Tapmerelaiset bongarit harjalinnun kimpussa!?

Apuun Anja!

Tuhannet bongarit - Turun Sanomien mukaan Tampereetta myöten - ovat yrittäneet saada lähikuvia harvinaisesta säihkylintuihin kuuluvatsa harjalinnusta. Lintua on yritetty vuorokaudesta toiseen koko valoisan ajan hätistellä piilopaikoistaan ja ruoan etsinnästään, kunnes sen pelasti suuren valokuvaajajoukon kynsistä lintuharrastaja ja vei puolikuoliaana eläinhoitolaan. Lintuparka ei ollut saanut syötyä moneen päivään, ja näytti aivan kuolleelta. Vieläkään se ei ole pystynyt syömään.

Saa vain ihmetellä sellaisten lintuharrastajien itsekkyyttä ja luonnosta piittaamattomuutta, jotka melkein saivat tapettua harvinakisen linnun. Eikä tapaus ollut ainutkertainen. Samanlaisia kertomuksia on kuultu tuon tuostra harvinaisten lintujenbongareista ja kuvaajista!

3

82

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvä kamera

      Harjalintu olisi kuitenkin kuollut tässä pakkasessa. Siis mikä esti kaivamasta sen ulos sääsuojastaan ja kuvaamasta jopa alta metrin etäisyydeltä. Sillälailla saa hyvi kuvi. Kovin oli tuo jo hiljainenkin, poseerasi kunnialla eikä hötkyillyt kuin mikä hoppana. Onks muuten itelläs omaottamaa kuvaa harjalinnusta? Mull o.

      • Upea otus

        Viimeiset uutiset kertovat harjalinnun syöneen jo jauhomatoja. Ilmeisesti lintu pelastettiini bongarien kynsistä viime hetkellä!?


    • Varo vähä!

      Ei yksin tamperelaiset! Oli siellä nokialaisiakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4547
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3793
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      147
      3509
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      41
      1992
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1239
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      125
      1064
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      136
      991
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      933
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      847
    Aihe