Eniten parturissa käynnissä riipii se, että kun itse olet ajan varannut itsellesi ajoissa, tulee joku mies siihen väliin ja huikkaa: "Ehditkö leikata nyt?" Ja parturihan leikkaa, koska muutoin asikas häipyy! Ja siinä sinä sitten istut pää märkänä ja odotat, kun jotain puolikaljupää-äijää palvellaan sinulle varatulla ajalla!
>>
Naiset maksavat hiusten leikkauksesta huomattavasti enemmän kuin miehet. YLE Turun mies- ja naistoimittaja soittivat turkulaisiin parturi-kampaamoihin ja kysyivät leikkauksen hintaa. Toimittajien hiuksissa on sukupuolesta huolimatta hyvin samanlainen leikkaus.
>>
http://yle.fi/alueet/turku/2012/01/nainen_maksaa_samasta_hiustenleikkauksesta_jopa_tuplaten_3116286.html
Äijät jonon ohi parturissa!
12
117
Vastaukset
- Mahtaisikohan se
johtua siitä että kaltaisesi naiset kuvittelevat saavansa leikkuun hinnalla kaiken mitä keksivät mutta haluavat maksaa vain leikkauksesta?
- ex vakiasiakas
Olen varannut itselleni oman ajan ja olen valmis maksamaan siitä, mutta en ole valmis maksamaan siitä, että joudun odottelemaan ylimääräistä, kun jotakuta toista palvellaan minun ajalla.
Olen monesti kellottanut oman aikani, varannut siihen parturissa käyntiin tietyn ajan - käsittelystä riippuen ja yhtä'äkkiä aikaa meneekin tuplasti.
Ei siinä voi kuin naureskella ja kiitellä parturia, vaikka kuinka pytyttää. Sanoppa poikkipuolinen sana, niin kyllä se parturi lipsauttaa parisenttiä ylimääräistä otsatukasta taikka viisi senttiä ylimääräistä takaa taikka venyttää jonkun käsittelyn pitkäksi - koko tukka piloilla. - No vaihda sitä
ex vakiasiakas kirjoitti:
Olen varannut itselleni oman ajan ja olen valmis maksamaan siitä, mutta en ole valmis maksamaan siitä, että joudun odottelemaan ylimääräistä, kun jotakuta toista palvellaan minun ajalla.
Olen monesti kellottanut oman aikani, varannut siihen parturissa käyntiin tietyn ajan - käsittelystä riippuen ja yhtä'äkkiä aikaa meneekin tuplasti.
Ei siinä voi kuin naureskella ja kiitellä parturia, vaikka kuinka pytyttää. Sanoppa poikkipuolinen sana, niin kyllä se parturi lipsauttaa parisenttiä ylimääräistä otsatukasta taikka viisi senttiä ylimääräistä takaa taikka venyttää jonkun käsittelyn pitkäksi - koko tukka piloilla.parturia niin sillähän siitä selviät eikä tartte tänne tulla itkemään tommosta tyhjänpäiväistä asiaa jonka lapsikin ymmärtää.
- Väärä paikka
ex vakiasiakas kirjoitti:
Olen varannut itselleni oman ajan ja olen valmis maksamaan siitä, mutta en ole valmis maksamaan siitä, että joudun odottelemaan ylimääräistä, kun jotakuta toista palvellaan minun ajalla.
Olen monesti kellottanut oman aikani, varannut siihen parturissa käyntiin tietyn ajan - käsittelystä riippuen ja yhtä'äkkiä aikaa meneekin tuplasti.
Ei siinä voi kuin naureskella ja kiitellä parturia, vaikka kuinka pytyttää. Sanoppa poikkipuolinen sana, niin kyllä se parturi lipsauttaa parisenttiä ylimääräistä otsatukasta taikka viisi senttiä ylimääräistä takaa taikka venyttää jonkun käsittelyn pitkäksi - koko tukka piloilla.Mene kampaamoon, eikä parturiin vai kasvaako sinulla parta?
- vähän siistitään....
Niin. Varmaankin se sitten kuitenkin on tuottoisampaa parturille sipasta se äijän pää, kun hieroa sun päätäs. Se on vartti ja valmis.
- En käy enää...
partureissa. Lopetin jo 90-luvun lopussa. Kävin viimeisen kerran leikkaamassa hiuksen täällä "stadissa", kun asennevikainen ja ilmeisesti vielä mielisairas nainen väitti minun hiusten olevan "likaiset", vaikka olin pessyt ne edellisenä iltana ja muka tukkivan hänen leikkuulaitteensa.
Tästä viisastuneena olen siitä lähtien leikannut hiukseni itse kampaa ja saksia tai leikkuria käyttäen ja säästänyt vuosien mittaan hyvän summan, eikä leikkuujäljessä ole ollut muillakaan huomauttamista, monet ovat jopa luulleet minun oikeasti käyneen parturissa.leikkuri on halpa investointi. muutama vuosi sitten tarjoustalosta ostin kympillä. eli vitosen per vuosi parturointikulut tähän mennessä. kerralla kaikki pois niin ei tarvitse jatkuvasti ajella.
eikä nuo merkkituotteetkaan näytä montaa kymppiä maksavan, voisivat olla laadukkaampia.- Sama täällä
Nykyhinnoilla en voisi kuvitellakaan meneväni parturiin ja itse leikkaamalla saa mieleisensä. Kyllähän ne ensimmäiset leikkaukset oli hirveitä, mutta onneksi silloin oli vielä punkkareitakin.
- miecconen
Luulenpa että selviät samalla hinnalla kun kerrot parturintädille tai sedälle että ottaa 3mm terällä jokapuolelta. Hintaero johtuu vain siitä että naiset ovat vaativampia leikkausten suhteen ja käyttävät myös kampaamopalveluita
- - blondi -
Lienee ihan jokamiehen unelma saada oma kaljupää?
Ja.. Onhan se kalju kaunis naisellakin. - ei enää parturille
Itse annan emännän leikata ei maksa mitään,jostain syystä emäntä ei kuitenkaan anna mun leikata hänen hiuksiaan ihmejuttu.
- Antaa kai
ei enää parturille kirjoitti:
Itse annan emännän leikata ei maksa mitään,jostain syystä emäntä ei kuitenkaan anna mun leikata hänen hiuksiaan ihmejuttu.
sentään leikata alapään? Itse en kyllä antaisi toisen leikata palleista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1014507Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293343No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452370- 361388
- 341183
- 371116
- 131064
- 1581007
- 6934
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12872