surut puolustelevat "skandinaavista" kulttuuriaan? He pitävät sitä ylivoimaisena, vaikka jo lukumääräisesti pelkästään itänaapuristamme Venäjältä on tullut historian saatossa huomattavasti enemmän mm. merkittäviä kirjailijoita, tiedemiehiä, muusikoita ja urheilijoita. Esim. Dostojevskin Rikos ja rangaistus luokitellaan maailmankirjallisuuden klassikoihin, mutta Peppi Pitkätossu, joka on varmasti yksi kuuluisimpia ruotsinkielisiä kirjoja luokitellaan lähinnä lastenkirjaksi.Tämän toteamiseksi ei tarvitse olla slavofiili russofiilista nyt puhumattakaan. Myöskään avoin kansalaisyhteiskunta ja demokratia eivät ole pohjoismaalaista perua vaan ne pohjautuvat Ranskan suuren vallankumouksen ja valistusajan perintöön, joka myöhemmin levisi myös pohjoismaihin.
Keskiajalla ja vielä muutama vuosisata eteenpäin elettiin Ruotsissa ja muissa
pohjoismaissa sääty-yhteiskunnassa, jossa ihmisten arvo ja asema määräytyvät
syntyperän eli säädyn mukaan. Jos esim. synnyit talonpoikaissukuun kuuluit käytännössä talonpoikaissäätyyn koko loppuelämäsi ajan. Säädystä korkeampaan siirtyminen oli hyvin harvinaista ja käytännössä mahdotonta. Ruotsikin siirtyi nykyaikaiseen demokraattiseen järjestelmään vasta 1900-luvulle tultaessa.
Väitteet joiden mukaan pohjoismaissa olisi syntynyt jo varhain jokin mystinen pohjoismainen demokratia ovat pelkkää puppua, jota levittävät Suomessa pääasiassa naivin historiakäsityksen omaavat svekomaanit joko tietämättömyyttään tai usein valitettavasti aivan tietoisesti.
Toinen yleinen, mutta valitettavasti virheellinen väite perustuu käsitykseen ruotsin kielestä porttina pohjoismaalaisiin ns. hyviin arvoihin, mutta jos pohjoismaiset arvot tarkoittavatkin historiallisesti tarkasteltuna säätyläisyyttä ja Suomen tapauksessa ruotsinkielisten valta-asemaa ei olekaan mikään ihme, ettei suomenkielisten enemmistö ole ruotsista eivätkä pohjoismaalaisista "arvoista" kiinnostuneita.
Oletteko huomanneet kuinka usein
15
68
Vastaukset
- Ruotsi-kulttuuria:?!
.
tätäkö sanotaan kulttuuriksi????
"Ruotsalaiset kauppalaivat kävivät aktiivista kauppaa seksiorjilla Välimerellä 1700-luvulla. Afrikasta kuljetettujen orjien joukossa oli naisia, joiden on arveltu joutuneen seksiorjiksi Istanbuliin silloiseen osmanien valtakuntaan, kirjoittaa Dagens Nyheter -sanomalehti."
http://www.yle.fi/uutiset/ulkomaat/2012/01/ruotsalaisalukset_rahtasivat_seksiorjia_3158072.html
. - esimerkkejä...
Suurmiestebmlukumäärään nyt vaikuttaa aika paljon ihansellainen väestöpohja. Toisekseen venäläinen kulttuurikin syntyi vasta 1800-lvulla. Nimeäpä joku varhaisempi venäläinen tiedemies, kirjailija tai säveltäjä!
Pohjoismaisen deemokratian ja venäläisen demokratian erot taas huomaagt tarkkailemalla hetken arkielämää.
Kirjoitit talonpojista. Pohjoismaissa sentään oli vapaita talonpoikia,Venäjällä ei.- Kulttuuriako?
Ruotsalaiset tekivät virolaisista talonpojista maaorjia.
- Niinpä..;-)
Venäjällä oli vapaita talonpoikia ennen vallankumousta.! Sitäpaitsi taisi sattua kovasti tuo historian suurmiesten vertailu Ruotsi vs. Venäjä..!
Kuule lueppa historiasi uudelleen, vai luetko vain ruotsinkelistä historiaa..? Otan osaa..! - obyeye
Kulttuuriako? kirjoitti:
Ruotsalaiset tekivät virolaisista talonpojista maaorjia.
"Ruotsalaiset tekivät virolaisista talonpojista maaorjia. "
Virossa oli maaorjuus saksalaisen ritarikunnan jäljiltä. - Niinpä niin ;-)
Niinpä..;-) kirjoitti:
Venäjällä oli vapaita talonpoikia ennen vallankumousta.! Sitäpaitsi taisi sattua kovasti tuo historian suurmiesten vertailu Ruotsi vs. Venäjä..!
Kuule lueppa historiasi uudelleen, vai luetko vain ruotsinkelistä historiaa..? Otan osaa..!Et osannut nimetä yhtään venäläistä säveltäjää, kirjailijaa tai tiedemiestä ajalta ennen 1800-lukua. Taisi sattua kovasti!
Venäjällä maaorjuus lopetettiin vasta 1860-luvulla. Ruotsissa orjuus oli kielletty 1300-luvun alussa. - Kulttuuriako?
obyeye kirjoitti:
"Ruotsalaiset tekivät virolaisista talonpojista maaorjia. "
Virossa oli maaorjuus saksalaisen ritarikunnan jäljiltä.Virossa voimaan tullut poliisiasetus alisti talonpojat maaorjuuteen v. 1668.
- Niinpä niin ;-)
Kulttuuriako? kirjoitti:
Virossa voimaan tullut poliisiasetus alisti talonpojat maaorjuuteen v. 1668.
Kun saksalainen ritarikunta oli vakiinnuttanut sotilaallisen ja poliittisen ylivaltansa Virossa, se ryhtyi kiristämään taloudellista otettaan maasta. 1300-luvun jälkipuoliskolla virolainen talonpoika alkoi vajota kohti maaorjuutta, jonka voi katsoa toteutuneen 1500-luvulla.
http://www.tuglas.fi/viro/historia/historia.html - svekk tilluksi
Norjassa ei taatusti talonpojat olleet vapaita vaan käytännössä ruotsalaisten ja tanskalaisten "isäntien" maaorjia.
- ihan tosi
Niinpä niin ;-) kirjoitti:
Et osannut nimetä yhtään venäläistä säveltäjää, kirjailijaa tai tiedemiestä ajalta ennen 1800-lukua. Taisi sattua kovasti!
Venäjällä maaorjuus lopetettiin vasta 1860-luvulla. Ruotsissa orjuus oli kielletty 1300-luvun alussa.Ja Ruotsi oli 1800-luvulla onnela. Ei ollut tauteja, nälänhätiä ja sotia kuten pahassa Venäjässä. Sitäkö meinaat. Tais esi-isäsi sairastaa tuberkuloosiakin kuten puolet Ruotsista. Maaorjuus oli todella hankala asia ja kasakkojen mielivalta mutta ei nämä sosiaaliset ongelmat teitä kiinnosta. Propagandaan vaan vettä myllyyn näistä ongelmista.
- nhrl äl
Niinpä..;-) kirjoitti:
Venäjällä oli vapaita talonpoikia ennen vallankumousta.! Sitäpaitsi taisi sattua kovasti tuo historian suurmiesten vertailu Ruotsi vs. Venäjä..!
Kuule lueppa historiasi uudelleen, vai luetko vain ruotsinkelistä historiaa..? Otan osaa..!Nooh älähän nyt. Kyllä ne bolsut ja nasut joutui niin Saksassa kuin Venäjällä aikamoisen remontin tekemään suurkaupungin ulkopuolella. Toki Suomessa ja Ruotsissakin oli omat Bohuslääninsä ja Inarinsa mutta olot oli aina paremmat kuin Venäjällä ja jopa Saksassa.
- ehkä juuyhrt
obyeye kirjoitti:
"Ruotsalaiset tekivät virolaisista talonpojista maaorjia. "
Virossa oli maaorjuus saksalaisen ritarikunnan jäljiltä.Ehkä avaaja tarkoitti sitä että ruotsalaiset sallivat maaorjuuden olla voimassa koska muuten balttiansaksalaiset sotaherrat kuten Wrangel olisivat kääntyneet Ruotsia vastaan.
- kaanti
Nimetään sitten. Miten olisi Nikolai Pirogov ja Alexander Mozhaysky. Löytyykö Ruotsilta vastaavia? Ainiin kasvitieteilijä. Venäjä oli toki valtio monine ongelmineen mutta sen verran sai Ruotsi siltä selkäänsä että väittää ruotsalaisia paremmaksi on hölynpölyä.
- Anti Nordisti
Sen näkee kaikesta esim:Nordenista . Mutta sielllähän käytetään ruotsalaista tasa-arvoa, joka on barbaarinen esimerkiksi suomenkielelle ja islaninkielelle. Kaikki muutkin käyttännön toimet tähtäävät ruotsalaisten johtoasemaan Nordenissa, joka on kaukana käsittestä pohjoismainen tasa-arvo. Sehän on johtava kielirasimin tukijaa , omalla toiminnallaan, jota johtaa ruotsinkieliset, niinkuin ennenkin "suljettujen ovien " Takana..;-)
- Nobel!
Ruotsalaisten omahyväisyyttä ja röyhkeyttä kuvaa hyvin se, että peräti NELJÄ kirjallisuuden Nobelia se on myöntänyt omille kansalaisilleen!
Ruotsi ei todellakaan ole mikään korkeakirjallisuuden kehto. Yksi Strindberg löytyy ja se on siinä.
Ei myös muunkaan korkeakulttuurin suurmaa kuten taas Suomi on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242078Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1331984Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101813Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561485Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341396Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5361133Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50986Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115930Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse352907