Työyhteisössä jossa työskentelen suoritettiin henkilöjärjestojen toimesta kannatusmittaus presidenttiehdokkaista , tulos oli todella yllättävä , etenkin kun sitä vertaa ns "virallisiin tutkimuksiin".
Tutkimus suoritettiin työyhteisössä jossa työskentelee kymmenillä paikkakunnilla yhteensä noin 2300 henkeä , joista vapaaehtoiseen organisaation sisäisellä viestimellä toteutettuun kyselyyn vastasi yli 2000 työntekijää.
Yllättäväksi tuloksen teki havainto jossa perussuomalisten ehdokas Soini kipusi voittajaksi , ja etenkin kun kaikissa medioissa perussuomalaisia yritetään väittää oikeistopuolueeksi sai Soini kuitenkin äänensä juuri tavallisten työtätekevien ihmisten joukosta.
Äänet jakautuivat seuraavasti:
Timo Soini 37%
Sauli Niinistö 34
Paavo Lipponen 9%
Paavo Väytynen 9%
muut ehdokkaat kukin muutamia prosentteja.
Pressanvaalit ratkeavat yllätykseen
38
154
Vastaukset
- asdfasdf
Tulossa Gallup-toimistoille selitettävää....
- Älä unohda
Että kysely oli tehty perussuomalaisten puoluetoimistolla..Kokoomuksen salarakas Soini on siellä suosittu.
- lottamari<3
Soinista ei ole presidentiksi. Soini on hyvä kritisoimaan, mutta hänellä ei oikeasti ole munaa ottaa vastuuta, tehdä päätöksiä tai esittää vaihtoehtoja. Hän saa itsensä näyttämään varmalta ja päättäväiseltä vain teoriassa, mutta käytännössä on jo nähty ettei hänestä ei ole ottamaan vastuuta tosipaikan tullen. Suuressa mahtipontisessa olemuksessaan hän antaa sellaista kuvaa, että olisi valmis muutoksiin, mutta todellisuudessa hänellä ei ole riittävää kokemusta ulkopolitiikasta, eikä visoita. Hän vaan puhuu, puhuu ja puhuu, että pitäisi ja pitäisi, mutta tärkeämpää kuin Suomi ja suomalaisten asiat hänelle näyttää olevan jatkuva kapinointi, joka ei todellisuudessa johda mihinkään. Hän on vene, joka soutaa paikallaan ympyrää yhdellä airolla meloen.
- huihai siulle
Siis missä on nähty, ettei ota vastuuta?
Persut eivät menneet hallitukseen, koska kokkareet vaativat hallituspuolueita sitoutumaan rahoittamaan hulivilivaltioita. Tähän eivät persut suostuneet, joten kokkareet eivät hyväksyneet heitä hallitukseen. Nythän on jo nähty, että olisi silloin pitänyt persuja kuunnella, niin olisimme säästäneet miljardeja.
Onko sinusta vastuunottoa jaella rahojamme tuhlaajille?
- " "
Kyllä Soini menee toiselle kierrokselle, sanoipa kallupit mitä tahansa.
- VARMA VALINTA 9
SITÄ PETOSJYTKYP-SKAA EI ÄÄNESTÄ ENÄÄ KUKAAN.
PETTI KAIKKI ÄÄNESTÄJÄNSÄ VIIME VAALIEN JÄLKEEN.
NYT ÄÄNESTETÄÄN VASEMMISTOA JA TYÖVÄESTÖN , KANSAN PUOLUSTAJAA ARHINMÄKEÄ. - SE ON selvä
VARMA VALINTA 9 kirjoitti:
SITÄ PETOSJYTKYP-SKAA EI ÄÄNESTÄ ENÄÄ KUKAAN.
PETTI KAIKKI ÄÄNESTÄJÄNSÄ VIIME VAALIEN JÄLKEEN.
NYT ÄÄNESTETÄÄN VASEMMISTOA JA TYÖVÄESTÖN , KANSAN PUOLUSTAJAA ARHINMÄKEÄ.Eipä äänestetä takkinsa kääntäjiä !
- MinisteriAudinKuski.
VARMA VALINTA 9 kirjoitti:
SITÄ PETOSJYTKYP-SKAA EI ÄÄNESTÄ ENÄÄ KUKAAN.
PETTI KAIKKI ÄÄNESTÄJÄNSÄ VIIME VAALIEN JÄLKEEN.
NYT ÄÄNESTETÄÄN VASEMMISTOA JA TYÖVÄESTÖN , KANSAN PUOLUSTAJAA ARHINMÄKEÄ.Se on täysPASKA, hyi.
- 21
Väyrynen ja Soini toisella kierroksella. Saa nähdä kumpi voittaa. Itselleni käy molemmat, mutta pakko sitä on valita toinen, kun äänestää.
- näin se on-
Äänestän väyrystä ihan piruuttani !
- anskattoony"
Persuja on syytetty tämän tästä työttömien kaljankittaajien puolueeksi ,mutta tämä otos kertoo aivan jostain muusta , sillä tuskin kyseisillä työpaikoilla on kyselyyn vastannut montakaan työtöntä ja edes kaljakuppiloiden vakioasiakastakaan.
- +++++------
Onpa jälleen hupaisaa seurata vaalien jälkeen , miten gallup toimistot selittelevät epäonnistumisiaan.
- ¤%&/()=?
Kokoomus ja taloustutkimus ( elikkä Eero Lehti) yllätetään housut kintussa.
- ARHINMÄKI VOITTAA
HÖPÖ HÖPÖ, LOISELIITIN ÄÄRIOIKEISTON MAINOSTOIMISTO TAAS ASIALLA.
PETOSJYTKY ON NÄHTY JA LÄPIMÄDÄKSI KAKKOSKOKOOMUKSEKSI HAVAITTU - EI ÄÄNIÄ.
SUOMEN KANSAA PETETTIIN RASKAASTI VIIME VAALEISSA, NYT ON KOSTON AIKA. SOINI=KATAINEN=NIINISTÖ OVAT SAMAA ÄÄRIOIKEISTON VEROPARATIISIEN JA BILDERBERGIN SUUNNITELMAA, JOLLA PETOS TEHTIIN.
TÄTÄ KANSAA EI PETETÄ TOISTA KERTAA. NYT ON VASEMMISTON NOUSUN AIKA.- Veltto mikä veltto
se ei nouse koskaan !
- Onneksi Vasemmisto
VEroparatiiseista suunniteltu kahden Kokoomuksen -taktiikka = Persut = Kokoomus = Petosjytky , on tähän mennessä maksanut Suomen kansan selkänahoista revittynä 40 miljardia euroa,
meinaavat vielä maksattaa Suomella lastenmurhaajien Natonkin, se on sitten satoja miljardeja euroja, joten hyvät ihmiset, älkää enää menkö Petosjytkyyn. Olette sen jo nähneet, että kaksi Kokoomusta johtaa nyt Suomea, toinen oppositiossa valevastustamassa , että toinen saa tahtonsa läpi.
Ottakaa järki käteenne, vain yksi ehdokkaista on kansan asialla, Arhinmäki.- totuus julki
Olet aivan oikeassa , että suomen kansaa petettiin viime vaaleissa , ja suurin pettäjä ehdottomasti oli ARHINMÄKI joka petti kaikki lupaukset päästäkseen mukaan hallitukseen ja ministeriksi.
- totuus ei pala.
Kallupit tulevat täysin naurunalaisiksi. Se nähdään vaalien jälkeen.
- 56% kannattaa+++
Taitaa tulla aikamoinen yllätys. Kun käy niin, että vaalit ratkeaa eka kierroksella.
Niinistö on ylivoimainen mm etelä-savossa, jopa 56% kannattaa häntä.
http://www.lansi-savo.fi/Etusivu/11908358.html- savonmualla
Onneksi Etelä-Savo ei ole sama kuin koko Suomi vaikka savolaiset kovia päsmäreitä ovatkin ja hanakoita neuvomaan ja opastamaan muita.
- äänestämään kaikki
Senverran ihmiset ovat kokoomukseen kypsyneet, että vastaveto tulee takuulla.
- kaikki ei löydä
Päinvastoin. Moni on luovuttanut jo. Tiedän yhden tosi ammattiyhdistysmiehen joka ei käy äänestämässä ollenkaan nytten. On äänestänyt n 45 vuoden ajan kaikis vaaleissa. Nyt ei oo yhtään hänelle mieluisaa ehdokasta.
- .
kaikki ei löydä kirjoitti:
Päinvastoin. Moni on luovuttanut jo. Tiedän yhden tosi ammattiyhdistysmiehen joka ei käy äänestämässä ollenkaan nytten. On äänestänyt n 45 vuoden ajan kaikis vaaleissa. Nyt ei oo yhtään hänelle mieluisaa ehdokasta.
Nyt on tärkeää, ettei kukaan luovuta. Pitää huolehtia, että tulee 2. kierros vähintään. Ääni kenelle tahansa muulle kuin ennakkosuosikille, on hyvä ääni.
- tai Soini kakkone
Väyrynen ja Soini saattavat vaihtaa paikkaa.
- parantaa koko ajan
Väyrynen on ku toinen jalka Mäntyniemessä vai mikä
se paikka oli. - ehdottomasti.
parantaa koko ajan kirjoitti:
Väyrynen on ku toinen jalka Mäntyniemessä vai mikä
se paikka oli.Sari on parempi naisista.
- epäluotettavaa
ja kuinka hyvin tuo teidän firma edustaa koko maata?
Kuinka on varmistettu ettei tuloksia ole manipuloitu,
tai ettei muut ole vaikuttaneet äänestykseen.
Kuinka varmistettu KUKA äänen antoi
jne
jne
mikä firma kyseessä? Missä päin Suomea?
Koulutustausta, sivistystausta?- anskattoony"
Mitä väliä sillä , mikä on koulutausta , sivistystausta ,tai yrityksen sijainti , vai oletko sitä mieltä , että vain tietyn koulutustaustan omaavat henkilöt saisivat äänestää vaaleissa.
Tuskimpa kyseisessä tapauksessa on manipulointia suoritettu läheskään niin paljon kuin taloustutkimuksen , ylen tai vaikkapa mtv:n suorittamissa gallupeissa. - Luotettavin galluppi
JA BÖÖH, sinun kysymyksille !
Kun oot noin tietämätön totuudesta, olisko parasta, että jätät äänestämättä- kun menee taatusti kuitenkin pöpelikköön. - asdfasdf
Haaviston koulutustausta on peruskoulu ja lukio. Siihen on koulutus päättynyt kuten Bideella ja Arhinmäelläkin.
Soini sen sijaan on Valtiotieteiden maisteri. - Kyllä vain
asdfasdf kirjoitti:
Haaviston koulutustausta on peruskoulu ja lukio. Siihen on koulutus päättynyt kuten Bideella ja Arhinmäelläkin.
Soini sen sijaan on Valtiotieteiden maisteri.Perussuomalaisia moititaan huonosti koulutetuiksi ja sivistymättömiksi, mutta Halla-ahokin on peräti filosofian tohtori.
- maan vetovoima.
Niinistö putoaa, kuin aamuruskonpoika.
- me-262
Suattaapi olla aikas lähellä ensimmäisen kierroksen äänijakaumaa sikäli, että media saa Niinistön rummutettua ykköseksi eli Soinin ja Niinistön paikkaa kun vaihtaa niin se on siinä.
Toisella kierroksella Soini sitten saakin jo karvanverran yli puolet äänistä...
Tiukka taisto tulossa hyvä!
Vai mitä Mr. "vipukanki" Katainen:
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2011/08/1371285/katainen-suomi-tarvitsee-unilukkaria
Ps. Unilukkari = suntio, kirkonvartija, jonka tehtäviin aikoinaan kuului kirkossa nukkuvien herättäminen.
Silmälasien pyörittämisellähän sekin homma varmaan hoituisi tulevaisuudessa:
http://www.youtube.com/watch?v=Vwb91OOaI9c - asdfasf1
Ilokseni olen huomannut, että nuoriso haluaa äänestää rehellistä persua.
- rrrta
Hah haa , Soinin vaalitilaisuus Lahden kirjastossa oli niin suosittu ,että suuri osa ihmisistä ei mahtunut sisälle , vaan joutuivat nauttimaan vaalikahvinsa ulkosalla.
Eipä ole muiden ehdokkaiden tilaisuuksissa ollut kuin muutama kymmenen kuulijaa , siinä vähän esimakua siitä miten vaaleissa käy.- Kuka kattoi
Kuka kattoi vaalikeskustelun ruotsinkieliseltä puolelta. Väyrynen ja Lipponen olivat omaa luokkaansa. Niinistö oli pystyynkuolleen näkönen eikä se osannut ruotsiakaan.
- +-*/
Kukapa tuota hurrien kanavaa katselisi.
- gjgjg
´´Hah haa , Soinin vaalitilaisuus Lahden kirjastossa oli niin suosittu ,että suuri osa ihmisistä ei mahtunut sisälle ´´
Soini on suosittu joka paikassa minne mies menee puhumaan! :D
http://www.youtube.com/watch?v=0a4FKWudNfI&feature=related
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2665341- 644536
Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1214310- 513730
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest463714Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363677SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo723034Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv522884- 272821
Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu202626