Missä on aivotoiminta, sosiaalityöstä vastaavat?
http://www.vihdinuutiset.fi/artikkeli/87784-’otat-mita-annetaan-tai-menet-laitokseen’
Vihdin vammaispolitiikka
9
168
Vastaukset
- no huhhuhhh
Vammaisuus on myös hyvä veruke -
jos hänestä on valitettu monta kertaa herää kysymys:
miksi?'
Eihän se tarkoita etteivät vammaiset saisi bailata yms mutta kyllä tuon lehtijutun takana on muutakin.
Miten niin vammainen voi pitää koiraa - jos ei itse pääse ulos ja avustaja tulee about kymmenen aikaan?
Kaikki tulee ko manulle illallinen ja sitten kitistään kun jokin asia menee vituralleen.
Mitä voisi tehdä=
katsoa peiliin.
Ja kauan.
Lehtijuttu oli kovin yksipuolinen - täyttä totuutta ei tiedä kuin sosiaalityöntekijä jota tätä tapausta ei voi kommentoida.- hyvä veruke?
Tarkoiatko, että kadehdit vammaisia?
- ujcidkmcdkhuhjri3nc
hyvä veruke? kirjoitti:
Tarkoiatko, että kadehdit vammaisia?
Juu en kadehdi.
Mutta totuus ennen kaikkea ja sinä voisit mennä peruskouluun opettelemaan oikeinkirjoitusta....
- Kroonisesti sairas
Kyllä se koira on vammaiselle ihmiselle tärkeä jos on 24/h/vrk yksin. Onko aloittaja kuullut ikinä apu/palvelus koirista? Henk.koht. avustaja kyllä huolehtii koiran ulkoilutuksesta tai joku muu erikseen palkattu taho. onko sinulla tullut mieleen että vammaisilla voi esim olla lapsiakin? Mitäs tästä ajattelet?
Voithan aloittaja ite hypätä auon alle, hyvässä tapauksessa vammaudut ja saat nuo kaikki hienot tuet.
Sairasta olla kade. Katsoppa itseäsi peiliin ja ajattele itsesi pyörätuoliin vastaaviin olosuhteisiin. Et ole itse tainnut ikinä olla sairas tai muiden avun armoilla.- ap.
Kritisoin kylläkin sosiaalityöstä vastaavia...
"Missä on aivotoiminta, sosiaalityöstä vastaavat?" - jepulis zxc
Onko luetun ymmärtämisessä vaikeuksia?
Avustaja koiria on, juu.
Jos vammaisen avustaja tulee paikalle kymmenen maissa - aika kauan hauva joutuu olemaan sisällä riippuen siitä mihin aikaan se on ollut iltalenkillä.
Kukaan ei ole kade vammaisten etuuksista.
Mutta tervettä järkeä saa vammainenkin käyttää.
Miksi entinen vuokraisäntä kehotti muuttamaan, muutaman kerran hän myöntää eläneensä kovaäänisesti.
Juu, yhtään en epäile.
Olen vammainen ja kukaan ei komenna minua - eikä tarvitse elää sääntöjen mukaan sillä olen vammainen ja jos joku kehtaa olettaa ettei saa mekkaloida mielin määrin minä niin pahoitan mieleni.
Epäilen myös suurestin sosiaalivirkailijan ´uhkausta´palvelutaloon/laitokseen joutumisesta.
Tämän päivän sos.virkailijat ovat koulutettuja ihmisiä.
Eivät he uhkaile.
Vanha totuus - niin metsä vastaa kuin sinne huudetaan.
Tämä esimerkkitapaus kertoi lehdessä että pystyy maksamaan yli 700 e vuokraa - eihän se niin mene jos kerran saa toimeentulotukia ja muita tukia.
Yhteiskunta sen vuokran maksaa.
Joutaa kyllä maksaa sillä jokaisella on oikeus asuntoon, ei siinä mitään. EI tarttis pullistella että pystyy maksamaan vuokraa jos se yhteiskunnan piikkiin menee.
Lehtijuttua varten olisi ollut asiallista jutella muidenkin tahojen kanssa - paitsi että sos.toimi on vaitiolovelvollinen eikä tietenkään voi kommentoida asiaa julkisuudessa.
Mitä jos olisi kysytty entisen vuokraisännän mielipidettä asiasta?
Ei kai kukaan ole niin sydämetön, että uhkaa / antaa ymmärtää että vammainen ei ole toivottu vuokralainen ?
- On täälläkin porukka
Hänellä ei ollut aiemmassa paikassa ongelmia koiran ulkoilutuksen kanssa, koska vaustaja pääsi sinne aiemmin. Nyt kun joutui Hiidenrantaan niin siksi avustaja pääsee vasta 10:00. Lueppa itse paremmin jepulis zxc
- vaustaja ?????
Nyt kun vielä kerrot, että mikä on kirjoittamasi sana -
v a u s t a j a ????
Muutama vuosi sitten kunta siisti ns Hakataloja
siirtämällä levoton aines Hiidenrantaan.
- ......
Avustajaa tarkoitin. Sori virhe
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä20411863- 298208
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.586266Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1725194- 514948
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai484500Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1164408- 1183890
- 813383
- 511907