SDP:n mielestä YLE on eduskunnan radio

Kana-aulis

"Mies on täysi toope ja klovnin näköinenkin"
Ensin Jungner oli SDP:läisen pääministerin Paavo Lipposen avustaja. Sitten hänet nimitettiin Yleisradion toimitusjohtajaksi. Sitten hänet nimitettiin SDP:n puoluesihteeriksi. Sitten hän pääsi vielä eduskuntaankin.


Eero Heinäluoma (SDP) aiemmin ja viestintäministeri Krista Kiuru (SDP) nyttemmin ovat korostaneet, että Yleisradio on nimenomaan eduskunnan radio.

SDP on nimittänyt puolueen politrukkeja Yleisradion pääjohtajiksi (Kiuru, Paasilinna, Wessberg, Jungner), mutta Jungner on varmaan Yleisradion politikoitumisen huippu.

Sitten vielä epäillään, että Yleisradio ei ole puolueeton!

p.s. Kokoomus kaappasi YLE:n demareilta ja Kokoomuksella on värisuora ylimmästä johdosta uutishuoneeseen: YLE:n hallituksen puheenjohtaja on vuorineuvos Kari Neilimo (KOK) - toimitusjohtaja on Lauri Kivinen (KOK) - TV:n sisältöjohtaja on Olli-Pekka Heinonen (KOK) - uutishuoneessa on vahva kokoomusmiehitys paitsi että Marja Tiuran (KOK) uutispäällikköpuoliso joutui ottamaan eron Marjan vaalibisnesten takia ja kun uutisilta meni vähän niin kuin uskottavuus.

YLE:n ansiosta Kokoomus on Suomen suurin puolue ja Niinistö on vahvin ehdokas presidentiksi.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Terhakkaasti

      ajassaan mukana olevinaan tämä tyhjän touhottaja Jungner.

      Ehdotus Ylen "aikaansa seuraavaksi" tarjonnaksi iPad-käyttäjille on samaa kuin Jungnerin "aikaansa seurannut" digiboksien pakko-ostatus jo valmiiksi vanhentuneeseen tekniikkaan nojaten.

      Hänen ideansa ovat melkein yhtä teräviä kuin pään humina M.A. Nummisen kappaleen "Josafatin jenkka" tahdissa (liian hyvä kipale Jungnerin yhteyteen).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      96
      4794
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3932
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      211
      3830
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      116
      2239
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      77
      1964
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1356
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      132
      1278
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      165
      1264
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      524
      1118
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1105
    Aihe