Eroa kirkosta, niin pääset uskonnon tuputuksesta koulussa

eroa valtiokirkosta

Kun eroaa valtiokirkoista, niin tätä ongelmaa ei enää ole

"Alanko-Kahiluoto nosti esille sen, että kirkkoon kuuluva koulun oppilas ei voi valita, osallistuuko uskonnon vai elämänkatsomustiedon opetukseen, vaan hänen on aina osallistuttava uskonnon opetukseen. Sen sijaan kirkkoon kuulumaton saa päättää asiasta itse. Kirkosta eroamiseen alaikäinen taas tarvitsee huoltajan suostumuksen"
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/119235-ongelma-suomen-uskonnonvapaudessa-–-ministeri-myontaa

3

184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eroa valtiokirkosta

      Lainaus kokonaan:

      Opetusministeri Jukka Gustafsson (sd.) on valmis tarkastelemaan uudelleen uskonnon ja elämänkatsomustiedon oppilaiden välisiä tasa-arvoasioita. Gustafsson kertoo asiasta vastauksessaan, jonka hän on antanut kansanedustaja Outi Alako-Kahiluodon (vihr.) kirjalliseen kysymykseen.

      Alanko-Kahiluoto nosti esille sen, että kirkkoon kuuluva koulun oppilas ei voi valita, osallistuuko uskonnon vai elämänkatsomustiedon opetukseen, vaan hänen on aina osallistuttava uskonnon opetukseen. Sen sijaan kirkkoon kuulumaton saa päättää asiasta itse. Kirkosta eroamiseen alaikäinen taas tarvitsee huoltajan suostumuksen,

      - Siten todellinen uskonnonvapaus riippuu pitkälti vanhemmista. Kirkkoon kuuluvankin tulisi kuitenkin saada opiskella elämänkatsomustietoa niin halutessaan, Alanko-Kahiluoto kirjoittaa blogissaan.

      Alanko-Kahiluoto kysyi Gustafssonilta, onko asia tarkoitus ottaa esille perusopetuksen tuntijaon uudistamisen yhteydessä ja onko lainsäädäntöä asiassa tarkoitus uudistaa.

      Gustafsson toteaa vastauksessaan näin:

      - Asia on keskeinen oppilaiden uskonnonvapauden toteutumisen näkökulmasta. Asiasta käydyn keskustelun valossa on syytä tarkastella perusteellisesti uudestaan onko tarkoituksenmukaista tai perusteltua rajoittaa kirkkoon kuuluvien oppilaiden oikeutta osallistua elämänkatsomustiedon opetukseen ja heidän vanhempiensa oikeutta valita lapsellensa opetettava katsomusaine

    • Uskontohan on vain opetusvälinen,miten sitä opetetaan,uskonto ei pelasta ketään.
      Pelastus on yksin jeesuksen ansiosta,jota sen ottavat vastaan pelastuvat.

    • Et-opelta

      Kirkon jäseninä on paljon käytännössä ei-uskonnollisia. Monet ovat jäseninä ei-uskonnollisista syistä. Nyt jo on niin, että kirkon jäsentenkään ei ole pakko osallistua uskonnon harjoittamiseen. Tosin tästä ei välttämättä tiedoteta hyvin, eikä siitä, että uskonnon harjoittamiselle on aina vaihtoehtoista ohjelmaa. Eli seuraava looginen askel on tosiaan antaa kaikilla valinnan vapaus katsomusaineen suhteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      106
      1708
    2. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      127
      1452
    3. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      93
      1316
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      62
      1163
    5. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      10
      1048
    6. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1019
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      214
      820
    8. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      773
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      122
      753
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      718
    Aihe