Eihän Suomi mikään KILPAILU kelpoinen maa voi olla ,JOSSAIN KROONISTEN JOHTAJIEN PALKOISSA.ASUKAS LUKU ON VÄHÄINEN Muihin maihin verrattuna..Miljoona nälkäistä SUOMESSA.vasta kohta.leipä jonot kasvaa.onko tuo ylpeys...MITÄ ASUNTOIHIN TULEE.EI MILLONKAAN.EI KOSKAAN.Ole Suomessa ole rakennettu asuntoja työ väelle,köyhille,matala palkka alalla työtä tekeville.Kohtuu hintaisia.että pystyy niissä palkallaan asumaankin...5 miljoonaa asukasta koko maassa.ja niistä miljoona köyhiä,leipä jono väkeä.osa asunnottomia.Mitä SUOMEN EDUSKUNTA TEKEE?:sielä on kyllä puolet liikaa ahneita.TYÖ ENSIN ,SITTEN LOMAT JA HYVIT.Mielellään omaan pikkiin.palkat pois loma ajoiksi.
EI EDES JOHTAJIEN PALKOISSA.
7
<50
Vastaukset
- minä minä minä minä
suomi muistuttaa kokoajan enemmän ja enemmän jotakin banaanitasavaltaa jossa kansa elää kurjuudessa ja eliitti rikastuu kokoajan enemmän ja enemmän.
Solidaarisuus kadonnut täysin.
Kusipäät lisääntyy kiihtyvällä vauhdilla. - miljoona ahkeraa
Niinhän se menee, kuten haluamme! Lisä palkkaa, lisää vaan! Ja kaikki ilmaiseksi!
Mitäpä jos miljoona köyhää perustaisi oman tehtaan työllistämään itseään? Saisivat itse päättää palkkansa ja rakentaa asuntonsa ihan itse.
Kyllä miljoona köyhää ja miljoona ruokajonossa seisojaa saisi yhdessä aikaan vaikka mitä!- horo?
mitähän helvetin vittua sä oikein tarkoitat tuolla sepustuksellasi?
puolustatko vai vittuileko köyhille?!
- kertokaa ken tietää
Suomi Johtaa ahneiden valta kunnassa.MASENNUS YLEINEN SAIRAUS JO.perhe surmat.väki valta.itsemurhien johto tähti maa.tilastojen mukaan..turva kodit turvoksissa naisia ja lapsia...?.Kroonisesti ahneiden tauti kasvaa.Miljoona ahneet lisääntyy.A*P*U*VA*...Eduskunta lomailee.Hoitelee Kreikan Herrojen Velka KRIISIÄ.velka rahalla.Ahtisaari saari Vie rahaa ulko maan köyhille..Halonen lentelee yksitys koneella hakemassa KULTUURIN RIKASTUTTAJIA Suomeen.Kehutaan ympäri maa palloa miten hyvä maa SUOMI ON...KERTOKAA TOTUUS....MONENKOHAN KÖYHÄN ARKI ELÄMÄÄ ON YKSIKÄÄN POLITIIKKO SEURANNUT LÄHELTÄ.?:SUOMESSA,Maaseudulla.jne...MILLOIN MEDIA JULKAISEE PÄIVÄN VALOON:Ahtisaaren käyttämät SUOMEN KANSAN RAHAT matkoihinsa.ulko maan avustamiseensa.MIKÄ HYÖTY ON AHTISAAREN TOIMINNOISTA SUOMEN KANSALLE::?:
- niin se menee
Ahneilla on jo syntymästä asti,,rahaa......syntyvät yleensä niin sanotusti rikkaista pyllyistä.perivät ja saavat kaikki helpommalla..LÄHTÖ KOHTA HYVÄ......KÖYHÄÄN VERRATTUNA:..KÖYHÄ LAPSI VOI OLLA RAISKAUKSEN UHRI.ALKOHOLI PERHEESEEN SYNTYNYT VAHINKOSSA UHRI:SUUR perheeseen syntynyt 7-8-9 lapsi..ei varmasti ole varaa kouluttaa ja antaa rahaa,tuosta noin vaan.....hylätty lapsi.....vanhemmat ei aina välitä lapsistaan..köyhä ei aina jaksa aloittaa alusta...työn teolla tavallisella ei kukaan rikastu.ei todellakaan.Lopulta sairastuu,on leipä jonossa,eikä jaksa yrittää enää.monen epä onnistumisen jälkeen...KROONISESTI AHNEEN,SYNTYMÄSTÄÄN ASTI AHNEEN JAKELUUN TÄMÄ TEKSTI EI SOVI.EI YMMÄRRÄ.EI KAIKKI SAA LAHJAKSI:EI SAA....AHNEELLA ON ONNEA::AHNEHTII LISÄÄ VAAN.maailmaan syntyy paljon,,suomeenkin ei toivottuja lapsia..kohtalo kolahtaa kovasti silloin.
- kohtuutta
kohtuutta
- MISSÄ MENNÄÄN?:
muutama miljoona asukas koko maassa.niin kyllä johtajat kynii.eduskunnasakin väki lukuun nähden puiolet liikaa väkeä..loput loma ajat palkattomiksi.kun puolet vuodesta lomailee.ei niitä virka miehiä noin paljon tarvitse.ei.silti pyrokratia maa.on SUOMI.köyhiä miljoona...kyllä on aikoihin eletty.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse1084876Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143972Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2133886Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202275Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575801987Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801386- 1371364
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1711361En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851269- 531145