Millainen on Jumala...

------

...jonka olemasaolon ateistit kieltävät?

Uskovaiset uskovat vahvasti Jumalan olemassaoloon ja ateistit taas kieltävät Jumalan olemassaolon. Rintamalinjat säilyvät, vaikka käsitettä "Jumala" ei yleensä selvennetä mitenkään.

Mitä siis käsitteellä "Jumala" oikein ymmärretään ja tarkoitetaan, vai onko käsite useimmille enemmän tai vähemmän epäselvä?Todennäköisesti niin on, sillä yleensä kun puhutaan Jumalasta, niin puhutaan koko maailmankaikkeuden luojasta. Esimerkiksi teosofit kuitenkin tietävät sen tosiasian, että Henkiset Hierarkiat on ilmoitettu "Jumalana". Kun ihmiset kohtaavat Jumalan jossain muodossa(esimerkiksi Enkelinä) niin he kohtaavat Taivaalliseen Hierarkiaaan kuuluvan olennon. Jumalakokemus voi tarkoittaa joskus sitäkin, että ihminen on hetkellisesti (esimerkiksi haltioituneena jostakin) lähempänä lähdettä, eli korkeinta energiaa ja tietoisuutta. Jumalakokemus voi tarkoittaa myöskin yhteyttä Henkeen (ihminen = ruumis, sielu ja Henki). "Pyhän Hengen"- kokemukset lienevät yleensä juuri omaan Henkeen liittyviä kokemuksia.

Buddhalaiset puhuvat maailmankaikkeuden aluttomasta ja loputtomasta alkulähteestä, mutta eivät tarkoita "alkulähteellä" kuitenkaan persoonallista Jumalaa. Tästä huolimatta Buddhalaisuuteenkin kuuluu usko Taivaallisiin Hierarkioihin, eli Buddhalaisuuskaan ei ole ateistinen uskonto, kuten jotkut
ateisitit ajattelevat sen olevan.

Kristinopissa "alkulähdettä" nimitetään "Jumalaksi", mutta "Jumalalla" siis tarkoitetaan mielestäni ennenkaikkea Taivaallisia Hierarkioita.

9

69

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ?????

      Ja millaisia todisteita sinulla on taivaallisista hierarkioista?

    • -----

      Tutustu "Fatiman ilmestykseen". Se on todiste ainakin sellaiselle ihmiselle, jonka mieli on avoin totuudelle.

      • ?????

        Fatiman ilmestys on todistettu yliluonnolliseksi tapahtumaksi, milloin? Sille ei ehkä ole löydetty luonnollista selitystä, mutta eihän se että ei ole löydetty vielä todista sitä yliluonnolliseksi.


      • ++++++++++++

        Fatimania ei ole todistettu yliluonnolliseksi, syytä ei tiedetä.
        Toinen syy miksi se on epäilyttävä: Se on rikollisjärjestön, jonka puolella sen palvoma jumala ei ole, tulkitsema tapahtuma.


      • ??
        ++++++++++++ kirjoitti:

        Fatimania ei ole todistettu yliluonnolliseksi, syytä ei tiedetä.
        Toinen syy miksi se on epäilyttävä: Se on rikollisjärjestön, jonka puolella sen palvoma jumala ei ole, tulkitsema tapahtuma.

        Miksi taivaassa/avaruudessa olisi hierarkia?. Avaruudessa on 6 ihmistä ISS:llä
        töissä tarvitaanko heille arvojärjestys?


      • -----
        ????? kirjoitti:

        Fatiman ilmestys on todistettu yliluonnolliseksi tapahtumaksi, milloin? Sille ei ehkä ole löydetty luonnollista selitystä, mutta eihän se että ei ole löydetty vielä todista sitä yliluonnolliseksi.

        Todellisia nuo tapahtumat kuitenkin ovat, minkä myöntänet itsekin. 1900-luvun tekniikalla ihmiset eivät olisi kyenneet lavastamaan ja luomaan "aurinkoihmettä" (auringolta näyttävää valoilmiötä). Tuskin siihen kyettäisiin nykytekniikallakaan ja havaittiinhan "aurinkoihmeen" lisäksi tuolloin myös yliluonnollisia valo-olentoja.

        ET-olentoja on myös arveltu v.1918 tapahtumien aiheuttajiksi, mutta koska tuolloin näyttäytyneiden valo-olentojen sanoma oli uskonnolishenkistä ja profeetallistakin, niin todennäköisin ja uskottavin vaihtoehto ovat Taivaalliseen Hallintoon kuuluvat olennot.


    • "Esimerkiksi teosofit kuitenkin tietävät sen tosiasian, että Henkiset Hierarkiat on ilmoitettu "Jumalana"."

      Mistä he sen siis tietävät?

      EIkö tuo ole yhtä tyhjää sanansäilyy kuin sanoisi että:

      Esoteric Order of Dagon tietää sen tosiasian. Miten ihmiset saatetaan Cthulhu kanssa samaan yhteyteen. - Samanlaista scheissea on saatu kuulla ennenkin. Tee siis poikkeus ja näytä oikeat todisteet.

    • 6878686868778876

      No kyllähän sitä keskiajallakin munkit kirjoitteli enkelten hierarkiasta monenlaista "tutkimusta"...

    • -------

      Kun ateistit täällä jatkuvasti kieltävät Jumalan ja jumalolentojen olemassaolon, niin miksi he eivät koskaan pohdi sitä, että minkälainen Jumala ja Taivaallinen
      Hallinto teoriassa voisi olla mahdollinen ja minkälainen ei? Luultavasti he jo jollakin mielensä tasolla tietävät jotain asiasta.

      Uskonnot ja henkisyys perustuvat käytännössä siihen tosiasiaan, että korkeammat olennot ja korkeammat Valon Voimat valvovat kehityksessä matalammalla tasolla olevia maailmoja ja sieluja. Eri olentoryhmillä on Taivaallisissa Hierarkioissa erilaisia tehtäviä. Enkelitkin ovat todellisia
      olentoja.

      Suuresta Jumalallisesta Suunnnitelmasta vastaa luonnollisesti Taivaallinen
      Hallinto. Yksikään sielukaan ei ole tällä planeetalla sattumalta.

      Ilman jumalallista valvontaa sielut olisivat heitteillä oman onnensa nojassa, eikä elämällä olisi todellista ja mielekästä korkeampaa tarkoitusta.Sielun kehittyessä korkeammat voimat tekevät yleensä jollakin tavalla läsnäolonsa tiettäväksi. Sen tyyppinen kokemus yleensä vahvistaa ihmisen uskoa tai henkistä vakaumusta. Ihmisen ei aina tarvitse olla välttämättä uskova kokeakseen merkityksellisen
      "yliluonnollisen" kokemuksen. Tärkeintähän ihmisessä on oikeamielisyys, hyväntahtoisuus, rehellisyys ja avoimuus objektiiviselle totuudelle.

      Korkeiden ulottuvuuksien henkiolennot toimivat mystisellä tavalla kuin yksi suuri olento. He elävät ykseydessä tavalla, jota kvanttimekaniikka saattaa ehkä hieman valottaa. Kvanttimekaniikassa on todettu se, että hiukkaset voivat olla yhteydessä toisiinsa pitkienkin välimatkojen päästä, ikäänkuin niiden välillä ei olisi fyysistä välimatkaa lainkaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      104
      1740
    2. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1730
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      105
      1650
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1418
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1376
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      477
      951
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      941
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      898
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      298
      877
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      826
    Aihe