Minulla ei ole uskonnonvapautta ?

youngatheist

Olen 16-vuotias poika, joka asuu edelleen kotona kahden fundamentalistisen ääri kristityn vanhemman kanssa. Viimeisen 6 vuoden aikana minut on raahattu joka sunnuntai kirkkoon poikkeuksetta. Vanhempani sanovat, ettei kirkkoon meno ole pakollista, jos ei halua, mutta silloin, kun ilmaisen, etten halua, he alkavat paheksua minua. Vasten omaa tahtoani minut on pistetty käymään rippikoulu, jossa en oppinut mitään, mitä isäni olisi minulle jo kotona saarnannut.

Olen ateisti, mutten uskalla tätä vanhemmilleni kertoa, koska tiedän miten akresiivisesti he suhtautuvat uskottomia tai "väärä" uskovaisia kohtaan. Oma siskoni on avoin ateisti, jota harvoin näen, hänen ja vanhempiemme huonojen suhteiden takia. Kuitenkin silloin, kun satumme häntä ja hänen puolisoaan näkemään, he hymyilevät kiltisti, mutta heti, kun he lähtevät alkaa selkää puukottava paheksuminen siskoani kohtaan.

Kotona meillä on usein uskontoon liittyvää keskustelua jolloin isäni listaa kaikkea mikä on saatanasta jne. ja jos en hänen kanssaan ole samaa mieltä tulee taas syyttävää paheksuntaa. Jos kaikki eivät tulkitse raamattua yhtä tuomitsevana kuin hän, he ovat saatanan palvelijoita.

Näin vaalien aikan joudun kuuntelemaan isäni rasistisia ajatuksia siitä, ettei väärään uskontokuntaan, uskonnottomat, homot eikä naiset saisi hakea politiikkaan, ja pistävästi kysyy "Etkö olekkin samaa mieltä!?" enkä ikinä osaa muuta vastata, kuin niin kai.. vaikka todellisuudessa olen hänen kanssaan aivan eri mieltä.

Olen kyllästynyt tähän ja haluan pois... minua ahdistaa, ja koen, etten voi avautua tunteistani kenellekkään. Tästä huolimatta rakastan vanhempiani ja pelkään, että muutettuani pois, vanhempani hylkäävät minut elämästään uskonnottomuuteni takia... minun on pakko kertoa heille joskus. Koen ettei minulla ole uskonnon vapautta, joka pitäisi kuitenkin olla jokaisen oikeus...

Mitä minun pitäisi tehdä ?

7

285

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mörkötyttö

      Varmasti tuo ahdistaa ketä vaan, en jaksaisi tuota elämässäni vaikka uskova olenkin. En ehkä tarpeeksi. Hyvä kun tässä ja nyt kerrot, toivon, että saat lisävaloa asiaan.

      Mietin vaan, että eihän tuollainen selkään puukotus ole kovin kristillistä. Olisko tässä uskon nimiin paketoitu muutakin?

      Joskus ateisti ja/tai kommunisti vanhemmat on koettu vastaavalla tavalla vaikeiksi. Olisiko ollut jokin Patmos-lähetyssääätiön (nais)työntekijä, joka avautui vastaavasta, vaika "toisen merkkisestä uskosta".

      • No oikeastaan kristillisyys on erittäin tuomitseva uskonto, mutta länsimäinen kulttuuri saarnaa sitä hyvänä anteeksi antavana ja armahtavana, mutta jos lukee kummatkin raamatut kannesta kanteen saattaa näkemys muuttua.

        Poliittisesti olemme vanhempiemme kanssa suurin piirtein samalla puolella, mutta sovinisti rasisti en itse ole toisin, kuin vanhempani.
        Vanhempani kannattavat vuorostaan kokoomusta, vuorostaan keskustaa ja itse olen liberaalisen eliitti-demokratian puolesta, joten en osaa toistaiseksi mitään puoluetta kannattaa.


      • Momintrollen
        youngatheist kirjoitti:

        No oikeastaan kristillisyys on erittäin tuomitseva uskonto, mutta länsimäinen kulttuuri saarnaa sitä hyvänä anteeksi antavana ja armahtavana, mutta jos lukee kummatkin raamatut kannesta kanteen saattaa näkemys muuttua.

        Poliittisesti olemme vanhempiemme kanssa suurin piirtein samalla puolella, mutta sovinisti rasisti en itse ole toisin, kuin vanhempani.
        Vanhempani kannattavat vuorostaan kokoomusta, vuorostaan keskustaa ja itse olen liberaalisen eliitti-demokratian puolesta, joten en osaa toistaiseksi mitään puoluetta kannattaa.

        Don't feed the troll. Hepulla on samannimisiä ketjuja ainakin 4.


      • Momintrollen kirjoitti:

        Don't feed the troll. Hepulla on samannimisiä ketjuja ainakin 4.

        Oikeastaan vain kolme. Ajattelin sijoittaa ne kaikkiin paikkoihin jossa aihe on sopiva.


    • 6u

      Sinulla on oltava vahvuutta laittaa välit poikki vanhempiesi kanssa ei heitä kannata rakastaa.

    • canufixit?

      Kauhee tilanne, miten oot voinu selvii ahistuksestas D:

      Ite olisin siinä "etkö olekin samaa mieltä"-kohassa haistattanut paskat ja latonut kaiken päin naamaa, mutta toisaalta he eivät olekkaan minun perheeni... Voisit puhuu siskolles, jos se on mahollista? Tai soittaa Mannerheimin lastensuojeluliitolle yms. numeroon, googlesta hakemalla pitäisi löytyä. Usein nk. auttavat puhelimet on ilmaisiaki, mutta kannattaa tarkistaa. Siellä ainaki olis joku jolle voit todella purkaa mieltäsi ja joka auttaa sua, neuvoo jne. Itsekin olen ateisti (ikäero suhu parisen vuotta), mutta toisaalta vanhempanikin ovat, ettei siinä mtn...

      Voimia, sulla on mielipiteen- ja uskonnonvapaus niinku kaikil, vaikkei välil siltä tuntuis :)

    • köriläs

      lahkolaisvanhemmat oli itselläkin erityisesti äiti jota en nykyisinkään (kuollut jo 28v.sitten) pysty edes äitiksi nimittämään julma sadisti pieksi pienimmästäkin syystä ja itse elosteli saarnamiehen kanssa.kaikki uskonnot on perseestä ajattele omilla aivoilla ja sano se rohkeasti myös vanhemmillesi jos vihaavat siksi sinua se on heidän ongelmansa. Mutta niitten hintien kohdalla isäsi kyllä on oikeassa niitä sairaita perverssejä ei pitäisi suvaita missään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      176
      6733
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      111
      3195
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      104
      1895
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      64
      1676
    5. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1649
    6. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      38
      1516
    7. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      11
      1320
    8. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      15
      1293
    9. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      64
      1253
    10. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      75
      1143
    Aihe