Vt-seuran rahoista...
Onkos ne hänen rahapussistaan pois kun
on niin vimmoissaan että tekee useita aloituksiakin samasta aiheesta?
Eikö ole exällä enää elämässä mtn mielekkäämpää tehtävää?
Onpa olo pitkästynyt kun pitää plarailla VT-matskua vielä eron jälkeenkin ;)
Kovasti on eräs ex huolissaan
12
<50
Vastaukset
- ¤?¤
Miksi itse olet huolestunut onko rahaasioissasi jotain epäselvyyksiä?
- ei kade;
- onko rahaasioissasi jotain epäselvyyksiä?-
Mun raha-asiat on ok.
Enkä itke Vt-seuran saamia rahojakaan,
mulle riittää omat. ;)
enkä viitsi lueskella Vt-matskuakaan löytääxeni märinän ja itkun aihetta.
Aikuinen ihminen ja viittiikiin kitistä tuollai :) - ¤?¤
ei kade; kirjoitti:
- onko rahaasioissasi jotain epäselvyyksiä?-
Mun raha-asiat on ok.
Enkä itke Vt-seuran saamia rahojakaan,
mulle riittää omat. ;)
enkä viitsi lueskella Vt-matskuakaan löytääxeni märinän ja itkun aihetta.
Aikuinen ihminen ja viittiikiin kitistä tuollai :)Kyllä seura joka rohmuaa ihmisten rahoja täytyy olla jonkinlainen vastuu ainakin kertoa mihinkä käyttää lahjoitukset,jo lakikin sitä vaatii
- 22
¤?¤ kirjoitti:
Kyllä seura joka rohmuaa ihmisten rahoja täytyy olla jonkinlainen vastuu ainakin kertoa mihinkä käyttää lahjoitukset,jo lakikin sitä vaatii
Ei laki vaadi, etkä sinä saa tahtoasi läpi. Joten nuole vaan näppejäsi
- bg,hhh
"”Kristuksen lain” alaisuudessa kaiken antamisen piti olla vapaaehtoista (Galatalaisille 6:2; 2. Korinttilaisille 9:7). Se ei merkinnyt sitä, että Kristuksen seuraajat lakkasivat antamasta tai että he antoivat vähemmän. Päinvastoin!"
Miksi me annamme
Ensinnäkin Jehova sisällyttää antamisen tosi palvontaan, koska se on meille hyväksi. Se korostaa arvostustamme Jumalan hyvyyttä kohtaan.
- -
Toiseksi jos otamme tavaksemme antaa, opimme jäljittelemään Jehovaa ja hänen Poikaansa Jeesusta Kristusta eräässä hyvin tärkeässä suhteessa. Jehova antaa alati, hän on alinomaa antelias.
- -
Kolmanneksi antaminen täyttää todellisia ja tärkeitä tarpeita. Jehova pystyisi tosin ilman meidän apuammekin helposti täyttämään sen, mitä Valtakunnan asian edistämiseksi tarvitaan, kuten hän pystyisi panemaan kivet huutamaan sen sijaan että antaa meidän saarnata sanaa (Luukas 19:40). Mutta hän on halunnut kunnioittaa meitä antamalla meille näitä etuoikeuksia. Kun siis käytämme mahdollisuuksiamme Valtakunnan etujen edistämiseen, tunnemme syvää tyydytystä sen tietämisestä, että meillä on todellinen osa tärkeimmässä työssä, mitä tässä maailmassa tehdään (Matteus 24:14).
- -
Neljänneksi Jehova on sisällyttänyt antamisen tosi palvontaan, koska antaminen auttaa meitä olemaan onnellisia." Vartiotorni 1.11.1996- lovely:
" tunnemme syvää tyydytystä sen tietämisestä,
että meillä on todellinen osa tärkeimmässä työssä,
mitä tässä maailmassa tehdään (Matteus 24:14)." - kluiobb
Kaksi kertaa maininta "Jehova on sisällyttänyt antamisen tosi palvontaan". Jehovan todistajien on siis lahjoitettava seuralle. Missä se vapaaehtoisuus nyt sitten on jos antaminen on osa Jehovan palvontaa?
- 26
kluiobb kirjoitti:
Kaksi kertaa maininta "Jehova on sisällyttänyt antamisen tosi palvontaan". Jehovan todistajien on siis lahjoitettava seuralle. Missä se vapaaehtoisuus nyt sitten on jos antaminen on osa Jehovan palvontaa?
Antaminen on vapaaehtoista, tiedot läytyvät tältäkin palstalta jos viitsii lukea provoilun sijaan.
- rahatvoiheittäpois
Minuakin ihmetyttää vt-seuran rahanahneus vaikka en ole koskaan seurassa ollutkaan, enkä aio koskaan liittyä kyseiseen kulttiin.
Jos seura on itsensä Jumalan ohjaama niin luulisi Jumalan tulevan toimeen ilman rahaakin ihan vain siunauksella. Toisaalta koska tiedämme ettei Jumalalla ole mitään tekemistä seuran kanssa niin on surullista jos lahkon jäsenet antavat rahojaan seuralle joka valehtelee ja kieroilee. Paremmin hyvää rahoillaan voisi tehdä antamalla niitä vaikka Uniceffille.
Unicef ja muut rehelliset järjestöt myös avoimesti kertovat minne rahat käytetään mutta vartiotorniseura ei kerro minne rahansa laittavat. Seura sijoittaa jopa rahojaan. Mitä ideaa on tukea kulttia rahallisesti levittämään valheitaan ja saada aivopestyä lisää sokeasti seuraan uskovia jäneniä.
Jokaisella on tietysti oikeus tehdä rahoilleen mitä haluaa, jos niin naiivi on että haluaa ne vt-seuralle antaa. Seura vielä vetoaa siihen että arvostus saa antamaan rahoja seuralle. Ja koska todistajille lahko on yhtäkuin Jumala, niin kukapa nyt ei itse Jumalaa arvostaisi ja antaisi rahojaan. Seura menee tässäkin sanan ylitse kun se raamatun vastaisesti tituleeraa itseään ainoaksi oikeaksi Jumalan hyväksymäksi uskonnoksi.- 27
kattokaas ko hellari kertoo totuuksia taas kerran, onko ne aina jossain pilvessä??
- kenen rahoja itket?
Jokainen voi antaa rahansa mihin tahtoo.
p.a. tyypit ja ahneet toivoo et ne annettas heil-le kaikki,
six ne itkee täälläkin Vt-seuran kehoitusta antamaan rahaa esim .painatuskuluihin ja lähetystyöhön ja luonnonkatastrofien uhrien auttamiseen.
Niitten mielestä jt ei saa antaa omilleen rahaa, vaan niitten kulut olis maksettava kenties veroeuroilla valtiontukena,
kuten jotkin uskonsuunnat saakin?
Sit se kyl koskis MYÖS näitten valittajien kukkaroon,
mut eihän ne semmosta osaa laskea,
itkee vaan kun jt antaa omilleen rahaa....- 12
onko se varmasti ex, mikä lie tunari
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242022Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1341933Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101807Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561474Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341394Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5311103Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50980Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115921Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse348894