen se, että uskonto leviää ja periytyy samalla tavalla kuin kulttuurit muutenkin. Sen takia ne ovat erilaisia eri maissa. Ei siinä ole mitään yliluonnollista. Kaikkea voi selittää ilman minkäänlaisia Jumalia ja yliluonnollisia kokemuksia.- Tässäkään ketjussa
kaikki eivät katso maailmaa Raamatun läpi..aloituksen tekijä kuitenkin
esitti kysymyksensä uskoville ja siksi vastasin hänelle tässä ketjussa.
- Buddha_Arska
Älä sie höpötä! Jeesus ei varmaankaan ole ilmestynyt heille, ko se ilmesty miulle täällä Lapissa...tärkeämpää olisi ilmestyä Etelä-Sudanissa (MUUTAMA TUHAT KUOLLUTTA) olimma Jeesuksen kans tuolla pellolla, ko mie sanoin ettei sukset oikhen luista... miksi net tapphhaat toisiansa sielä Sudanissa....Mie olen maksanu kirkollisveron ettei net tekis sillheensä..voi helevetti miksi net tapphaa toisiansa tuolla lailla...aatteleppa jospa meki tapphaisimma kaikki tyhmät etelä-.suomalaiset...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1061762Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2091742Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1061663Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541425Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341376Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii482965Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50946Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115898Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai298886Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347832