Nightwish muusikoilta puuttuu ammattitaito?

Trolli on antanut ymmärtää, että ainut koulutettu muusikko Nightwishissa oli Tarja, koska hän oli opiskellut Sibelius akatemiassa.
Siis ainoastaan Sibelius akatemiassa opiskellut osaa soittaa tai laulaa, sitä taitoa ei voi käytännössä oppia. Marco on ollut muusikkona yli 25 vuotta, mutta se ei riitä vielä nuottien luku- ja soittotaitoon. Anettella on samoin yli 20 vuoden kokemus, Tuomaksella liki sama, ei kaukaa hae Jukalla ja Empulla. 2..3 vuotta Sibelius akatemiassa tekee paremman soittajan kun 20 vuotta ammattimuusikkona.
Muusikon hyvyys mitataan ainoastaan koulutuksella, siihen ei riitä, soitto- ja esitystaito.

Tuomas ei osaa säveltää eikä soittaa koska hän ei ole käynyt Sibelius akatemiassa soittotunneilla. Myöskään tämä mies ei osaa soittaa koska hän ei ole käynyt Sibelius akatemiaa http://www.youtube.com/watch?v=JDOuoPh1AUc

Anette ei osaa laulaa eikä tunne nuotteja koska hän ei ole käynyt Sibelius akatemiaa. Ei riitä, että hän muusikkoperheestä ja laulanut yli 30 vuotta, nuotit opitaan vain Sibelius akatemiassa. http://www.youtube.com/watch?v=UiCrVvkdEjw&feature=related

Tämä opitaan vain opitaan vain Sibelius akatemiassa http://www.youtube.com/watch?v=h0SOyPnfFnU&feature=related
17341
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Sedu pieni karppiatri trolli vaihteeksi :)

Unohdit muuten yhden tapauksen.

karppiatri = yli 20 vuoden kokemus trollauksesta :XD

"Anettella on samoin yli 20 vuoden kokemus"

Mitä sehän on jo nelikymppinen ja vain 20 vuoden ajlata kokemusta :D

Hmm mitä ihmeen kokemusta, herkuttelu? :P

Tuo on kyllä totta. Noin paljon soittokokemusta eikä vieläkään osata soittaa saati lukea nuotteja :)

Tuo taitaa olla jo ennätys :)

Äänestä
  • "20 vuodella" ja "yli 20 vuodella" on hiuksenhieno, mutta tuntuva ero.

    Äänestä

"Muusikon hyvyys mitataan ainoastaan koulutuksella, siihen ei riitä, soitto- ja esitystaito."


Kuka täällä on näin väittänyt ?

Jos kilpahiihtäjä ei pääse olympiaryhmään, niin hänellä on oikeus lopettaa omaehtoinen harjoittelu kokonaan ?

Mikä on estänyt Holopaista harjoittelemassa omatoimisesti, kuten miljoonat muutkin muusikot tekevät joka päivä, ympäri maailmaa.

Jos ihminen ei kykene soittamaan pääinstrumentillaan itse säveltämiään kappaleita, niin voiko tälläistä henkilö enää kutsua muusikoksi ?


Laitan lopuksi tähän teemaan erinomaisesti sopivan videon:

http://www.youtube.com/watch?v=-OLnlz5POy8

Esim. Holopaisen olisi hyvä katso tuo video ja miettiä omaa suhtautumistaan muusikkona olemiseen.


Tai kuten huippukitaristi Matias Kupiaiselta sanoi ihmiselle, joka epäili ettei Kupiainen oikeasti voinut soittaa niin virheettömästi / taitavasti videossaan:

"Sitä kutsutaan harjoitteluksi"

Äänestä

ja mikä pahinta, heillä ei ole edes kiinnostusta kehittää sitä. Toisin kuin oikeilla muusikoilla. Mutta Nightwish meneekin samaan sarjaan noiden taustanauhapopparien kanssa. Lisää valoja ja erikoistehosteita, nin kukana ei huomaa että soittotaito puuttuu.

Äänestä

Äläs nyt ota niin tosissasi karppiatri joidenkin trollien solvauksia. Ei tietenkään musiikin saralla ammattitaitoa hankita vai Sibelius Akatemiasta!

Nightwish kotisivujen jäsenkuvauksissa sanotaan nykyään Tuomaksen kohdalla hänen musiikkiopinnoistaan seuraavasti:

"Musiikki tuli elämääni kuuden ikäisenä, kun äiti laittoi minut pianotunneille Karjalan musiikkiopistoon. Hieman myöhemmin aloitin klarinetin ja tenorisaksofonin soiton. Kun 15-vuotiaana olin suorittanut teoriatunnit ja päässyt läpi instrumenttien soittokokeista, sain päättötodistuksen ja lähdin samana vuonna vaihto-oppilaaksi Kansasiin."

Otan tämän esille siksi, että ihmettelen, miksi Tuomas on itse puhunut joskus haastatteluissa sellaista soopaa, että hän mukamas "juuri ja juuri" tuntee nuotit. Ei hemmetti! Jokainen joka vähänkin tietää musiikkiopisto-opiskelusta, tietää senkin, että kyllä siellä nyt nuoteista opetellaan soittamaan ja paljon muutakin! Minun aikanani nuoteista opeteltiin soittamaan nokkahuilulla ihan peruskoulun tavallisilla musiikkitunneilla.

Itse olen soittanut musiikkiopistossa aikoinaan kahtakin eri instrumenttia ja suorittanut musiikin teorian perusopintokursseja. Ne kuuluvat nimittäin opistojen vakio-opinto-ohjelmaan, johon ns. pitää osallistua. Opinnoissa käsiteltiin musiikin teoriaa, sävellajeja, soittimia ym. ym. Teoriaopintoihin kuului myös säveltapailua (= nuoteista laulamista), rytmitapailua (nuottisymbolein kirjoitetun rytmin toistoa) sekä melodia- ja rytmidiktaatteja (opettajan soittama melodia/ naputtelema rytmi kirjoitettiin nuotein ylös).

Tuomaksella on siis pakko olla nuotit hallussa. Ja vaikka hän olisi teoriaopinnoista unohtanut suurimman osan, kyllä ne tietyt perusasiat ovat ihan varmasti takaraivossa lopun ikään. (Tiedän itsestäni. Minäkin pystyisin vielä soittamaan nuoteista koskettimilla, vaikken ole niihin vuosiin koskenut. Samoin pystyisin kirjoittamaan säveltämäni melodian ylös niin halutessani.)

Mitähän lie tekovaatimattomuutta moiset puheet sitten Tuomakselta ovat olleet.

Voi tietysti olla, että hän on viitannut "nuotittomuudella" MYÖS siihen, että hän säveltää biisit soittamalla, ei nuottiviivastolle kirjoittamalla. En tiedä, nuotintaako hän itse omia biisejään ollenkaan, edes päämelodioita.

Klassisen musiikin säveltäjien, orkesterisäveltäjien ja orkestereille sovituksia tekevien on kyllä välttämättä hallittava musiikin nuotintaminen eri soittimille. En tiedä, miten pitkälle Tuomas on syntikoilla miettinyt eri sointinten osuuksia pohjaksi, mutta ei hän itsenäisesti pysty orkesterisovituksia tekemään. (Päätelleen siitä, että orkesteri- ja kuorosovituksiin on käytetty ulkopuolisia. Nykyään Pip Williamsia, CC:llä Riku Niemeä ja Veijo Lainetta.)

En halua vähätellä Tuomaksen säveltäjänlahjoja, mutta kyllä joidenkin fanien ylistyksiä joskus vähän ihmettelee. ("Tuomas is the most amazing composer in the world!!!!!!") Tai oikeastaan ihmettelee heidän musiikillisen sivistyksensä puutetta. Kyllähän nyt jokainen, joka vähänkin tuntee klassisen musiikin suurteoksia, ymmärtää, että niiden tekeminen se vasta suurenmoista lahjakkuutta ja ammattitaitoa on vaatinutkin.

Ajatellaanpa vaikka Ludwig van Beethovenia. Tuotteliaimmalla sävellyskaudellaan hän oli jo lähes täysin kuuroutunut. Vaikka hän ei enää pystynyt juuri kuulemaan soittimia tai lauluääntä, hän pystyi "kuulemaan" säveltämänsä melodiat ja musiikin päässään. Uskomatonta mutta totta! http://fi.wikipedia.org/wiki/Ludwig_van_Beethoven

En tiedä teistä, mutta kyllä minun kirjoissani Beethoven on aika paljon suurempi säveltäjämaestro kuin Tuomas Holopainen. (Vaikka Nighwishiä on kyllä tuntimääräisesti tullut paljon enemmän kuunneltua kuin Beethovenin musiikkia, myönnettäköön :-D.)

Äänestä

"Holopaisen olisi hyvä katso tuo video ja miettiä omaa suhtautumistaan muusikkona olemiseen"

Kaikki NW-jäsenet (paitsi laulajat) sanovat olevansa laiskoja harjoittelemaan, vaikka totuus taitaa olla jotakin muuta. Nightwishissä ei tosin ole virtuooseja, jotka kiusaavat yleisöä loputtomilla sooloilla ja monimutkaisilla progekuvioilla. Jos olisi, heillä ei niin paljon yleisöä olisikaan. He kuulostavat kaikki yhdessä aivan loistavilta.

Sitä paitsi Holopainen on omienkin sanojensa mukaan ensisijaisesti lauluntekijä eikä muusikko. Hän kylläkin tuntee soittimensa ja tienaa elantonsa musiikista. Luulisi riittävän.

Käyn aina silloin tällöin oopperassa ja sinfoniakonserteissa ja olen usein miettinyt sitä, kuinka usein jo lapsena aloitetun pitkän opiskelun ja vuosikausien sinnikkään harjoittelun jälkeen nämä sibisläiset sun muut päätyvät johonkin nimettömään monikymmenpäiseen orkesteriin puhaltamaan pilliä tai paukuttamaan patarumpuja. Suuri yleisö ei koskaan tule kuulemaan heistä yhtään mitään, he ovat yhtä nimettömiä ja kasvottomia kuin kuka tahansa tavallinen duunari - ja sellaisia he itse asiassa ovatkin. Mitenkään väheksymättä.

Kukin tekee elämästään sellaisen kuin haluaa, niissä rajoissa kuin pystyy.

Äänestä

Nightwishan on ammattimuusikoiden bändi, jonka jäsenet joutuvat ottamaan musiikkitunteja ennen levyntekoa, että saisivat edes pari sointua oikein :P

Äänestä

Jokaisella on oma tapansa vittuilla tyhmille, minä kirjoitan sarkastista paskaa...kuten trollitkin.
Fakta on se, että Tuomas on sillä tasolla sinfonisen-metalli-genren säveltäjänä, että miehen ei tarvitse selitellä mitään. Ei säveltäjä - muusikon tarvitse käydä päivääkään mitään musiikkioppilaitosta tullakseen hyväksi säveltäjäksi, into opetella ja luoda musiikkia on se tie joka vie eteenpäin.. Yksi Tuomaksen esikuvista on Vangelis http://fi.wikipedia.org/wiki/Vangelis
Luovalla muusikolla on taju melodiaan, sävelkokonaisuuksiin ja jokainen teos opettaa lisää. Tuomaksen kynästä on hyvin vähän lähtenyt ns. väkisin tehtyjä biisejä. Tuskin kenenkään täkäläisen muusikon, kun Tuomaksen biiseistä on tehty yhtä paljon instrumentaaliversioista.

Äänestä

jokin melodian taju vielä Oceanbornin aikaan, mutta sitten alkoi alamäki ja mies rupesi toistamaan itseään ja uusi levy onkin jo korniuden huipu ja aiheuttaa lähinnä myötähäpeää.

Vangelis? Vangelis on oikea säveltäjä, jolta Tuomas voi käydä pyytämässä nimikirjoituksen, mutta ei muuta.

Äänestä
  • Hahaha! Aina tämä Oceanbornoceanbornoceanborn... Mitä melodioita muka? Pistivät ulos kaameinta mahdollista saksalaistyyppistä stratovariuspowermetalllia pikkuoravalaululla ja ihmiset poraa VUOSIKAUSIA kuinka niiden pitäis tehdä samaa vanhaa tilulilulilua vuodesta toiseen! Siinä ovat nyky-Nightwishin inhoajat oikeassa, että kauas on tultu noista ajoista, minun mielestäni LUOJAN KIITOS.

    Vangelis tekee elokuvamusiikkia(kin) ja Tuomas tykkää. Mikä tässä oli epäselvää? Nightwish tekee elokuvamaista musiikkia ja kuorruttaa sitä sinfoniaorkesterilla, oikein hyvä. Imaginaerum muistuttaa jo hyvää musikaalimusiikkia, oikein oikein hyvä!

    Äänestä

Ja Pas..kat !1 Hyvä muusikko ei koulutusta tarvii pätkääkään.
Parhaimmat kitaristit ja laulajat vetävät korvakuulolta. Nuoteilla ei tee hevon ******
Klassinen, ja orkesteri musiikki on eri asia. En ole mikään nightwish fani, mutta
kyllähän ne poijjaat osaa ihan hyvin rokkia vetää. Anette ei oo munkaan suosikki.
Bändi sais antaa kenkää sille, ja alkaa soitta ihan perusheviä ilman laulajaa..

Äänestä

"a Pas..kat !1 Hyvä muusikko ei koulutusta tarvii pätkääkään.
Parhaimmat kitaristit ja laulajat vetävät korvakuulolta. Nuoteilla ei tee hevon ******"

Niin. Tässä on vain nyt se pieni ongelma, että Holopainen ei kykene soittamaan niitä OMIA vanhoja biisejään, koska hän tekniikkansa on niin huono. Ei tässä ole kysymys mistään vaikka nyt nuottikirjoituksen osaamisesta.


Mitä luulet, oliko esim. Jimi Hendrix nimisellä kaverilla vaikeuksia soittaa mitä tahansa omia vanhoja kappaleitaan livenä ?

No, ei ollut, (edellyttäen, että oli riittävän selvä).

Mutta Jimppa olikin oikeasti lahjakas muusikko joka myös piti teknisen puolen kompetenssin kunnossa.

Äänestä

mene homma forum jooko

Äänestä

Ainakin Alexi Laiho ja Hietala ovat jossakin haastattelussa sanoneet, että liiallinen opiskelu jäykistää ja vie luovuuden. Tuo on mielestäni totta. Tietysti on hyvä, että muusikko tietää musiikista perusasiat, mutta liiallinen opiskelu tuo säveltämiseen ja soittamiseen turhia raameja. Esimerkiksi kaverini, joka on ollut musiikkiopistoissa koko elämänsä ja opiskelee nyt Jazzia Sibelius Akatemiassa kritisoi jotain Slayerin tai vastaavan bändin biisiä, että "tuo kuullostaa väärältä".Tällaiset musiikkinörtit eivät siis useimmiten pysty luomaan mitään uutta, kun he ajattelevat musiikkia liikaa tiettyjen seinien sisältä.

Eivät Nightwishin kaverit mitään virtuooseja ole, mutta miksi heidän pitäisi olla? Eipä tuolla maailmalla viilettävistä yhtyeistä monikaan sisällä mitään erityisiä taitureita. NW on kuitenkin rocki bändi ja rockiahan soitetaan enemmän tunteella kuin taidolla :) Jos kuitenkin saisin valita, niin Empun ja Jukan vaihtaisin. Jukka voisi siirtyä päätoimiseksi manageriksi ja Empun tilalle voisi tulla joku hieman intohimoisemmin kitaransoittoon suhtautuva kepittäjä.

Äänestä

Puolustus ja ylispuheitako täällä pidetään laiskuudelle ja ammattitaidottomuudelle.

Juu kovinkaan moni maailmalla olevista muusikoista eivät mitään taitureita ole ja sen kuulee. Taustanauhat vaan pyörimään ja ilmakitarointi käyntiin. Siitä se rock-tähden ura urkenee.

Äänestä

olevan mitään kehumisen aihetta ettei osaa soittaa eikä edes viitsi opetella. Kun sentään omasta työstä on kyse.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


karppiatri kirjoitti:

Trolli on antanut ymmärtää, että ainut koulutettu muusikko Nightwishissa oli Tarja, koska hän oli opiskellut Sibelius akatemiassa.
Siis ainoastaan Sibelius akatemiassa opiskellut osaa soittaa tai laulaa, sitä taitoa ei voi käytännössä oppia. Marco on ollut muusikkona yli 25 vuotta, mutta se ei riitä vielä nuottien luku- ja soittotaitoon. Anettella on samoin yli 20 vuoden kokemus, Tuomaksella liki sama, ei kaukaa hae Jukalla ja Empulla. 2..3 vuotta Sibelius akatemiassa tekee paremman soittajan kun 20 vuotta ammattimuusikkona.
Muusikon hyvyys mitataan ainoastaan koulutuksella, siihen ei riitä, soitto- ja esitystaito.

Tuomas ei osaa säveltää eikä soittaa koska hän ei ole käynyt Sibelius akatemiassa soittotunneilla. Myöskään tämä mies ei osaa soittaa koska hän ei ole käynyt Sibelius akatemiaa http://www.youtube.com/watch?v=JDOuoPh1AUc

Anette ei osaa laulaa eikä tunne nuotteja koska hän ei ole käynyt Sibelius akatemiaa. Ei riitä, että hän muusikkoperheestä ja laulanut yli 30 vuotta, nuotit opitaan vain Sibelius akatemiassa. http://www.youtube.com/watch?v=UiCrVvkdEjw&feature=related

Tämä opitaan vain opitaan vain Sibelius akatemiassa http://www.youtube.com/watch?v=h0SOyPnfFnU&feature=related

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu